Kombii - relacja z koncertu

Muzyka grana na żywo to zawsze duże emocje, dla fanów wielkie przeżycie i często niezwykłe chwile. Niezależnie, czy pasjonuje nas muzyka polskich wykonawców, czy wolimy zagranicznych twórców, to są takie polskie piosenki, które po prostu się zna. Takich przebojów duet Skawiński & Tkaczyk ma na swoim koncie co najmniej kilka. Z zespołem Kombii odwiedzili Świebodzice, gdzie w ramach obchodów Dni Miasta zagrali koncert.

Trudno wytłumaczyć publikowanie relacji z koncertu, który odbył się już ponad półtora roku temu, ale ich piosenki, a także koncerty to prawdziwe evergreeny. Bohaterowie dzisiejszego wpisu mają za sobą 40 lat wspólnej pracy artystycznej. Stworzyli przeboje, które magnetyzują kolejne już pokolenie. Grzegorz Skawiński i Waldemar Tkaczyk - Królowie życia.

Relacja z koncertu zespołu Kombii
Fotorelacja, zdjęcia, relacja, reportaż z koncertu zespołu Kombii - Aleksandra Strzelecka
Fotorelacja, zdjęcia, relacja, reportaż z koncertu zespołu Kombii
alex subiekytywnie - relacja z koncertu zespołu Kombii
Koncert Kombii w Świebodzicach
Koncert zespołu Kombii
Fotorelacja, zdjęcia, relacja, reportaż z koncertu - koncert zespół Kombii

Czas, który minął od koncertu, który chciałabym Wam opisać, nie wpłynął znacząco na odbiór występów Kombii. Zwłaszcza w perspektywie ponad czterech dekad dorobku scenicznego. Dlatego zaryzykowałabym stwierdzeniem, że relacja z koncertu w Świebodzicach, który odbył się 12 czerwca 2017 roku wciąż może być aktualna.


Sam koncert rozpoczął się od drobnych problemów technicznych, muzycy zaczynali grać pierwszy utwór, gdy technika sprawiła psikusa i głośny odgłos na parę chwil opóźnił start występu. Wbrew pozorom, to tylko ożywiło publiczność, która rozpoczęła głośne owacje. Już po chwili perkusja zaczęła wybijać rytm piosenki Black and white, dołączył charakterystyczny chórek, aż w końcu rozbrzmiały gitary, klawisze i oczywiście wokal. Trzeba przyznać, że Panowie już od pierwszej piosenki zjednali sobie publiczność, która ani przez chwilę nie mogła narzekać na nudę. Koncert był bowiem po brzegi wypełniony przebojami, idealnymi do wspólnego śpiewania i zabawy - Słodkiego miłego życia, Kochać Cię za późno, czy Nasze rande vous, podczas którego zespół milkł, tylko perkusista wybijał rytm, a kolejne wersy śpiewała publiczność. Wspólnie śpiewający tłum - ogromy chór – zawsze robi na mnie wrażenie. Absolutnie uwielbiam takie momenty!

Koncert zespołu Kombii - relacja, reportaż, galeria zdjęć
Fotorelacja, zdjęcia, relacja, reportaż z koncertu - koncert zespół Kombii
Fotorelacja, zdjęcia, relacja, reportaż z koncertu - koncert zespół Kombii

Trudno też zaprzeczyć, że część z zaprezentowanych tego wieczoru piosenek pochodzi jeszcze z czasów starego Kombi. Ale utworów nowej odsłony formacji także nie zabrakło – Gdzie jesteś dziś, Myślę o Tobie, Sen się spełnił, Awinion, czy najnowsze Wszystko jest jak pierwszy raz. Te utwory właściwie zdominowały wieczór. Trudno nie wspomnieć także o piosence, którą sam Grzegorz Skawiński zapowiedział; Mam nadzieję, że nasze dzisiejsze spotkanie postawi w waszej pamięci, sercach jakiś ślad i chyba najważniejszej z nich – Pokolenie.

Grzegorz Skawiński
Grzegorz Skawiński
Grzegorz Skawiński - Kombii
Grzegorz Skawiński - koncert Kombii - relacja, reportaż
Grzegorz Skawiński - Koncert zespołu Kombii

Muszę przyznać, że z tego wieczoru w pamięci najbardziej utkwiły mi aspekty techniczne. Było bowiem naprawdę głośno, a światło padające na wokalistę bardzo mocne. To wyróżniało ten wieczór spośród innych koncertów, na których miałam okazję być. Nad sceną zawisły dwa ekrany, gdzie pojawiały się wizualizacje, ale także sami muzycy. Nie zabrakło także ogromnych telebimów po bokach sceny.

Mocnym akcentem wieczoru były także solówki muzyków. Każdy miał dłuższą chwilę, aby zaprezentować swoje umiejętności publice, która była bardzo zróżnicowana. Od wiernych fanów, znających każde słowo prezentowanych piosenek, po osoby, które przyszły sprawdzić, co się dzieje. Koncerty plenerowe mogą być pod tym względem trudne, poza fanami, znajdują się mniej lub bardziej przypadkowi słuchacze, których teoretycznie można do siebie przekonać. W pamięci mocno zapadł mi widok chłopaka, który przez cały koncert w dłoni trzymał płytę zespołu z autografami członków. Koncert był przepełniony przebojami. Trudno byłoby znaleźć kogoś, kto nie potrafiłby zanucić piosenek zespołu. Gdy rozbrzmiewały pierwsze nuty kolejnych kompozycji, tłum każdorazowo się ożywiał, bo okazywało się, że kolejny utwór, to kolejny hit.

Grzegorz Skawiński - koncert Kombii - relacja
Koncert Kombii - Świebodzice 12.06.2016
Grzegorz Skawiński - koncert Kombii - relacja, reportaż, fotorelacja, zdjęcia
Koncert zespołu Kombii - fani, publiczność
Grzegorz Skawiński - koncert Kombii - relacja, reportaż, fotorelacja, zdjęcia
Koncert Kombii - perkusja - Adam Tkaczyk
Koncert Kombii - instrumenty klawiszowe, klawisze - Wojciech Horny
Relacja z koncertu, zdjęcia - perkusja, perkusita - Adam Tkaczyk
Koncert Kombii - relacja, reportaż, fotorelacja, zdjęcia - Świebodzice 2016
Relacja z koncertu zespołu Kombii
Dni Świebodzic - Koncert Kombii
Waldemar Tkaczyk - koncert Kombii
Koncert Kombii 2016 - 40 lat duetu Skawiński & Tkaczyk
Koncert Kombii - relacja, reportaż, fotorelacja, zdjęcia - Waldemar Tkaczyk
Koncert Kombii - relacja, reportaż - Świebodzice 12 czerwca 2016

W setliście znalazły się przeboje z każdego etapu działalności artystycznej, zadowoleni byli więc starzy wyjadacze, jak i młodsi odbiorcy.

Gdy odbywał się koncert, Panowie Skawiński i Tkaczyk świętowali 40 lat wspólnej pracy artystycznej, co zaakcentowali najwyraźniej przy utworze Królowie życia. Nie zabrakło też utworu Linia życia, czy Victoria hotel. Na BIS dostaliśmy Słodkiego miłego życia i raz jeszcze Black and white. To stworzyło domknięcie całego występu.