Lot balonem

Unieść się do góry jak ptak, wzbić ponad horyzont i szybować... Latanie fascynowało nas od wieków i choć oglądanie latających maszyn może być naprawdę ciekawe, osobiście zdecydowanie lepiej czuję się na ziemi. Perspektywa unoszenia się w powietrzu wydaje mi się przerażająca.

Pewien splot okoliczności sprawił jednak, że poleciałam. Balonem. I było absolutnie fanatycznie!

Pewnego ciepłego, wakacyjnego poranka, po przebudzeniu, za oknem zobaczyłam ogromny, kolorowy balon, który znajdował się niemal nad moim oknem. Zrobiło to na mnie spore wrażenie i choć działo się to parę lat temu, wciąż doskonale to pamiętam. W 2015 roku nadarzyła się okazja, aby balonom przyjrzeć się bardziej świadomie, a nie przeciągając się, przecierając oczy i zastanawiając, co właściwie widzę.

W Krzyżowej koło Świdnicy, na Dolnym Śląsku, zorganizowano Balonowy Festiwal, gdzie zmagali się baloniarze z Polski i innych krajów Europy, a nawet z USA. Wybrałam się na jeden z wieczornych lotów, gdzie podczas zachodu Słońca, siedząc na polance można było podziwiać zmagania zawodników. Dla mnie - osoby kompletnie niezaznajomionej z tematem - po prostu fantastycznie wyglądały.

Festiwal Balonów - relacja, zdjęcia, reportaż galeria zdjęć
Balloon Festival - Festiwal Balonów w Krzyżowej - Krzyżowa
Festiwal, Balony - Krzyżowa

Coraz to bardziej kolorowe balony wzbijały się w powietrze i bezgłośnie szybowały. W pewnym momencie na niebie pojawił się także paralotniarz, który szybował między balonami. Otaczający nas spokój i cisza, polany, a w oddali góry, wypełniały krajobraz. Był to dla mnie szczególny czas - chwilowy odpoczynek po pierwszym tygodniu matur.Być może ten niezwykły klimat zachęcił mnie do powrotu w to miejsce rok później. Jednakże druga edycja Balloon Festival zawitała także do innych miejscowości. Jednego dnia balony wystartowały ze Starej Kopalni w Wałbrzychu. Muszę przyznać, że w otoczeniu takich industrialnych zabudowań prezentowały się zupełnie inaczej, ale jakże ciekawie.

Balony w Starej Kopalni, Wałbrzych - Festiwal balonów, Balonowa Fiesta 2016
Balon, Balony, lot balonem, Wielka fiesta balonowa
Festiwal Balonów, Balon, Balony - Stara Kopalnia, Wałbrzych

Ta część festiwalu była jednak dla mnie szczególnie ważna, zorganizowano bowiem konkurs i udało mi się wygrać lot balonem! Co prawda wcale nie chciałam lecieć, ale przekazać możliwość lotu komuś w prezencie. Pomijając towarzyszące temu turbulencje, skończyło się jednak tym, że parę dni później i ja zostałam wsadzona do kosza balonu.

Startowaliśmy z placu eventowego w Starej Kopalni, który był już bohaterem paru moich wpisów. W tym miejscu odbywały się bowiem Dni Wałbrzycha 2015 i  2016. Wracając jednak do tematu, wraz z innymi osobami, które miały lecieć, uczestniczyliśmy w procesie rozkładania balonu i przygotowania go do startu, asystując załodze balonu. Kilka minut później wszyscy znaleźliśmy się już w koszu i wystartowaliśmy. Sama nie wiem kiedy oderwaliśmy się od ziemi, było to bardzo delikatne, a jednocześnie szybkie.

Z sekundy na sekundę szybowaliśmy wyżej i wyżej, widząc już cały kompleks Starej Kopalni z góry, a także wałbrzyskie śródmieście, znajdujące się w tle - przykryte mgłą. Lecieliśmy jednak w odwrotnym kierunku, gdzie pięknie świeciło Słońce.

Przygotowanie do startu - lot balonem
Stara Kopalnia - Wałbrzych - widok z lotu ptaka, lot balonem
Lot balonem nad Wałbrzychem
Wałbrzych z lotu ptaka - Sobięcin

Szybowaliśmy nad miastem, aż w końcu minęliśmy górę Chełmiec. Odsłoniły się przed nami połacie wolnej przestrzeni, łąk, pól i lasów, a w oddali pojawiały się kolejne wzniesienia i góry. Ten widok zapierał dech w piersiach, był tak bezkresny, a wokół nas panowała kompletna cisza. Cisza przerywana co jakiś czas wystrzałami ognia, który ogrzewał znajdujące się w balonie powietrze.

Gdy unieśliśmy głowy, widzieliśmy środek balonu, pod naszymi stopami znajdował się kosz, a pomiędzy absolutnie nic, od pasa w górę nic nas nie ograniczało, można było się oprzeć, delikatnie wychylić i podziwiać otaczające nas widoki.

Lot Balonem - Wałbrzych - Chełmiec
Lot balonem
Zdjęcia lotnicze, widoki z lotu ptaka
Relacja z lotu balonem
Lot balonem - pociąg - Koleje Dolnośląskie
Lot balonem - relacja, wrażenia, przeżycia
Lot Balonem - relacja, zdjęcia Aleksandra Strzelecka
Lot balonem - relacja, reportaż, wrażenia, fotoreportaż, zdjęcia Aleksandra Strzelecka

Podniebna perspektywa ukazała prawdziwe piękno regionu, w którym można byłoby zakochać się na nowo. Z góry wszystko wyglądało inaczej, ciekawiej, może i ładniej, po prostu niecodziennie. Jako osoba, która nigdy nie oderwała stóp od ziemi, byłam zachwycona tym, jak wygląda świat z takiej perspektywy. Pięknie układały się zwykłe pola i pagórki, lasy, drzewa, a nawet drogi i przemierzające je samochody. Udało mi się wypatrzeć pociąg, i kilka sarenek...


Mimo kilkudziesięciu minut spędzonych w powietrzu mieliśmy wrażenie, że minęła dosłownie chwila. W końcu lot musiał się skończyć, lądowanie było momentem, którego obawiałam się najbardziej. Z perspektywy czasu wydaje mi się, że było to dość słuszne założenie, należało ugiąć nogi i uderzyliśmy o ziemię, a po chwili znów wzbiliśmy się w powietrze. Cały proces powtórzył się parę razy, aż w końcu część naszej załogi została wysadzona i za sznur trzymała balon i ściągała go ku ziemi.

Lądowanie - lot balonem

Dolecieliśmy aż do Jaczkowa. Próbując prześledzić nasz lot na mapach Google, udało mi się wywnioskować, że przelecieliśmy blisko 20 kilometrów! Po wszystkim trzeba było jeszcze złożyć balon, zapakować go do przyczepy samochodu. W tym aktywnie uczestniczyliśmy dzięki załodze balonu, która chciała, abyśmy uczestniczyli w całym procesie od początku do końca i wynieśli z tej przygody jak najwięcej. 

Lot balonem - lądowanie

Trudno opisać słowami wrażenia, które nam towarzyszyły, wszyscy byli absolutnie oczarowani. Było to dla mnie niezwykłe i niezapomniane przeżycie. Gdybyście kiedykolwiek mieli okazję pofrunąć balonem - naprawdę warto!

Łudząc się, że kiedyś natrafi na to Pan Krzysztof Zapart, który odpowiedzialny jest także za organizację Festiwalu Balonów w Krzyżowej, chciałabym serdecznie podziękować za możliwość doświadczenia tego niezwykłego przeżycia - lotu balonem. Wielkie podziękowania także za świetną atmosferę na pokładzie i podczas całej wyprawy.

Jak wyglądają Wasze podniebne doświadczenia? Mieliście kiedyś okazję wzbić się w powietrze, jak wspominacie swoje loty?

Komentarze

 1. Ah, jak cudownie! Ja oglądam tylko te balony przez okno co roku, mam nadzieję, że kiedyś też uda mi się takim polecieć :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie ukrywam - zazdroszczę Ci. Moim marzeniem jest lot balonem nad Serengeti. Tyle tylko, ze pozostanie wśród kilku innych niespełnionych marzeń jak wycieczka do Nowej Zelandii i do Peru. Ale może uda mi się w przyszłym wcieleniu???
  Miłego;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jedno wielkie woow... Może kiedyś i ja będę miał okazję, choć musiałbym chyba pokonać lęk wysokości.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fantastyczne są zdjęcia, które zrobiłaś z góry. Są tu pięknie dobrane kolory i wcale nie wydaję się tak bardzo wysoko. To miło że zrobiłaś to i możesz nas teraz zachęcić.
  Pozdrowienia :)

  OdpowiedzUsuń
 5. No kochana, Ty tu takie rzeczy, a ja dopiero czytam?
  Super sprawa! bałabym sie bardzo, ale chyba bym zaryzykowała...
  o kurczę, a zdjęcia fantastyczne, brawo Ty:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. Super są te zdjęcia. Najbardziej mi się podobają te z cieniem balonu na ziemi! :D
  My kiedyś rozważaliśmy taką wyprawę. W Warszawie latał jakiś balon Orange, można było się nim przelecieć za darmo. Ale jak przyszło co do czego i mieliśmy w końcu czas na to, to po prostu stchórzyliśmy. Zaczęliśmy się bać tej wysokości itd. Może jesteśmy za starzy, pojęcia nie mam. Kiedyś bym wsiadła bez wahania, a teraz się już boję. Zazdroszczę przygody i zdjęć, bo są boskie! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję! Muszę przyznać, że sama z siebie również bym się na to nie zdecydowała. Jednak sytuacja dość dziwnie się potoczyła i właściwie nie było ucieczki. :D

   Usuń
 7. Absolutnie fantastyczna sprawa, tez chcę:). No i piękne zdjęcia...

  OdpowiedzUsuń
 8. To się minęłyśmy, moja droga, choć ty byłaś w chmurach, a ja podziwiałam z własnego podwórka, gdyż mieszkam na tej trasie przez którą podróżowałaś.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lot balonem musi być rewelacyjny, widoki są przepiękne. Tylko pozazdrościć :)
  dreamerworldfototravel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 10. o jejku, taki lot to niesamowita sprawa! widoki zapierają dech w piersiach!

  OdpowiedzUsuń
 11. Niesamowicie to wszystko wygląda. Takie spełnienie marzeń z dzieciństwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ojaaa! Ale miałaś szczęście! Też chętnie bym poleciała takim balonem :) To jedno z moich marzeń :)
  Pozdrawiam, Tak Po Prostu BLOG :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nigdy nie leciałam balonem,ale jestem też na to zbyt tchórzliwa .. Świetne fotki <3

  OdpowiedzUsuń
 14. Cudowne przeżycie. Piękne zdjęcia.
  Marzy mi się lot balonem ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ale mi zrobiłaś ochotę na lot balonem. W sumie nigdy nie miałem tego typu marzeń, ale po tym poście jak najbardziej chciałbym się takowym pojazdem przelecieć :D
  Pozdrawiam!
  indywidualnyobserwator.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Piękne są widoki z góry. I tak wszystko dokładnie widać.
  Nie leciałam jeszcze balonem, ale samolotem wiele razy.
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękne widoki i widać, że pogoda dopisała :)

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Poradnik - Jak zdobyć autograf zagranicznej gwiazdy?

Harry Potter - pierwsze polskie wydanie

Autografy – najczęściej zadawane pytania