Piknik Lotniczy - Kraków 2016

W ostatni weekend czerwca w Krakowie odbył się XII Małopolski Piknik Lotniczy. 

Nad dawną stolicą Polski pojawiły się dziesiątki maszyn. Podziwialiśmy współczesne samoloty, ale także repliki historycznych statków powietrznych. Były samoloty i śmigłowce, wojskowe i cywilne; z Polski, Niemiec, Czech, Słowacji i innych państw.

Zapraszam na mini fotorelację z tego wydarzenia! 

Trudno powiedzieć, żeby lotnictwo było moją pasją. Gdy widzę samolot, potrafię co najwyżej opisać jego wygląd. Czyli mniej więcej to, na co stereotypową kobieta zwraca uwagę, gdy rozróżnia samochody. Wszystkie latające maszyny od zawsze pasjonowały mojego tatę, stąd też moja obecność na Małopolskim Pikniku Lotniczym.

Nieuport 11 Bebe - Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016
25-26 czerwca 2016 w Muzeum Lotnictwa odbył się XII Małopolski Piknik Lotniczy
Extra EA-200 - Pokazy lotnicze, Kraków 2016
LET Z 37 Cmelak - XII Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie
Pokazy lotniczePokazy lotnicze, XII Małopolski Piknik Lotniczy, Su-31 na niebie
XtremeAir Sbach 300 - XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016

Pokazy odbywały się na historycznym lotnisku Rakowice-Czyżyny, siedzibie Muzeum Lotnictwa Polskiego. Zdarzało mi się już bywać na podobnych wydarzeniach, zwykle były to jednak imprezy u naszych południowych sąsiadów. Nigdy jednak nie oglądałam przelotów i akrobacji samolotów w miejskim krajobrazie. Teren lotniska zewsząd otaczały bloki, centrum handlowe, a także dźwigi i żurawie, które zapewniły naprawdę oryginalne tło dla latających maszyn.

Śmigłowiec PZL W-3 Sokół
PZL W-3 Sokół - XII Małopolski Piknik Lotniczy
Mi-8 - XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016
Śmigłowiec Mi-8 - Małopolski Piknik LotniczySW-4 Puszczyk - XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016
XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016 - media, reporteży, fotoreporteży, fotografowie
CH-7 Kompress - XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016

Na krakowskim niebie zagościły samoloty, śmigłowce, a także paralotniarzy i spadochroniarzy. Część z nich szybowała wraz z flagami: Polski, Unii Europejskiej, Krakowa czy Straży Miejskiej.

XII Małopolski Piknik Lotniczy - Pokazy, paralotnie, flagi, polska flaga
XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016 - Paralotnie

Już same przeloty samolotów mogły robić wrażenie, ale dla mnie najciekawszym punktem były akrobacje. Samoloty latały pod najdziwniejszymi kątami. Wirowały w górę, tworząc na niebie spirale z dymu, który wypuszczały, a następnie gwałtownie spadały. Tworzyły na niebie różne wzory, nie zabrakło olbrzymiego serca, a także wielkiej, uśmiechniętej buźki. Wyglądało to naprawdę efektownie!

Pokazy lotnicze - Su-31
 Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków

Dużą dawkę atrakcji dały także pokazy grup akrobacyjnych. Kilka samolotów leciało obok siebie tak równo i jednocześnie tak blisko, że wydawało się to niemal niemożliwe. Wielokrotnie efektownie się mijały, a następnie zbliżały na niewielką odległość. Za sprawą perspektywy, wydawało się, że zaraz zabraknie im miejsca i spotkają się w powietrzu.

XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków, 25-26.06.2016
Pokazy lotnicze - Eurostar EV97 SL - Piknik Lotniczy Kraków
Pokazy lotnicze w Krakowie Eurostar EV97 SL - AERO AT3 R100
Pokazy lotnicze - PZL-130 Orlik TC II

Warto wspomnieć, że pierwszy dzień pokazów, z którego pochodzą zamieszone tutaj zdjęcia, odbywał się 25 czerwca. Tego dnia Polska rozgrywała mecz ze Szwajcarią, o awans do ćwierć finału EURO. Gdy dotarło do mnie, że nie będę mogła zobaczyć owego spotkania, byłam zrozpaczona. Trzeba było jednak jakoś sobie poradzić i na bieżąco śledziłam przebieg 1/8 finału dzięki telefonowi. Okazało się jednak, że relacja na żywo jest zdecydowanie wolniejsza od rekcji kibiców, którzy mecz oglądali w swoich domach. Nagle zza naszych pleców, z odległych bloków, dobiegły nas okrzyki radości, po chwili podobne odgłosy pojawiły się z drugiej strony lotniska i pewnym było już, że musieliśmy strzelić bramkę. Najbliższe zabudowania znajdowały się naprawdę niedaleko i gdy mecz dobiegł końca na jednym z balkonów pobliskiego bloku pojawili się wierni kibice, którzy głośno okazywali swoją radość, skakali i machali do osób znajdujących się na terenie lotniska.

Samolot P-51D Mustang - XII Małopolski Piknik Lotniczy
PZL TS-8 Bies - Piknik Lotniczy - Kraków 25-26 czerwca 2016
Pokazy lotnicze, Małopolski Piknik Lotniczy w Krakowie - JAK - 52
Zlín Z-226 - XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016Zlín Z-526 - XII Małopolski Piknik Lotniczy - Kraków 2016
 
Mimo wielu atrakcji przewidzianych w programie wydarzenia, znaczące oddziaływanie na mój odbiór imprezy miał ogromny upał. Było absolutnie, potwornie gorąco, a cały dzień spędziłam prażąc się w słońcu. Tę przyjemność okupiłam czerwonymi niczym płachta na byka, nogami. Aby pozostać w tematyce zoologicznych porównań, obecnie przeobraziłam się w węża, który linieje.

Trzeba jednak przyznać, że jest to bardzo ciekawe wydarzenie,  oby takich więcej!