Przewodnik po zdobywaniu autografów

Niedługo miną cztery lata, od momentu w którym założyłam bloga i pojawił się na nim pierwszy wpis. W  tym czasie, na blogu pojawiło się wiele tematów, ale trzeba przyznać, że wciąż najbardziej interesują Was kwestie dotyczące autografów.  

Powstał więc kolejny post z poradnikowej serii dotyczący zdobywania podpisów zagranicznych gwiazd. Jest to zebranie i uporządkowanie opublikowanych wcześniej wskazówek, ale także uzupełnienie ich o nowe odpowiedzi na Wasze pytania.

                                                             
AKTUALIZACJA: Wciąż pojawiają się kolejne pytania, dlatego chciałabym opowiedzieć o tym wszystkim jeszcze raz -  w postaci filmiku! Tutaj krok po kroku pokażę Wam proces tworzenia listu z prośbą o autograf. Mam nadzieję, że taka forma okaże się dla was wygodniejsza. Zapraszam! :)
                                                    
Dostaję od Was wiele wiadomości z pytaniami dotyczącymi zdobywania podpisów znanych osób droga korespondencyjną.  Jest to bardzo miłe i cieszy mnie to, bo oznacza to, że odwiedzacie mój blog, czytacie poradniki, które okazują się dla Was przydatne. Jeszcze więcej radości sprawia mi oglądanie Waszych sukcesów, w zdobyciu których pomogły Wam moje wpisy. 

Pytania często jednak się powtarzają, dlatego uznałam, że potrzebny jest wpis, który zbierze całą zaprezentowaną na łamach bloga wiedzę dotyczącą kolekcjonowania autografów zagranicznych gwiazd w jednym miejscu. Dodatkowo wszystkie z tych postów zostały zaktualizowane - pojawiły się w nich nowe informacje.

Poradnik - Jak zdobyć autograf zagranicznej gwiazdy?

Wszystko zaczyna się od tego wpisu, który jest wprowadzeniem w świat korespondencyjnego  zdobywania autografów. 
Znajdziecie tutaj odpowiedź na pytania takie jak:
Jak zdobyć autograf zagranicznej gwiazdy?
Jak znaleźć adres?
Jak działa strona fanmail.biz?
Co powinno znaleźć się w przesyłce?
Ile czeka się na odpowiedź?
Do kogo pisać na początku?
Jak rozpoznać, czy autograf jest oryginalny?
Jak przechowywać autografy?


Autografy – najczęściej zadawane pytania 

To wpis, będący niejako uzupełnieniem podstawowego poradnika. Znalazły się tutaj odpowiedzi, na kwestie, o które najczęściej pytaliście, a w poradniku nie zostały należycie wyjaśnione.

Znajdziecie tutaj odpowiedź na pytania takie jak:

Jaki jest koszt wysłania listu?
Czym jest Kupon IRC i czy można go czymś zastąpić
Jaki powinien być rozmiar koperty?
Jak zaadresować kopertę?
Skąd wziąć zdjęcie i gdzie je wywołać?Poradnik: Pisanie na adres VV 

Ten post dotyczy wysyłania listów na adresy produkcji, w których gwiazdy biorą udział. Jest to jednak trudniejsza droga, dlatego nie polecam zaczynać przygody ze zdobywaniem autografów od pisania na adresy VV. Jest to jedyna szansa na zdobycie wielu podpisów od najbardziej rozchwytywanych gwiazd.

Znajdziecie tutaj odpowiedź na pytania takie jak:

Jak zdobyć autograf Emmy, Daniela i Ruperta ?
Czym jest adres VV?
Gdzie szukać adresów VV?
Skąd mam wiedzieć, że dana gwiazda właśnie nagrywa nowy film?

Ozdabianie kopert - Poradnik

Kiedy nasz list dotrze na przykład do agencji artystycznej, gdzie znajdują się setki podobnych przesyłek, warto zadbać o to, aby nasz list wyróżniał się na tle innych. O tym jak zadbać o wygląd koperty, pisałam właśnie w tym wpisie. 


Znajdziecie tutaj odpowiedź na pytania takie jak:
Dlaczego ozdabianie kopert jest ważne?
Jak wyróżnić swój list?
Jak ozdobić kopertę?
Jakich materiałów używać?  


Poza uporządkowaniem treści, które już Wam przedstawiałam, chciałabym uzupełnić je o kilka ważnych kwestii.

Co pisać w liście?

Warto wyjść z założenia, że pisząc list do znanej i cenionej przez nas osoby, chcemy przekazać jej nasze słowa uznania, a możliwość zdobycia autografu jest jedynie dodatkiem.  W liście musimy więc napisać za co cenimy daną gwiazdę, dlaczego akurat ją darzymy sympatią. 

Jestem przeciwniczką tworzenia szablonów listów, wysyłania identycznych listów do różnych osób, a także przekazywaniu innym takich schematów.  List każdego z nas powinien być inny, powinien pokazywać nas, w pewien sposób naszą osobowość.  Dlatego też nie pokazuję Wam moich listów. Każda osoba zainteresowana tym tematem powinna stworzyć swój styl, sposób w który będzie pisać. List do gwiazdy jest sprawą bardzo osobistą, ma pokazywać Twoją opinię, Twoje zdanie. Mają to być Twoje komplementy i argumenty, które pokazują za co lubisz daną osobę.

Jednakże postanowiłam krótko opisać Wam, jak wygląda mój list. Chciałabym zaznaczyć, że do każdej osoby piszę nowy list, z nową treścią, niezmienne pozostają jednak pewne elementy, które chcę Wam przedstawić. 

List zawsze piszę ręcznie na kartce z bloku technicznego, zwykle jest ona kolorowa, dopasowana kolorystycznie do napisu na kopercie.  Zazwyczaj ozdabiam także brzegi kartki, wycinając różne kształty fikuśnymi nożyczkami. Sama treść zajmuje mi jedną lub dwie strony kartki formatu B4, która jest trochę większa od standardowego rozmiaru kartki ksero. 


W prawym górnym rogu podaję swój adres, następnie już po lewej stronie używając zwrotu grzecznościowego „Dear Mr./Mrs. Smith” witam się odbiorcą mojego listu, krótko się przedstawiam i przechodzę do właściwej części listu.

Ten akapit jest zdecydowanie najdłuższy i najważniejszy. To właśnie tutaj piszę za co lubię i cenię daną osobistość, dlaczego ją szanuję i dlaczego właśnie jej autograf jest dla mnie tak ważny. Jeśli osoba do której piszecie jest aktorem, warto wspomnieć o Waszych ulubionych filmach z jej udziałem, oczywiście argumentując, dlaczego to właśnie one zrobiły na Was szczególne wrażenie. Można także wspomnieć o ulubionych scenach, w których aktor zaprezentował świetną grę aktorską, oczywiście argumentując, co nam się w tym podobało.

Następnie przechodzę do samej prośby o autograf, w kolejnym akapicie krótko podsumowuję list, żegnam się używając formy grzecznościowej „Yours sincerely”, a następnie podpisuję się imieniem i nazwiskiem. Jest to kwestia, o którą często pytacie, dlatego wyjaśniam – podanie nazwiska sprawia, że nasza przesyłka  nabiera „poważniejszego” charakteru i wpływa na obiór całego listu.  A przecież i tak musimy podać nasze nazwisko, na kopercie zwrotnej, aby przesyłka mogła do nas wrócić. Dlatego warto napisać je także na końcu listu. 


Pomożesz mi napisać list?

Jeśli ktoś z  Was śledzi mojego bloga, od dłuższego czasu, z pewnością nie udało mi się przed Wami ukryć, że nie jestem szczególnie sympatyczną osobą.  Zwłaszcza kiedy kolejny raz odpowiadam na pytania, które omówiłam już w poradnikach dotyczących autografów.  Najgorzej jednak wpływają na mnie sytuacje, gdy pojawia się pytanie: „Napiszesz za mnie list?”. To działa na mnie jak płachta na byka.

Biorąc więc pod uwagę to, co napisałam w akapicie powyżej z całą stanowczością odpowiadam – nie. List to bardzo osobista sprawa i musimy napisać go sami.  Bardzo chętnie Wam pomagam, a nie robię czegoś za Was. 
Znajdziesz mi adres?

Internet to ogromne możliwości. Jeśli nam się chce, jesteśmy w stanie znaleźć tutaj prawie wszystko. Pomyślmy, że jeszcze blisko 30 lat temu nie było w Polsce tak naprawę nic. Dostęp do informacji był utrudniony, jeśli nie całkowicie zablokowany, a kilkadziesiąt lat temu nie wolno było nawet  uczyć się prawdziwej historii Polski, a mimo to ludzie narażali swoje życie tylko po to, aby mówić w ojczystym języku i znać historię swojego narodu. Kiedy dziś żyjemy w wolnym państwie i nie ograniczają nas nawet granice, ani państwowe, a powoli zanikają też te kulturowe, bo postępująca globalizacja sprawia, że w każdym zakątku świata życie i ludzie będą kupować i lubić takie same rzeczy. Nie ma tez bariery językowej, bo w krajach „ucywilizowanych” wszędzie zna się angielski. Dlaczego więc wraz z postępem technologicznym coraz bardziej się rozleniwiamy? Kiedyś, aby zmienić kanał w telewizorze trzeba było wstać, wcisnąć guzik i tak za każdym razem, a  teraz  nie chce się nam nawet sięgnąć po pilota. 

Mogłabym krótko odpowiedzieć – nie, ale nie jest to wytaczające. Wciąż powtarzające się pytania, o napisanie listu, o znalezienie adresu tego i tego i jeszcze tego Pana. Nie potrafię, nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego nie chce się nam niczego szukać, wszystko chcemy mieć podane na tacy.

Adresy do agencji aktorów, a także innych gwiazd znajdziemy na stronie fanmail.biz. Znajdują się tutaj także informacje o najnowszych odpowiedziach od danej sławy, możemy więc sprawdzić, który adres jest aktualny, ile średnio trzeba czekać na odpowiedź. O tym w jaki sposób efektywnie posługiwać się tą stroną pisałam w moim pierwszym poradniku. Jeśli chcemy pisać na adres VV, odsyłam Was tutaj. Jeśli nigdzie nie znajdujemy potrzebnego adresu VV, oznacza to, że trzeba szukać go samemu. Tutaj znów polecam Wujka Google.  Sami musimy znaleźć adres hali, studia filmowego, czy teatru. To może zająć parę godzin, co czasami i tak nie przyniesie spodziewanych rezultatów, ale to jedyna droga. Trzeba szukać, przeszukiwać i analizować wszystkie podpowiedzi, jakie wskazuje nam niezastąpiony Wujek.


W jaki sposób poradzić sobie z językiem angielskim?

W kwestii pisania listów do zagranicznych sław, język angielski jest nie do przeskoczenia. Osobiście nie polecam Translatora Google i wrzucania do niego całych zdań, które później bez zastanowienia uznajemy za poprawne. Tłumacz ten lubi płatać figle. Jeśli absolutnie nie znamy tego języka, można poprosić kogoś znajomego, ale najlepiej byłoby jednak troszkę się podszkolić i spróbować samemu. Pisanie takich listów jest bowiem świetną formą nauki języka obcego. 


Aby zabrać się za taki list musimy znać ten język, chociaż na średnim poziomie. Najłatwiej byłoby napisać cały list po polsku, a dopiero później tłumaczyć go na angielski. Sam proces pisania listu może być trudny, często mamy problem z ujęciem danej kwestii w odpowiednie słowa, nie utrudniajmy więc sobie tego zadania niepotrzebnie, jeśli w angielskim nie czujemy się pewnie. Kiedy mamy już list napisany po polsku, musimy zacząć go tłumaczyć. Nieodzownym narzędziem, którego będziemy potrzebować jest słownik. Ważne, aby był to słownik, a nie tłumacz. Sprawdzajmy w nim pojedyncze słowa, a nie całe zdania. Chyba, że chcemy użyć idiomu, czy utartej konstrukcji, wtedy warto po prostu zapytać o to samego  Wujka Google, który wskaże nam sprawdzone strony.

Osobiście polecam zaopatrzenie się w książkę z gramatyką języka angielskiego.  Jeśli mamy problem z używaniem czasów gramatycznych i nie wiemy jakiego użyć do danego zdania, warto zrobić sobie krótki spis najważniejszych czasów – nazwa, zastosowanie, budowa.  Korzystając z takiej ściągi, podczas tłumaczenia zdania po zdaniu, naprawdę szybko możemy opanować ten materiał.  W razie jakichkolwiek wątpliwości, zaglądamy do naszej książki, aż skończymy tłumaczyć cały list.


Jakie mam szanse na odpowiedź?

Nawet jeśli nasz list będzie napisany piękną angielszczyzną, a wyślemy go pięknie ozdobionej kopercie i tak możemy nie otrzymać odpowiedzi. Nigdy nie mamy pewności, że otrzymamy odpowiedź. Zaczynając od tego, że nie wszystkie gwiazdy odpisują na listy fanów, przez to, że nasza przesyłka może przepaść pośród setek innych w agencji gwiazdy, a nawet zgubić się w czasie transportu, po fakt, że nasz list może się gwieździe nie spodobać.  Co zrobić jeśli nie otrzymamy odpowiedzi na nasz list? Upewnić się, że dana sława odpisuje na listy swoich wielbicieli, jeśli tak, sprawdzić czy użyliśmy odpowiedniego adresu. Jeśli odpowiedź znów jest twierdząca, należy ponowić próbę.Mam nadzieję, że kolejny wpis z serii „poradnikowej” okaże się dla Was pomocny. A zebranie informacji w jednym miejscu będzie przydatne.  Wspomniane wyżej wpisy również przeszły drobne modyfikacje – pojawiły się w nich odpowiedzi na kolejne pytania. Dlatego zapraszam Was do przejrzenia ich. 

Jeśli jednak wciąż  pojawiają się niewyjaśnione kwestie, pytania zadawajcie proszę pod tym postem. Ilość komentarzy pod podstawowym poradnikiem "odrobinę" przerosła moje najśmielsze oczekiwania i trudno jest odnaleźć mi tam pytania pozostawione bez odpowiedzi.