Koncert zespołu Perfect - 35-lecie istnienia

Zespół „Perfect”  - żywa legenda polskiej muzyki. Każdy z nas zna chociaż kilka ich ponadczasowych przebojów. W tym roku świętując jubileusz 35-lecia, wyruszyli w trasę koncertową, w ramach której zagrali blisko 30 koncertów w największych miastach Polski  i za granicą.

Miałam przyjemność uczestniczyć w jednym z koncertów organizowanych w ramach trasy Enea Perfect Tour 35-lecie "Wszystko ma swój czas". Zapraszam na relację z tego wydarzenia.

Już pierwsza zagrana przez zespół piosenka, podkreślała jubileuszowy charakter koncertu. Formacja rozpoczęła występ od „Bla bla bla” z debiutanckiej płyty.  Wrażenie zrobiły na mnie efektowne wizualizacje. Nad sceną zawisło 5 ekranów, które podczas każdej piosenki wyświetlały tematyczne dopasowane grafiki. Zdecydowanie wpłynęło to na odbiór prezentowanych utworów i było ciekawym tłem  dla muzyków, którzy szybko skłonili publikę do wspólnej zabawy. 

35 lecie zespołu Perfect, Grzegorz Markowski - koncert, na żywo, trasa koncertowa - fotorelacjaPerfect - Grzegorz Markowski koncert, na żywo Autobiografia, Kołysanka dla nieznajomej, Niepokonani

Są takie utwory, które słuchane w domu nie robią na nas większego wrażenia. Ale, gdy słuchamy ich na żywo, zapisują się w naszej pamięci i mimowolnie wciąż powtarzamy  melodię czy frazy z refrenu. Tak było właśnie było z piosenką „Idź precz”, która utkwiła w mojej głowie i wciąż jestem zmuszona ją nucić.  Następnie usłyszeliśmy „Lokomotywę z ogłoszenia”  i Grzegorz Markowski przywitał się ze zgromadzoną publicznością. Przedstawił członków zespołu, a także osoby odpowiedzialne za realizację, dźwięk, światło i management.  Chwilę później rozbrzmiało „Raz po raz” z przedostatniej płyty zespołu  i  „Nie patrz, jak ja tańczę”. 

Koncert zespołu Perfect - Enea Perfect Tour 2015 35-lecie zespołu

Wokalista zespołu – Grzegorz Markowski wielokrotnie podkreślał, że koncerty z jubileuszowej trasy są dla niego i całej formacji szczególnie ważne. Dziękował za wspólne 35 lat i sugerował, że ma nadzieję, że dotrwają do kolejnej okrągłej liczby lat spędzonych wspólnie na scenie. Jak sami deklarowali, na te koncerty  zaprosili szczególnie ważnych gości. Jednym z nich jest Ryszard Sygitowicz – kompozytor, były członek zespołu i jego współzałożyciel, który w przeddzień koncertu skończył 62 lata, a cała hala powitała go gromkimi brawami i wspólnym śpiewaniem „Sto lat”.  Wraz z zespołem zagrał parę piosenek, poczynając od „Kołysanki dla nieznajomej na gitarze”, przez „Niewiele Ci mogę dać” na fortepianie. Już pierwsze nuty  tych piosenek zostały  powitane przez gromkie oklaski publiczności, która chętnie śpiewała ponadczasowe przeboje zespołu.
Relacja z koncertu zespołu Perfect - 35 lecie - reportaż, fotorelacja, sprawozdanie, zdjęcia

W tym czasie sama wdrapałam się na górną część trybun i ujrzałam całą zgromadzoną publikę, która wspólnie śpiewała kolejne frazy. Było to naprawdę niezwykłe uczucie, wysłuchać tak legendarnych piosenek, które towarzyszyły mi od najmłodszych lat, być tak blisko legendy polskiej muzyki. Niezależnie od tego czy lubimy twórczość tego zespołu, nie można polemizować z pozycją, jaką wypracowała sobie ta formacja. Świadczyć może o tym choćby przyznany w tym roku tytuł artysty 25-lecia RMF RM. Wśród dziesiątek nominowanych, Polacy wybrali właśnie ten zespół, który nie tylko pozwala nam przenieść się w czasie, śpiewając swoje największe przeboje  z minionych dekad, ale także prezentując najnowsze nagrania, które także stają się hitami.  

Perfect - koncert 35 lecie, Tour Wszystko ma swój czas 2015

Publiczność równie entuzjastycznie powitała „Pepe wróć”, jak i  „Wszystko ma swój czas” – z najnowszej płyty, wydanej w ubiegłym roku – „Dadadam”, która już pokryła się platyną.   Z tego krążka artyści zaprezentowali także „Drogę bez łez” i „Odnawiam duszę”. Nie zabrakło miejsca na solówki gitarzystów: Dariusza Kozakiewicza i Jacka Krzaklewskiego, a także perkusisty - Piotra Szkudelskiego. Nie można zapomnieć także o basiście - Piotrze Urbanku. Długie partie instrumentalnie, nie okraszone żadnym tekstem, dodały kolorytu temu muzycznemu wydarzeniu, a sama chemia między muzykami  budowała niezwykłą atmosferę. 

Koncert zespołu Perfect w Wałbrzychu, 28.11.2015
Perfect - koncert 35 lecie, Wszystko ma swój czas, Wałbrzych 28.11.2015

 Nie mogło zabraknąć także takich hitów jak „Nie płacz Ewka”, „Autobiografia”,  „Ale w koło jest wesoło”, czy „Chcemy być sobą”.  Wrażenie zrobiła na mnie energia Pana Grzegorza Markowskiego, który przez cały czas trwania koncertu przemieszczał się wraz z oryginalnym statywem,  gestykulował, skakał, przeżywał każdą piosenkę i emocje te przenosił na zgromadzonych fanów.  Biletowane koncerty to bardzo przyjemna forma, gdyż nie znajdziemy tutaj przypadkowych obiorców, wszyscy świadomie kupują bilety, a później współtworzą koncert. Wśród publiczności zgromadziły się osoby w bardzo zróżnicowanym wieku. W koszulkach z logo zespołu pod scenę przyszli nastolatkowie, ale również dojrzali słuchacze.  Na BIS zespół zagrał piosenkę „Niepokonani”, a koncert zakończył się fragmentem „Jeszcze nie umarłem”, który wyraźnie pokazuje, że „Perfect” nie zamierza jeszcze schodzić ze sceny i kończyć swojej działalności. 

Koncert zespołu Perfect
Relacja z koncertu - 35 lecie zespołu Perfect, Grzegorz Markowski  koncert 2015

Przez trzydzieści pięć lat na scenie zespół „Perfect” stworzył ponadczasowe utwory, których na żywo słucha się z jeszcze większą przyjemnością. Legenda polskiej muzyki, ikona polskiego rocka, zespół, którego piosenki nucą wszystkie pokolenia, a  na ich koncerty przychodzą ludzie w każdym wieku. Spotkanie z takim zespołem musi pozostać w pamięci na długo, a w mojej pamięci szczególnie zapadła  chwila, gdy z góry obserwowałam całą halę i śpiewający tłum.   Było to absolutnie niesamowite i niezapomniane przeżycie, któremu towarzyszyły ciarki na plecach, radość, jak i wzruszenie. Dlatego chciałabym serdecznie podziękować producentowi trasy - firmie "Wagart" i Agencji Artystycznej "Eskander" – współtwórcy trasy koncertowej Enea Perfect Tour 35-lecie „Wszystko ma swój czas”. Cieszę się, że mogłam zobaczyć jeden z najważniejszych polskich zespołów w historii na żywo.