Ewelina Lisowska - Szymanów 20.07.2014 - Koncert

Podczas rozmowy kwalifikacyjnej dowiedziałam się, że nie należy tworzyć relacji z koncertów. Zdjęcia – tak, pisanie o muzyce – definitywnie nie. Bo przecież kiedy ktoś idzie na koncert, wie kto będzie występował, jakie piosenki będzie śpiewał i w jakim składzie będzie grał zespół.  

Śmiem się nie zgodzić. O ile zamknięte, biletowane koncerty zazwyczaj skupiają fanów, którzy wiedzą o wszystkich tych szczegółach, to koncerty plenerowe są darmowe. Przez co wiele osób pojawia się na nich przypadkowo.

Czasami na mniejsze wydarzenie muzyczne również przychodzi osoba niezaznajomiona z tym, co będzie się działo. Bo choć nie zgłębiała twórczości danej osoby, słyszała o niej w radiu, telewizji, a na koncert namówił ją, na przykład znajomy.  Jednakże osoba, która doskonale wie na czyj koncert idzie i jak będzie wyglądał, często również chętnie przejrzy relację z wydarzenia, a po jakimś czasie chętnie do niego wróci, aby powspominać koncert, przypomnieć sobie jego fragmenty, na które niekoniecznie wcześniej zwróciła uwagę. Pomijam całą masę osób, które chciałyby zobaczyć danego artystę na żywo, ale z różnych względów nie mogą tego zrobić.  Z tych właśnie powodów ośmielę się popełnić ten nietakt i napiszę relację z kolejnego muzycznego wydarzenia, na którym miałam okazję być. Kończąc ten przydługi wstęp zapraszam na pierwszą część relacji z koncertu, który odbył się 20 lipca w Szymanowie w okolicach Wrocławia.

Koncert Eweliny Lisowskiej VII Powiatowe Dni Kultury Regionalnej w Szymanowie 2014 Powiat Trzebnicki
Ewelina Lisowska koncert 20.07.2014 Szymanów

Dawno minęła już godzina, o której miał zacząć się koncert Eweliny.  Na scenie pojawiali się jednak  kolejni wokaliści, których publiczność słuchała coraz bardziej niechętnie. W międzyczasie za sceną pojawiła się gwiazda wraz z zespołem. Spokojnie spacerująca wokalistka wywoła spore zainteresowanie. Kilku fanom udało się zdobyć wspólne zdjęcie i autograf Eweliny. Z czasem pod sceną zaczęło robić się całkiem tłoczno, a na scenie pojawił się organizator i zapowiedział koncert Eweliny Liskowskiej.

Ewelina Lisowska Szymanów koncert 2014, na żywo 20.07.2014 koncert z zespołemEwelina Lisowska koncert 20.07.2014 Szymanów, fotorelacja, zdjęcia z koncertu, sprawozdanie, relacja, opis

Ewelina to wokalistka rockowo - post-hardcorowego zespołu "Nurth". Szerszej publiczności dała się poznać w programie w drugiej edycji programu "X factor", mimo że odpadła tuż przed finałem, szybko została okrzyknięta jego największą zwyciężczynią. Zapewne kojarzycie charakterystyczna gwiazdkę, którą malowała sobie pod okiem, a także jej pierwszy singiel, który ukazał się niedługo po zakończeniu programu - "Nieodporny rozum" i charakterystyczne o o o, które podbiło wszystkie stacje radiowe. Blisko pół roku później ukazał się kolejny singiel zapowiadający pierwszą długogrającą płytę - "W stronę Słońca", który okazał się jeszcze większym sukcesem. Trzeci singiel i kontrowersyjny teledysk do piosenki "Jutra nie będzie" także wywołał niemałe zamieszanie. Zapewne postać Eweliny kolarzy Wam się głównie z delikatnymi, czasami słodkimi popowymi piosenkami, jednakże cała jej płyta -  "Aero-Plan"  jest jednak mocniejsza. Obecnie artystka pracuje nad nowym krążkiem, a pierwszy singiel zapowiadający to wydawnictwo – "We mgle" -  niedawno miał swoją premierę.

Ewelina Lisowska koncert 20.07.2014 Szymanów  Maciek Jonson Wiergowski, gitarzysta, z chłopakiemKoncert Eweliny Lisowskiej 2014
 
Wracając jednak do naszego koncertu w Szymanowie: rozbrzmiało intro, a na scenie pojawili się muzycy. Po chwili rozpoczął się pierwszy utwór – "Gram nadziei", a Ewelina wskoczyła na scenę.  Trzeba przyznać, że niezwykle szybko nawiązała kontakt z publicznością, wrażenie robił potężny głos wokalistki, a  także efektowne oświetlenie i skoki gitarzysty - Jonsona. Drugi utwór, który zagrali,  to „Jutra nie będzie”. Później przyszedł czas na "Zmierzch" i "Ostatni raz". Po tych piosenkach Ewelina zniknęła ze sceny, a gdy pojawiła się śpiewając "Cała płonę" pozbyła się swojej jeansowej kamizelki i występowała w krótkich spodenkach i czarnym topie.

Ewelina Lisowska koncert 20.07.2014 Szymanów, śpiewa, na żywo, na scenie

Następny utwór to najnowszy hit wokalistki zapowiadający nową płytę – "We mgle”. Ewelina przez cały czas trwania koncertu wciąż skakała, podchodziła do gitarzystów, a także namawiała publiczność do wspólnego śpiewania. Między utworami zadawała także pytania publice, co zdecydowanie wpłynęło na pozytywny odbiór koncertu. Po szybkich i energicznych utworach zwolniliśmy tempo, za sprawą piosenki "Zakazani" - najdelikatniejszej kompozycji, jaka znalazła się na pierwszym długogrającym krążku piosenkarki. Poza autorskim materiałem Ewelina zaprezentowała także covery, pierwszy z nich to  "Lady Marmalade", który pierwszy raz zaprezentowała w programie "Kilerskie Karaoke". 


Później Ewelina zaangażowała publiczność do wspólnego śpiewania i powtarzania za nią różnych wariacji na temat śpiewania głoski „o” i w ten sposób przeszliśmy do pierwszego hitu wokalistki – "Nieodpornego rozumu". Jak podkreślała wokalistka, koncert w Szymanowie był dla niej szczególny, bo to właśnie tu, kilka lat temu stawiała pierwsze kroki na scenie. Postanowiła więc skorzystać z okazji i na to wyjątkowe wydarzenie zaprosiła swoją siostrę – Olę, z którą wykonała właśnie tę piosenkę. 

Ewelina Lisowska koncert 20.07.2014 Szymanów, śpiewa z siostrą na scenie, siostra OlaEwelina Lisowska koncert 20 lipca 2014 Szymanów Lotnisko koło Wrocławia Relacja z koncertu

Gdy Szymanów podziękował Oli za występ, Ewelina zagrała anglojęzyczny utwór ze swojej pierwszej płyty – EPki - "Elizabethan Woman". Kolejny utwór to "Areo-pan II", do którego w ubiegłym roku powstał teledysk, ale niestety w związku z problemami związanymi ze zmianą wytwórni, do dziś nie ujrzał światła dziennego.  Po tym utworze Ewelina zniknęła ze sceny, a po gromkich brawach powróciła z coverem piosenki "Nas nie dogoniat" grupy "Tatu". W tym utworze Ewelina jeszcze bardziej się ożywiła – podskakiwała na swoim podeście, skakała po całej scenie, tańczyła, a pod koniec piosenki znów zniknęła. Zespół zszedł ze sceny, ale pojawił się na niej organizator. Po krótkich okrzykach publiczności artystka pojawiała się ponownie śpiewając "Bailando", które wykonywała pierwszego  maja na koncercie "Tu bije serce Europy".

Po gromkich brawach wokalistka zapytała, czy publiczność chce usłyszeć jeszcze jakąś piosenkę. Gdy głośno poproszono o "W stronę Słońca" Ewelina ochoczo się zgodziła, proponując wspólne zdjęcie z publicznością, na którym wszyscy mieli podskoczyć. Gdy muzycy zagrali największy hit piosenkarki, ta wraz z zespołem podziękowała za koncert.  

Ewelina Lisowska koncert 20.07.2014 Szymanów, W Stronę Słońca, Nieodporny rozum na żywoEwelina Lisowska koncert 20.07.2014 Szymanów, gitarzysta Maciek Jonson Wiergowski

Był to mój pierwszy koncert wokalistki i chociaż wcześniej oglądałam wiele filmików z wykonania na żywo piosenek z pierwszej płyty - byłam naprawdę pozytywnie zaskoczona. Energia, którą rozpiera Ewelinę na scenie, a także którą przekazuje publice, była niesamowita.

Gdy prawie półtoragodzinny koncert się skończył, spostrzegłam, że trzy z moich czterech kart są już właściwie całkowicie zapełnione. Korzystając z przerwy miedzy koncertami zaczęłam gorączkowo usuwać poruszone zdjęcia. Chwilę potem nad sceną zawisła instalacja w kształcie "X", zniknęły fioletowe gwiazdki Eweliny i  rozpoczął się kolejny koncert - na scenę wkroczyła Ewa Farna, ale o tym za tydzień. ;)