Poradnik: Pisanie na adres VV - Jak zdobyć autograf gwiazdy?

Od dawna pragnęłam mieć podpis Emmy Watson w swojej kolekcji. Kiedy zaczynałam moją przygodę ze zbieraniem autografów, to właśnie ona była pierwszą osobą, do której chciałam napisać. To jej autograf jest moim największym marzeniem. I nie obchodziło mnie czy aktorka odpisuje na korespondencję fanowską z agencji, czy tylko z adresów VV, czy chce mieć wolny czas dla siebie i przyjaciół, czy może ciągle angażuje się w nowe przedsięwzięcia i nie ma wolnego czasu… Nic mnie nie interesuje.

Chcę mieć jej autograf. Już, teraz, natychmiast!
                                                             
AKTUALIZACJA: Wciąż pojawiają się kolejne pytania, dlatego chciałabym opowiedzieć o tym wszystkim jeszcze raz -  w postaci filmiku! Tutaj krok po kroku pokażę Wam proces tworzenia listu z prośbą o autograf. Mam nadzieję, że taka forma okaże się dla was wygodniejsza. Zapraszam! :)

                                                    
Moja przygoda ze zbieraniem autografów rozpoczęła się w sierpniu 2011 roku – wtedy wysłałam dwa pierwsze listy.  Na pierwszą odpowiedź musiałam czekać ponad pół roku. Niedługo miną dwa lata, odkąd zaczęłam kolekcjonować podpisy obsady Harry’ego Pottera. Od tego czasu udało mi się zebrać prawie trzydzieści autografów, co nie jest zbyt dużą liczbą, biorąc pod uwagę ilość podpisów znajdujących się w zbiorach innych kolekcjonerów, którzy często zajmują się tym znacznie krócej niż ja. Są osoby, które wysyłają kilkadziesiąt listów miesięcznie, ale swoim małym rozumkiem nie jestem w stanie pojąć, jakim cudem to robią. Ja niestety zawsze przeznaczam dużo czasu na przygotowanie jednego listu, więc nawet gdybym chciała, trudno byłoby mi wysyłać ich więcej.

Na swoim koncie mam już kilka podpisów, które są bardzo trudne do zdobycia i nie mam po co tego ukrywać, to z nich jestem najbardziej dumna.  J.K. Rowling, o podpis której trzeba starać się w bardzo nietypowy sposób. Alan Rickman, który niezwykle rzadko odpisuje na korespondencję fanowską ze względu na ciągłe angażowanie się w nowe projekty. Evanna Lynch, o której jeszcze rok temu myślałam „niedostępna”, bowiem autografy tej aktorki zdobyte za pomocą poczty, można było  policzyć na palach jednej ręki.  I w końcu mój największy sukces, którego chyba nigdy nie uda mi się przebić – Daniel Radcliffe, nie  pozostawił mojego listu bez odpowiedzi, nie odesłał mi zwykłego nadrukowanego autografu, nie wysłał mi podpisu na innym zdjęciu (co i tak jest wielkim sukcesem), nie podpisał nadesłanego zdjęcia podetkanego przez jakąś osobę, ale podpisał moje zdjęcie wraz z dedykacją i napisał jeszcze jedno bardzo ważne zdanie, które bezpośrednio odnosiło się do sytuacji, o której pisałam w liście.


Choć ten autograf otrzymałam już rok temu do dziś nie mogę uwierzyć, że naprawdę mi się udało. Bowiem zdobycie autografu tego aktora drogą korespondencyjną,  to niezwykle trudna sprawa. Autentycznego podpisu Daniela, poza moim podpisem nie widziałam od 2011 roku, gdzie i tak wysłał tylko wcześniej podpisane zdjęcia  - bez dedykacji.  Byłam jedyną osobą, która otrzymała jego oryginalny  podpis pisząc na adres tej konkretnej produkcji i nie piszę tego by się przechwalać czy Was zniechęcić, chciałabym uświadomić Wam jak trudne jest to zadanie.

Bardzo lubię odpisywać na Wasze wiadomości, pytania.  Muszę jednak przyznać, że jestem osobą okropnie wybredną, niecierpliwą i leniwą. Nie lubię odpowiadać kilkanaście, kilkadziesiąt razy na to samo pytanie. Dlatego, z mojego lenistwa powstał poradnik, w którym opisałam, co i jak trzeba zrobić, aby otrzymać autograf drogą korespondencyjną. Z  tego samego powodu powstał wpis z najczęściej zadawanymi pytaniami. Dziś postanowiłam stworzyć trzeci taki wpis, wyjść naprzeciw Waszym potrzebom i chociaż spróbować zarysować jak wygląda sytuacja zdobywania podpisów odtwórców głównych ról w potterowej sadze.

Chyba każdy fan Harry’ego Pottera, kiedy odkryje, że kolekcjonowanie autografów obsady jego ulubionej serii drogą korespondencyjną jest możliwe, od razu pomyśli o podpisie Daniela Radliffe’a, Emmy Watson i Ruperta Grinta. Jeśli jednak owa informacje dotrze do dziewczyny w młodym wieku, do tej listy dołączy także Tom Felton.

Któż w takiej sytuacji szukałby informacji jak zdobyć taki autograf, kto zastanawiałaby się nad tym jak działają agencje takich aktów? Pod wpływem emocji po prostu natychmiast chcemy otrzymać taki autograf.

 Jak zdobyć autograf
Emmy, Dana, Ruperta lub Toma?


Chciałabym wyjaśnić, że jeśli chodzi o Emmę, Daniela, Ruperta i Toma sprawa otrzymania ich podpisu jest „nieco” skomplikowana.  Każda z tych osób w ogóle nie odpisuje na korespondencję fanowską z agencji, jedynie od Ruperta możemy otrzymać nadrukowany podpis. Aby mieć jakąkolwiek szansę na autentyczny autograf któregoś z wyżej wymienionych aktorów musimy pisać na adres VV – adres studia filmowego,  gdzie dana gwiazda kręci swój nowy film, czy teatru,  gdzie akurat wystawiany jest spektakl z udziałem owej gwiazdy.

Kiedy wysłać list?

Gdzie zatem szukać informacji, że dana gwiazda będzie niedługo kręcić nowy film? Warto śledzić stronę imdb.com  gdzie możemy znaleźć informację na jakim stopniu realizacji jest dany film, a także wszelkiego rodzaju fankluby gwiazdy, wszystkie strony, które dostarczają nam informacji na temat nowinek z życia danego aktora.

Jak znaleźć adres VV?

Skoro wiemy  już, że nasz ulubiony aktor w danym czasie będzie grał w danym filmie czy teatrze, na początku warto sprawdzić czy adresu nie ma na stronie fanmail.biz Jeśli nie, sami musimy zacząć poszukiwania, które mogą potrwać nawet kilkanaście godzin, a i tak nie przynieść oczekiwanego rezultatu. Nie znam konkretnej recepty, jak znaleźć taki adres: po prostu trzeba zaprzyjaźnić się z wujkiem google i szukać, na wszelkie możliwe sposoby. Wpisywać wszystkie hasła, które przyjdą nam do głowy i w końcu coś powinno udać nam się znaleźć.

Nie wszystkie studia i teatry przekazują listy wielbicieli gwiazdom. Aby jednak zniwelować nasze ryzyko do minimum warto zajrzeć na stronę:  http://www.fanmail.biz/ Mamy tutaj wyszczególnione studia, które przekazują listy aktorom i  te które tego nie robią.

Jak zwiększyć nasze szanse?


Musimy jednak zdawać sobie sprawę, że na adres nowej produkcji, listy wyśle mnóstwo innych fanów. Co możemy zatem zrobić? Przede wszystkim powinniśmy zadbać o wygląd listu – powinien się wyróżniać, dlatego warto ozdobić kopertę i zadbać o estetyczny wygląd listu – zapomnijcie o wyrwanej z zeszytu kartce w kratkę. Warto ładnie zaadresować kopertę, aby wyróżnić swój list na tle pozostałych. Sprawić, ze ktoś zwróci na niego uwagę.

Na ten temat powstał osobny wpis - poradnik o ozdabianiu kopert.

Jak długo będę czekać?

Na sprzyjające okoliczności (aż aktor będzie grał w nowym filmie czy spektaklu) możemy czekać kilka, kilkanaście miesięcy, czasem nawet kilka lat, ale prawdziwy fan nigdy się nie podda i wciąż będzie próbował i właśnie tak Wam radzę.


Zobacz również inne porady dotyczące pisania listów z prośbą o autograf do gwiazd!