Autografy – najczęściej zadawane pytania


Niestety wiecie już dobrze, że jestem strasznym leniuchem i mam ogromny problem z systematycznością. Czasami na moją odpowiedź na mail trzeba czekać nawet kilka dni, jednak wszystkie Wasze wiadomości czytam codziennie i staram się regularnie na nie odpowiadać. 

W ciągu kilku ostatnich miesięcy pojawiło się bardzo wiele pytań, a większość z Was pytało o te same kwestie, dlatego postanowiłam stworzyć post z najczęściej powtarzającymi się pytaniami w dziedzinie zbierania autografów.

                                                             
AKTUALIZACJA: Wciąż pojawiają się kolejne pytania, dlatego chciałabym opowiedzieć o tym wszystkim jeszcze raz -  w postaci filmiku! Tutaj krok po kroku pokażę Wam proces tworzenia listu z prośbą o autograf. Mam nadzieję, że taka forma okaże się dla was wygodniejsza. Zapraszam! :)

                                                    
http://aleeexsmile.blogspot.com/p/autografy-harry.html
Najczęściej powtarzającym się pytaniem jest:
Jak zdobyć autograf Emmy Watson, Daniela Radceliffe'a, Ruperta Grinta i Toma Feltona?

Zdobycie tych podpisów jest niezwykle trudne. Wymienieni aktorzy bardzo rzadko odpisują na listy. Jedyną szansą na zdobycie ich autografów jest pisanie na adresy VV. Jest to bardzo szerokie zagadnienie, dlatego powstał osobny post na ten temat.

LIST

1.  Ile kosztuje wysłanie jednego listu?
Koszt jednego kuponu IRC, który jest potrzebny, aby aktor mógł odesłać podpisane zdjęcie to 4,50zł. Wysłanie listu zazwyczaj kosztuje 5zł. Jednak wszystko zależy od wagi przesyłki – więcej szczegółów znajdziecie w cenniku Poczty Polskiej.

2. List pisać na komputerze czy ręcznie?
Jeśli Wasze pismo jest absolutnie nieczytelne, nawet gdy bardzo się staracie, lepszym wyjściem jest wydrukowanie listu.  Jednakże, moim zdaniem, każdy może bardzo ładnie pisać, wystarczy troszkę chęci i wprawy.  Gdy piszemy list ręcznie, od razu wkładamy w niego więcej pracy,  staje się on jeszcze bardziej „nasz”, jest to także forma wyrażenia szacunku względem osoby, do której piszemy. Aktor od razu po otworzeniu  koperty z  listem widzi nasze zaangażowanie i od razu chętniej podpisze nadesłane zdjęcie.
3. Należy poprosić o  dedykację czy aktor sam ją napisze?
Moim zdaniem powinniśmy wspomnieć o tym, że chcemy otrzymać autograf z dedykacją. Jednakże trzeba zrobić to w delikatny, nienachalny i uprzejmy sposób.

4. Napisałam list do XXX, kiedy otrzymam odpowiedź?
Przed wysłaniem przesyłki warto zaglądać na fanmail.biz i zorientować, po jakim czasie autograf otrzymali inni kolekcjonerzy. Nie można jednak brać tego czasu jako wyznacznik. Najlepszym przykładem są bracia Phelps, którzy kiedyś odpisywali po 2-3 miesiącach, a ja musiałam czekać na podpis, aż pół roku. Aktorzy odpisują na listy swoich fanów kiedy mają na to czas, czasami nasz list może nie być wystarczająco dobry lub po prostu nie spodoba się adresatowi. Dlatego nigdy nie możemy być pewni, że na sto procent otrzymamy odpowiedź.

5. W jakim języku pisać?  
Gdy to pytanie pojawiło się na blogu po raz pierwszy, nie mogłam uwierzyć w to, co widzę. Jednak coraz więcej osób zaczęło pytać się o tę kwestię, dlatego czuję, że powinnam wreszcie odpowiedzieć na to pytanie. Pisać po polsku! W końcu aktorzy mają tyle wolnego czasu i tyle pieniędzy, że w końcu mogą nauczyć się wszystkich języków świata, czyż nie? :p

6. Nie umiem angielskiego, co mam zrobić?
Tłumacz google, tłumaczenie angielskiNajgorszym rozwiązaniem jest korzystanie z tłumacza Google, który lubi płatać figle. Aby napisać list trzeba umieć „obsługiwać” język angielski przynajmniej na poziomie średnim. Jeśli pisanie dłuższych form wypowiedzi w obcym języku sprawia nam trudność, moim zdaniem najlepiej jest napisać treść całego listu po polsku. Później przyda nam się dobra książka z gramatyką i słownik. Wystarczy przetłumaczyć nasz list na język angielski, co z naszymi pomocami naukowymi będzie naprawdę proste.

KUPON IRC


7.  Czy na kuponie IRC musi być podbita pieczątka?
Nie. Było to wymagane kilka lat temu, przy poprzednim wzorze kuponu. Teraz nie jest to konieczne.

8. Gdzie mam przykleić kupon IRC?
Kuponu się nie przykleja. Po prostu trzeba go włożyć do dużej koperty razem ze zdjęciem, listem i kopertą zwrotna.

9.  Na mojej poczcie nie ma kuponów IRC. Co mam robić?
Kupony często nie są dostępne na wszystkich pocztach. Trzeba sporo się nabiegać, aby znaleźć owy kupon. Zazwyczaj można dostać go na poczcie głównej w większych miejscowościach. Jeśli jednak i tam go nie ma, można poprosić o sprowadzenie go dla Was, lub przy okazji kupić go na poczcie w większym mieście.

10. Czy można jakoś zastąpić kupon IRC?
Tak! Większość agencji aktorów „Harry’ego Pottera” ma swoją siedzibę z Anglii, dlatego jeśli mamy rodzinę lub znajomych w Wielkiej Brytanii możemy poprosić ich o kupno brytyjskich znaczków i naklejać je na nasze koperty zwrotne. Chciałabym zaznaczyć, że nie ma sensu przyklejać polskich znaczków, gdyż za ich pomocą przesyłka może być przetransportowana tylko z Polski do danego kraju. Aby list dotarł do Polski potrzebujemy znaczka z kraju, z którego nadawana jest przesyłka.

11. Czy aktor odpowie jeśli nie wyślę kuponu ani znaczka?
Rozdawanie autografów drogą korespondencyjną nie jest obowiązkiem żadnego aktora, pisarza, piłkarza czy piosenkarki. To, że jednak poświęcają nam czas i odpisują na listy swoich fanów jest jedynie ich dobrą wolą, prezentem, który robią swoim wielbicielom. Zdarzają się osoby, które odpisują, nawet gdy fan nie wyśle kuponu czy znaczka. Czasem zdarza się tak, że aktor odsyła kupon i sam pokrywa koszty przesyłki. Jednak nie załączanie niczego, co może pokryć przesyłki jest po prostu niekulturalne.

KOPERTA


12. Jaki powinien być rozmiar kopert?
Wszytko zależy od rozmiaru zdjęcia, na którym chcemy otrzymać podpis. Ja wysyłam fotografie w formacie A5 (kartka z zeszytu), taką samą wielkość ma koperta zwrotna, w której wróci do nas zdjęcie z autografem.  Rozmiar dużej koperty także zależy od Was, ja używam  tych formatu B4, które są trochę większe od zwykłej kartki.

13. Jak adresować kopertę?
Zacznijmy od tego, że z przodu koperty (gładka strona) po prawej stronie piszemy adres odbiorcy, jeśli chcemy ozdobnie napisać nazwisko adresata, nie piszemy już go ponownie przy adresie.  Ważne jest także, aby pozostawić miejsce na znaczki i 15 mm odstępu od dolnej krawędzi koperty i 5 mm od prawej. W lewym górnym rogu piszemy nasz adres, jednak możemy napisać go także z tyłu koperty. Często pytacie czy musicie podawać swój adres: nie jest to konieczne, jednak ja zawsze polecam to robić, gdyż przesyłka może się zgubić, dotrzeć w złe miejsce i zamiast trafić na śmietnik może wrócić do Was, a Wy odzyskacie list, zdjęcie i kupon, którzy możecie wysłać jeszcze raz.

Adresowanie koperty, jak adresować list, pisanie listu, odbiorca, nadawca, adresat Poradnik
Przestrzeń zaznaczona kolorem pomarańczowym powinna zostać pusta.
Nie możemy umieszczać tutaj żadnych napisów.

14. Jak ozdabiasz koperty?

Ozdabianie kopert nie jest konieczne,  ale moim zdaniem warto to robić, by wyróżnić nasz list. Ładnie zaadresowana koperta zwiększa nasze szanse na odpowiedź, ale także może ją przyspieszyć. Ozdobiona koperta może sprawić, że aktor zainteresuje się naszym listem i poza schematycznym podpisem, odniesie się do naszego listu.

Kiedyś moje koperty ozdabiałam za pomocą zwykłych kredek, później w moje ręce dostały się cienkopisy, markery, a następnie brokaty, które do dziś są podstawą moich „dzieł”. Od niedawna bawię się także farbami.

http://aleeexsmile.blogspot.com/2014/03/ozdabianie-kopert-poradnik.html

Obserwując Wasze zainteresowanie tym tematem stworzyłam osobny wpis o ozdabianiu kopert. 

ZDJĘCIE

15. Skąd wziąć zdjęcie?
Wywoływanie zdjęć, szukanie fotografii, rozmiar, drukowanie
Niezawodnym źródłem fotografii jest wujek Google, który zawsze chętnie podeśle nam  wiele zdjęć.  Co ważne, warto używać narzędzi wyszukiwania, które pomagają nam w odnalezieniu obrazów najlepiej pasujących do naszych potrzeb. W przypadku wywoływania zdjęć szczególną uwagę należy zwrócić na rozmiar grafiki.
Jeśli chcemy, aby zdjęcie wyglądało dobrze w rozmiarze A5 (kartka z zeszytu) powinniśmy zacząć nasze poszukiwania od dużego rozmiaru.  

16. Gdzie wywołać fotografie?
Zdjęcia można wydrukować na swojej drukarce (jeśli jest do tego odpowiednia) jeśli dysponujecie papierem fotograficznym.  Najbezpieczniejszym wyjściem jest jednak, udanie się do profesjonalisty – fotografa.  Zdjęcia wywołać możemy także w sklepach typu Rossmann czy Fotojoker.


Zobacz również inne porady dotyczące pisania listów z prośbą o autograf do gwiazd!