Autografy – najczęściej zadawane pytania


Niestety wiecie już dobrze, że jestem strasznym leniuchem i mam ogromny problem z systematycznością. Czasami na moją odpowiedź na mail trzeba czekać nawet kilka dni, jednak wszystkie Wasze wiadomości czytam codziennie i staram się regularnie na nie odpowiadać. 

W ciągu kilku ostatnich miesięcy pojawiło się bardzo wiele pytań, a większość z Was pytało o te same kwestie, dlatego postanowiłam stworzyć post z najczęściej powtarzającymi się pytaniami w dziedzinie zbierania autografów.

                                                             
AKTUALIZACJA: Wciąż pojawiają się kolejne pytania, dlatego chciałabym opowiedzieć o tym wszystkim jeszcze raz -  w postaci filmiku! Tutaj krok po kroku pokażę Wam proces tworzenia listu z prośbą o autograf. Mam nadzieję, że taka forma okaże się dla was wygodniejsza. Zapraszam! :)

                                                    
http://aleeexsmile.blogspot.com/p/autografy-harry.html
Najczęściej powtarzającym się pytaniem jest:
Jak zdobyć autograf Emmy Watson, Daniela Radceliffe'a, Ruperta Grinta i Toma Feltona?

Zdobycie tych podpisów jest niezwykle trudne. Wymienieni aktorzy bardzo rzadko odpisują na listy. Jedyną szansą na zdobycie ich autografów jest pisanie na adresy VV. Jest to bardzo szerokie zagadnienie, dlatego powstał osobny post na ten temat.

LIST

1.  Ile kosztuje wysłanie jednego listu?
Koszt jednego kuponu IRC, który jest potrzebny, aby aktor mógł odesłać podpisane zdjęcie to 4,50zł. Wysłanie listu zazwyczaj kosztuje 5zł. Jednak wszystko zależy od wagi przesyłki – więcej szczegółów znajdziecie w cenniku Poczty Polskiej.

2. List pisać na komputerze czy ręcznie?
Jeśli Wasze pismo jest absolutnie nieczytelne, nawet gdy bardzo się staracie, lepszym wyjściem jest wydrukowanie listu.  Jednakże, moim zdaniem, każdy może bardzo ładnie pisać, wystarczy troszkę chęci i wprawy.  Gdy piszemy list ręcznie, od razu wkładamy w niego więcej pracy,  staje się on jeszcze bardziej „nasz”, jest to także forma wyrażenia szacunku względem osoby, do której piszemy. Aktor od razu po otworzeniu  koperty z  listem widzi nasze zaangażowanie i od razu chętniej podpisze nadesłane zdjęcie.
3. Należy poprosić o  dedykację czy aktor sam ją napisze?
Moim zdaniem powinniśmy wspomnieć o tym, że chcemy otrzymać autograf z dedykacją. Jednakże trzeba zrobić to w delikatny, nienachalny i uprzejmy sposób.

4. Napisałam list do XXX, kiedy otrzymam odpowiedź?
Przed wysłaniem przesyłki warto zaglądać na fanmail.biz i zorientować, po jakim czasie autograf otrzymali inni kolekcjonerzy. Nie można jednak brać tego czasu jako wyznacznik. Najlepszym przykładem są bracia Phelps, którzy kiedyś odpisywali po 2-3 miesiącach, a ja musiałam czekać na podpis, aż pół roku. Aktorzy odpisują na listy swoich fanów kiedy mają na to czas, czasami nasz list może nie być wystarczająco dobry lub po prostu nie spodoba się adresatowi. Dlatego nigdy nie możemy być pewni, że na sto procent otrzymamy odpowiedź.

5. W jakim języku pisać?  
Gdy to pytanie pojawiło się na blogu po raz pierwszy, nie mogłam uwierzyć w to, co widzę. Jednak coraz więcej osób zaczęło pytać się o tę kwestię, dlatego czuję, że powinnam wreszcie odpowiedzieć na to pytanie. Pisać po polsku! W końcu aktorzy mają tyle wolnego czasu i tyle pieniędzy, że w końcu mogą nauczyć się wszystkich języków świata, czyż nie? :p

6. Nie umiem angielskiego, co mam zrobić?
Tłumacz google, tłumaczenie angielskiNajgorszym rozwiązaniem jest korzystanie z tłumacza Google, który lubi płatać figle. Aby napisać list trzeba umieć „obsługiwać” język angielski przynajmniej na poziomie średnim. Jeśli pisanie dłuższych form wypowiedzi w obcym języku sprawia nam trudność, moim zdaniem najlepiej jest napisać treść całego listu po polsku. Później przyda nam się dobra książka z gramatyką i słownik. Wystarczy przetłumaczyć nasz list na język angielski, co z naszymi pomocami naukowymi będzie naprawdę proste.

KUPON IRC


7.  Czy na kuponie IRC musi być podbita pieczątka?
Nie. Było to wymagane kilka lat temu, przy poprzednim wzorze kuponu. Teraz nie jest to konieczne.

8. Gdzie mam przykleić kupon IRC?
Kuponu się nie przykleja. Po prostu trzeba go włożyć do dużej koperty razem ze zdjęciem, listem i kopertą zwrotna.

9.  Na mojej poczcie nie ma kuponów IRC. Co mam robić?
Kupony często nie są dostępne na wszystkich pocztach. Trzeba sporo się nabiegać, aby znaleźć owy kupon. Zazwyczaj można dostać go na poczcie głównej w większych miejscowościach. Jeśli jednak i tam go nie ma, można poprosić o sprowadzenie go dla Was, lub przy okazji kupić go na poczcie w większym mieście.

10. Czy można jakoś zastąpić kupon IRC?
Tak! Większość agencji aktorów „Harry’ego Pottera” ma swoją siedzibę z Anglii, dlatego jeśli mamy rodzinę lub znajomych w Wielkiej Brytanii możemy poprosić ich o kupno brytyjskich znaczków i naklejać je na nasze koperty zwrotne. Chciałabym zaznaczyć, że nie ma sensu przyklejać polskich znaczków, gdyż za ich pomocą przesyłka może być przetransportowana tylko z Polski do danego kraju. Aby list dotarł do Polski potrzebujemy znaczka z kraju, z którego nadawana jest przesyłka.

11. Czy aktor odpowie jeśli nie wyślę kuponu ani znaczka?
Rozdawanie autografów drogą korespondencyjną nie jest obowiązkiem żadnego aktora, pisarza, piłkarza czy piosenkarki. To, że jednak poświęcają nam czas i odpisują na listy swoich fanów jest jedynie ich dobrą wolą, prezentem, który robią swoim wielbicielom. Zdarzają się osoby, które odpisują, nawet gdy fan nie wyśle kuponu czy znaczka. Czasem zdarza się tak, że aktor odsyła kupon i sam pokrywa koszty przesyłki. Jednak nie załączanie niczego, co może pokryć przesyłki jest po prostu niekulturalne.

KOPERTA


12. Jaki powinien być rozmiar kopert?
Wszytko zależy od rozmiaru zdjęcia, na którym chcemy otrzymać podpis. Ja wysyłam fotografie w formacie A5 (kartka z zeszytu), taką samą wielkość ma koperta zwrotna, w której wróci do nas zdjęcie z autografem.  Rozmiar dużej koperty także zależy od Was, ja używam  tych formatu B4, które są trochę większe od zwykłej kartki.

13. Jak adresować kopertę?
Zacznijmy od tego, że z przodu koperty (gładka strona) po prawej stronie piszemy adres odbiorcy, jeśli chcemy ozdobnie napisać nazwisko adresata, nie piszemy już go ponownie przy adresie.  Ważne jest także, aby pozostawić miejsce na znaczki i 15 mm odstępu od dolnej krawędzi koperty i 5 mm od prawej. W lewym górnym rogu piszemy nasz adres, jednak możemy napisać go także z tyłu koperty. Często pytacie czy musicie podawać swój adres: nie jest to konieczne, jednak ja zawsze polecam to robić, gdyż przesyłka może się zgubić, dotrzeć w złe miejsce i zamiast trafić na śmietnik może wrócić do Was, a Wy odzyskacie list, zdjęcie i kupon, którzy możecie wysłać jeszcze raz.

Adresowanie koperty, jak adresować list, pisanie listu, odbiorca, nadawca, adresat Poradnik
Przestrzeń zaznaczona kolorem pomarańczowym powinna zostać pusta.
Nie możemy umieszczać tutaj żadnych napisów.

14. Jak ozdabiasz koperty?

Ozdabianie kopert nie jest konieczne,  ale moim zdaniem warto to robić, by wyróżnić nasz list. Ładnie zaadresowana koperta zwiększa nasze szanse na odpowiedź, ale także może ją przyspieszyć. Ozdobiona koperta może sprawić, że aktor zainteresuje się naszym listem i poza schematycznym podpisem, odniesie się do naszego listu.

Kiedyś moje koperty ozdabiałam za pomocą zwykłych kredek, później w moje ręce dostały się cienkopisy, markery, a następnie brokaty, które do dziś są podstawą moich „dzieł”. Od niedawna bawię się także farbami.

http://aleeexsmile.blogspot.com/2014/03/ozdabianie-kopert-poradnik.html

Obserwując Wasze zainteresowanie tym tematem stworzyłam osobny wpis o ozdabianiu kopert. 

ZDJĘCIE

15. Skąd wziąć zdjęcie?
Wywoływanie zdjęć, szukanie fotografii, rozmiar, drukowanie
Niezawodnym źródłem fotografii jest wujek Google, który zawsze chętnie podeśle nam  wiele zdjęć.  Co ważne, warto używać narzędzi wyszukiwania, które pomagają nam w odnalezieniu obrazów najlepiej pasujących do naszych potrzeb. W przypadku wywoływania zdjęć szczególną uwagę należy zwrócić na rozmiar grafiki.
Jeśli chcemy, aby zdjęcie wyglądało dobrze w rozmiarze A5 (kartka z zeszytu) powinniśmy zacząć nasze poszukiwania od dużego rozmiaru.  

16. Gdzie wywołać fotografie?
Zdjęcia można wydrukować na swojej drukarce (jeśli jest do tego odpowiednia) jeśli dysponujecie papierem fotograficznym.  Najbezpieczniejszym wyjściem jest jednak, udanie się do profesjonalisty – fotografa.  Zdjęcia wywołać możemy także w sklepach typu Rossmann czy Fotojoker.


Zobacz również inne porady dotyczące pisania listów z prośbą o autograf do gwiazd!  

Komentarze

 1. Proszę Cię, zrób post o ozdabianiu kopert! Twoje koperty są... nie potrafię nawet znaleźć słowa żeby je opisać... :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetny i pomocny wpis! ;)
  Jednak mam jedno, może i banalne pytanie. Wyżej napisałaś że jak napiszemy ozdobnie imię i nazwisko aktora/piosenkarki etc. to nie piszemy go ponownie w adresie. Ja tak zrobiłem i tu rodzi się pytanie: czy będą przez to jakieś komplikacje? Wydaję mi się że nie, ale wolę zapytać dla pewności ;)
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny post, rozwiewa wiele wątpliwości :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Mogłabyś zrobić post jak ozdabiasz koperty? + wykupiłam z mojego miasta wszystkie IRC z każdej poczty, a popwiedziano mi, że nie sprowadzą ich, co zrobić?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pytanie 10 i 11. Możesz zakupić kupony przy okazji wypadu do innego miasta, lub spróbować zdobyć znaczki z Wielkiej Brytanii. :)

   Usuń
 5. Odpowiedź na pytanie "w jakim języku pisać?" zwaliła mnie z krzesła. :D Na prawdę pisać po polsku??? Czy osoba, do której piszemy nie stwierdzi po prostu, że nie ma czasu bawić się w tłumaczenie na swój język?

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniały poradnik i wspaniały blog! Napełniłaś mnie tak dużą pozytywną energią, że gdy zaczęłam czytać twojego bloga chciało mi się śpiewać do końca dnia. Uwielbiam twojego bloga! Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jej, serdecznie dziękuję za miłe słowa. Ja niestety też mam ochot i lubię śpiewać, jest tylko jeden mały problem: nie umiem i moje wrzaski są bardzo nieprzyjemne dla przymusowych słuchaczy (Ach te cieniutkie ściany w blokach) :D

   Usuń
  2. Nie martw, ze mna napewno gorzej ;D

   Usuń
 7. Mi najbardziej podoba się pytanie o koperty i oczywiscie o język, w którym trzeba pisać listy :D :D Ja w sumie też bym wysłała taki list i jeszcze dodawałabym zwroty typu "waćpan", "Wielmożny Panie", bo przecież każdy aktor zna każdy język świata :)

  Tak przy okazji zapraszam do mnie www.magia-wspomnien.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 8. hej ;) bardzo przydatna notka! ;) sama jestem w trakcie 'działania' i w związku z tym mam jedno pytanie - czytałam gdzieś, że kupony IRC nie obowiązują już w UK - co można zrobić w tej sytuacji?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od tego roku Wielka Brytania nie wydaje już swoich kuponów, ale kupony z innych państw nadal są respektowane. :)

   Usuń
  2. A taki kupon można zastąpić jedynie znaczkiem pocztowym, tak? Bo mam wielki kłopot - list do Toma Hiddlestona gotowy, zdjęcie wybrane, ale Hamilton Hoddel nie przyjmuje już tych kuponów. Akceptują jedynie znaczki z UK. Skąd można wytrzasnąć taki znaczek jak nie ma się tam rodziny ani nic?
   ~ R.

   Usuń
  3. Właśnie ! Gdzie można kupić znaczek z UK??

   Usuń
  4. A Wielkiej Brytanii. Dlatego trzeba uruchomić znajomości, popytać czy ktoś przypadkiem nie wybiera się na wycieczkę. ;)

   Usuń
 9. Mam pytanie... chcialabym wyslac list do jennifer lawrence ale nie mam ZIELONEGO pojecia GDZIE TO WYSLAC ? czy moglabys mi w tej sprawie pomoc ? Proszeeee !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z agencji aktorki, o ile się nie mylę, rozsyłane autografy nie są podpisane przez samą Jennifer, a agentkę/sekretarkę.
   Jeśli mimo wszystko chcesz wysłać list, wszystkie adresy znajdziesz tutaj: http://www.fanmail.biz/

   Usuń
  2. DZIĘKUJE DZIĘKUJE DZIĘKUJE !!! DZIĘKUJE :D

   Usuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Dziękuję Ci za ten post. Wszystkie Twoje dodawane teksty czytam od deski do deski. Są po prostu świetne. Dzięki Tobie mam ochotę napisać do kogoś list, ale obawiam się, że mój angielski nie jest wystarczająco dobry.
  Podziwiam Cię za to, co piszesz, a także za to, jakie arcydzieła tworzysz na kopertach i ile serca w to wkładasz :) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To ja dziękuję! :)

   Nie wolno przejmować się tym, że popełnisz błąd, użyjesz złego czasu. Tak naprawdę: jakie to ma znaczenie? Ważne, żeby Cię zrozumiano. A pisząc listy wiele się nauczysz, sama zaczniesz zauważać swoje błędy i Twój angielski będzie coraz lepszy. Przyjemne z pożytecznym. :D

   Usuń
 12. Wspaniały post, napewno skorzystam w przyszłości ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Czy na list do USA wystarczy jheden kupon?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma znaczenia jaką odległość ma pokonać przesyłka dzięki kuponowi, a jej waga. Jeden kupon wystarcza zazwyczaj na pokrycie kosztu wysyłki jednego zdjęcia. Jeśli chcesz otrzymać dwa, trzy lub cztery zdjęcia z autografem, musisz włożyć odpowiednio więcej kuponów IRC. :)

   Usuń
 14. A taki kupon można zastąpić jedynie znaczkiem pocztowym, tak? Bo mam wielki kłopot - list do Toma Hiddlestona gotowy, zdjęcie wybrane, ale Hamilton Hoddel nie przyjmuje już tych kuponów. Akceptują jedynie znaczki z UK. Skąd można wytrzasnąć taki znaczek jak nie ma się tam rodziny ani nic?
  ~ R.

  Zostałam zignorowana, więc pytam jeszcze raz -.-

  OdpowiedzUsuń
 15. Alex please dodaj nowy wpis. Błagam, nie mogę żyć bez Harrego ;P

  OdpowiedzUsuń
 16. Hej śliczny blog!!!
  Bardzo mi się tutaj podoba i nie mówię tego, bo chce Ci się przypodbać, ale naprawdę tak uważam!
  Więc obserwuję
  Bardzo mi zależy, żebyś zobaczyła mój bloga, bo uwielbiam Twojego, szczerze, to jesteś dla mnie w pewnym stopniu wzorem! Więc bardzo mi zależy!
  http://kolorowa1233.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo dziękuje, że dodałaś tego posta :) Dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy... morze też spróbuję wysłać taki list :3
  Pozdrawiam i obserwuję :)
  ( u mnie zawsze obserwacja za obserwację )
  http://just-click-to-heaven.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 18. Pytania są dość banalne, ale rzeczywiście początkującym sprawiają wiele problemów :p Mam nadzieję, ze już nie zobaczysz takich pytań :D

  OdpowiedzUsuń
 19. Czy tylko ja nie mam tego paska z rozmiarem na grafice w google i nie potrafię go otworzyć?!

  OdpowiedzUsuń
 20. przepraszam a o co chodzi z kopertą zwrotną? co należy tam włożyć bo nie rozumiem :( do koperty większej należy włożyć zdjęcie i kupon? czy do zwrotnej kupon?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Więcej o tym pisałam w poradniku. Zapraszam: http://aleeexsmile.blogspot.com/2013/02/poradnik-mae-abc-autografow.html :)

   Usuń
 21. Czy jeżeli ponownie napisałam nazwisko adresata na kopercie, chociaż ją ozdobiłam to to jest jakiś błąd :(. Poza tym ozdobiłam zwykłą kopertę taką małą, czy to oznacza ze mojej nie wezmą pod uwagę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jest to żaden błąd, po prostu nie ma po co powielać nazwiska aktora i nadkładać sobie pracy.

   To czy ozdabiasz kopertę i to w jaki sposób to robisz to Twoja indywidualna sprawa. Większość kolekcjonerów w ogóle nie ozdabia swoich kopert, a wciąż otrzymują odpowiedzi. Koperta może skrócić czas Twojego oczekiwania, a także wpłynąć na odpowiedź. Może np. skłonić aktora do napisania dedykacji, pozdrowień czy nawet liściku z podziękowaniami. :)

   Usuń
 22. Jeżeli piszę list do kilku osób (do zespołu) to jest to dobry pomysł?
  Czy pisać list do każdego oddzielnie?
  A jeżeli nie napiszę, że proszę o autograf czy podpis to takowy otrzymam?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli bardzo chcesz pisać jeden list myślę, że warto podzielić go na akapity. Każdemu członkowi zespołu, którego autograf chcesz mieć poświęć osobny akapit.

   Nie zamieszczanie prośby wiąże się z ryzykiem, że nie otrzymasz autografu. Jeśli jednak załączysz kopertę zwrotną, zdjęcie i kupon będzie to wyraźna sugestia.

   Usuń
 23. Probowalas kiedys wyslac list przez inpost?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile się nie mylę InPost działa tylko w Polsce. :)

   Usuń
 24. A można wysyłać bez kuponów IRC? Trzeba też kupować jakieś angielskie znaczki? W pobliżu mam kilka małych poczt, a do Opola 20 km :/ Można wysłać kopertę zwrotną bez znaczków/kuponów?
  Pozdrawiam
  /Wiki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można. Chyba, że chcesz otrzymać odpowiedź. Wtedy potrzebujemy znaczek lub kupon. Są gwiazdy, które decydują się na opłacenie przesyłki do fana, ale wynika to z ich dobrej woli, a gdybyśmy my od razu zażądali opłacenia podróży autografu byłoby to co najmniej niegrzeczne.

   Usuń
 25. To co napisałaś jest bardzo przydatne :) mam tylko jedno pytanie, jeśli wyślę kupon IRC to nie muszę już naklejać znaczka na kopertę zwrotną? Kupon ma zastąpić znaczek?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Jeśli wysyłasz kupon IRC nie potrzebujesz już znaczka na kopertę zwrotną. Ktoś wykorzystując kupon dostaje w zamian znaczki, dzięki którym może odesłać nam przesyłkę. ;)

   Usuń
 26. Czy na kopercie zwrotnej piszesz swój adres i zwrot Sz. P.?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, na kopercie zwrotnej musisz napisać swój adres, ale zwrot "Sz.P" jest całkowicie zbędny. ;)

   Usuń
 27. Alexa ile masz lat

  OdpowiedzUsuń
 28. Alexa prosze powiedz ile masz lat

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Alex ma 18 lat. Parę postów temu pisała o swoich 18. urodzinach.

   Usuń
 29. A zdjęcie trzeba swoje wysłać? Wtedy chyba się jest pewnym że podpis zostanie na nim własnoręcznie wykonany :>?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli chcesz otrzymać odpowiedź trzeba wysłać swoje zdjęcie. :D
   Niektóre gwiazdy i tak odsyłają swoje fotografie, ale większość tego nie robi i jeśli nie wyślesz swojego zdjęcia, możesz po prostu nie otrzymać odpowiedzi. :)

   Usuń
 30. Hej ;). a ile prosb dziennie wysylas o autograf?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziennie? Nie jestem aż tak szalona. :D Przygotowanie każdego listu to bardzo czasochłonne zajęcie. Wiem, że niektórzy wysyłają tylko krótkie formułki, albo w ogóle nie zmieniają treści sowich listów. Ale ja każdy list piszę zupełnie od nowa i dokładam wszelkich starań, aby dobrze się prezentował.

   W czasie kiedy pisałam najwięcej listów, zdarzało mi się wysyłać 2/3 listy co dwa tygodnie, ale trwało to tylko dwa miesiące - kiedy były wakacje. W roku szkolnym wysyłałam mniej więcej 2 listy na kwartał, ale od ponad roku nie wysłałam żadnego listu. :)

   Usuń
 31. A jak to w końcu jest z tymi kuponami IRC i pieczątkami... Dzwoniłem na jedną pocztę i mówią że może być pieczątka a nie musi, na drugiej że musi bo wtedy jest nie ważny... Jak to jest w końcu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pieczątka była kiedyś obligatoryjna, ale już nie jest konieczna. ;)

   Usuń
 32. Hej!! Co umieszczasz w prawym górnym rogu listu? Próbowałam rozczytać, ale nie jestem w stanie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W prawym, górnym rogu listu zawszę piszę swój adres. ;)

   Usuń
 33. Hej Alex! Mam parę pytań:
  1. Czy jeśli wysyłam dwa zdjęcia muszę dołączyć dwa kupony IRC?
  2. Czy zdjęcia mogą być w tej samej kopercie co list?
  3. Czy można napisać list wspólny?
  No i gdy można napisać list wspólny- jak się podpisać i przedstawić gdy razem z koleżanką mamy tak samo na imię?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! :)
   1. Zależy jakiej wielkości są Twoje fotografie - wszystko sprowadza się do wagi przesyłki. Jednakże przy większej ilości zdjęć zawsze załączam dwa kupony - jest to bezpieczniejsze. :)
   Tutaj znajdziesz parę przydanych informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Kupon_na_Odpowied%C5%BA
   2. Tak, zdjęcia mają być w tej samej kopercie co list, kupon IRC i koperta zwrotna.
   3. Jeśli chodzi o wspólne pisanie listu do jednej osoby - można spróbować. Na początku listu musicie jednak krótko to wyjaśnić, a jeśli chodzi o podpis wystarczy dopisać Wasze nazwiska. Przy okazji list zaczyna wyglądać zdecydowanie bardziej "poważnie".

   Trzymam kciuki za szybką odpowiedź! :)

   Usuń
 34. Nie jestem zbyt domyślna i nie wiem czy z pisaniem po polsku żartowałaś, czy naprawdę można napisać do zagranicznych aktorów po polsku? :)
  A jeśli chodzi o J.K.Rowling, pisałaś, że list wysłałaś po angielsku, więc jeśli o nią chodzi lepiej napisać po angielsku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
 35. A jaki znaczek przykleić na koperte zwrotną i tą do gwiazdy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W kopercie zamieszczamy kupon IRC, alternatywą jest znaczek z kraju, do którego piszemy list. Na "główną" kopertę, w której wysyłamy list naklejamy polskie znaczki. W okienku na poczcie mówimy gdzie i w jaki sposób chcemy wysłać list, a pracująca tam osoba dobierze odpowiednie. :)

   Usuń
 36. Ile dostałaś odpowiedzi na twoje listy i od kogo ? Bo jestem ciekawa i wgl po jakim czasie dostałaś odpowiedz ?
  Chciałabym wysłać do Toma Feltona , Emmy Watson i kilku innych ale denerwuje sie gdzie mogę kupić te kody i boje sie ze nie dostane odpowiedzi :( wiem jestem głupia ale jestem pesymistką i sie boje :'(
  Marysia ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O listach, na które dostałam odpowiedź, a właściwie o autografach, które w ten sposób otrzymałam pisałam notki. Znajdziesz je tutaj: http://aleeexsmile.blogspot.com/p/autografy-harry.html
   Jeśli chodzi o czas oczekiwania na odpowiedź - wygląda to bardzo różnie. Najkrócej czekałam 10 dni, najdłużej prawie rok. :)
   Emma i Tom to bardzo trudne wyzwania, jedyną szansą są adresy VV. ;)

   Usuń
 37. (Kupon IRC)- Można poprosić Pocztę Polską (e-mailem) i oni przyślą na twoją placówkę... tyle kuponów ile będziesz chciała :D! Pisz do mnie to ci podam adres ;)!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim hobby jest czytanie książek, pisanie wierszy oraz opowiadań, lecz najbardziej uwielbiam oglądać filmy. W związku z tą ostatnią pasją od niedawna moim kolejnym hobby jest kolekcjonowanie autografów. Bardzo wiele już wysłałam małych, kolorowych kopert, które również ozdabiałam na różnorodne sposoby, lecz niestety autografy, które w ten sposób zdobyłam można policzyć na palcach jednej ręki. Dopiero od niedawna wiem o istnieniu czegoś takiego jak kupon IRC, niestety tu gdzie mieszkam nie mają czegoś takiego. Pojechałam do miasta wojewódzkiego mając nadzieję, że tutaj uda mi się zakupić jakąś większą ilość. Niestety pani przy kasie poinformowała mnie, że nie mają żadnych kuponów na stanie, a sprowadzać im się nie opłaca. Autografu mojego najukochańszego aktora nie uda mi się już zdobyć, ponieważ nie żyje on już od 16 tygodni. Może dzięki twojej pomocy uda mi się zdobyć autografy czterech aktorów i pięciu aktorek, które cenę najbardziej w świecie filmu. Z góry bardzo ci dziękuję i pozdrawiam.
   PS. Chciałabym jeszcze w tym tygodniu wysłać pierwsze listy, jeśli zamówiłabym dzisiaj kupony to jak szybko by się one znalazły na mojej placówce? Czy musiałabym ponieść jeszcze jakieś koszy związane z przesłaniem kuponów na moją placówkę, czy bez większych problemów dostanę je przy kasie?

   Usuń
  2. E-mail znajdziesz na stronie poczty w dziale kontakty... Tam musisz sie poskarżyć że nie ma i byś chciała ;)

   Usuń
 38. a jeśli ktoś nie zdobył kuponu to jakie i ile ma być znaczków czy mogą być polskie żeby wysłać za granicę zwykły list i kopertę zwrotną?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ilość znaczków zależy od wagi przesyłki, kiedy wysyłasz list Pani na poczcie dobierze odpowiednie. :)

   Jeśli chodzi o znaczki na kopertę zwrotną, aby odpowiedź na nasz list mogła wrócić, muszą pochodzić z kraju, do którego piszesz list.

   Usuń
 39. Witam, mam podobny problem odnośnie znaczków. Mam już zakupione znaczki z UK jednak obawiam sie przyleić je na kopertę zwrotną bo boje sie ze bedzie cos nie tak. Czy moge włożyć je do zwrotnej i wspomnieć o tym w liscie? Oraz czy zdjecia wywolane u fotografa na "papierze zdjeciowym" nie przebiją zwykłej koperty czy są to bąbelkowe albo usztywniane koperty?
  Z góry dziękuję za pomoc, blog świetny, bardzo mi pomaga :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, miałam podobne odczucia, gdy zaczynałam wysyłać znaczki, ale niestety nie wpadłam na inny sposób niż po prostu spróbować. :P Możesz o tym wspomnieć, ale szanse, że ktoś to przeczyta są... różne. Zależy do kogo kierujesz swój list. :)

   Jeśli chodzi o zdjęcia, papier fotograficzny nie zrobi krzywdy kopercie. :D Ale warto włożyć jakiś kartonik, aby usztywnić zdjęcie, żeby się nie pogniotło. Jednak to podwyższa wagę przesyłki i może być tak, że będzie konieczne doklejenie drugiego znaczka. :)

   Usuń
 40. Czym mogę zastąpić kupon IRC, jeśli nie ma go, ani na Poczcie w większym mieście (konkretnie w mieście wojewódzkim), żadnej rodziny za granicą nie posiadam, a na kupno na Ebay-u nie mogę sobie pozwolić, bo moje kieszonkowe wynosi 12 zł na miesiąc i rozchodzi się na bieżące rzeczy, więc nawet nie mam jak odłożyć.

  OdpowiedzUsuń
 41. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 42. Jaki znaczek ma być na kopercie zwykłej i zwrotnej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli nie korzystasz z kuponu IRC, to na kopercie zwrotnej ma znaleźć się znaczek kraju, do którego piszesz. Musi być też wytracający, aby "uniósł" wagę Twojej przesyłki.

   Na naszej głównej kopercie, do której wkładamy wszystkie elementy przesyłki, mają znaleźć się polskie znaczki, także dostosowane do wagi listu. Wybierze je dla Ciebie Pani na poczcie podczas nadawania listu. :)

   Usuń
 43. Witaj
  Bardzo marzę o autografie od Alvaro Solera lecz na fanmail.biz nie ma jego adresu. Dowiedziałem się że na miesiąc gra koncert w Szwajcarii. Myślisz że jak wyślę teraz list pod adres hali w której gra, i wyślę za wcześniej, dostanę odpowiedź z podpisanymi zdjęciami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja napisałam emaila z prośbą o autograf.

   Usuń
 44. Mój budżet jest bardzo ograniczony, więc z wielkim trudem każdą zdobytą złotówkę przeznaczam na IRC, znaczki i koperty. Na zdjęcia już nie mogę sobie pozwolić, więc tylko drukuję je w zwykłym ksero. W domu nie mam żadnych tektórek, ani tym bardziej bąbelkowego papieru, więc zawsze moje przesyłki "nieco na tym cierpią". Moi rodzice są bardzo oszczędni, więc moją pasję muszę przed nimi ukrywać, bo by była awantura, że na głupoty wydaję, a nie mówiąc już o poproszenie ich o zakup wyżej wymienionych rzeczy, bo pieniędzy to od nich żadnych nie dostaję. Czy więc droga Alex znasz jakiś darmowy sposób, żeby moje "zdjęcia" nie były "jak wołowi z gardła"?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno masz jakieś "tekturki", po prostu twardsze kartki, wystarczy ich dobrze poszukać. Na przykład pudełko po rajstopach, kartonik wewnątrz, na którym są owinięte, okładki miękkich zeszytów, ostatnia kartka bloku itp.

   Jeśli chodzi o drukowanie zdjęć w Rossmannie wychodzi to dość korzystnie. Tutaj aż tak bym nie oszczędzała, to właściwie najważniejsza część listu, bo to na niej składany jest autograf.

   Z innymi artykułami też na pewno by się udało, trzeba uruchomić kreatywność. :P

   Usuń
 45. Hej :) Bardzo pomocny artykuł ale mam jedno ale .
  Pierwszy raz spotykam się z tym kuponem IRC , załóżmy że mam już napisany list , zdjęcie ,koperta zwrotna i idę na pocztę , kupuje Kupon IRC i co mówię ? mam powiedzieć poprosze kupon zwrotny IRC z USA do Polski ? czy na czym to polega ? musze mieć IRC z Polski do USA czy z USA do Polski ? to jest jeden kupon i nie ważne jaka strona czy jak ? Bardzo bym prosił o odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, trzeba po prostu poprosić o kupon IRC, choć przy tłumaczeniu o co nam chodzi i czego szukamy, możemy spędzić trochę czasu. Jest to jeden wzór emitowany przez Pocztę Polską, nie ma znaczenia dokąd go wyślemy (jeśli jest honorowany w danym kraju).

   Parę przydatnych informacji można znaleźć też tutaj :) https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Kupon_na_Odpowied%C5%BA
   http://www.upu.int/en/activities/international-reply-coupons/about-international-reply-coupons.html

   Usuń
 46. Hej :) Bardzo pomocny artykuł ale mam jedno ale .
  Pierwszy raz spotykam się z tym kuponem IRC , załóżmy że mam już napisany list , zdjęcie ,koperta zwrotna i idę na pocztę , kupuje Kupon IRC i co mówię ? mam powiedzieć poprosze kupon zwrotny IRC z USA do Polski ? czy na czym to polega ? musze mieć IRC z Polski do USA czy z USA do Polski ? to jest jeden kupon i nie ważne jaka strona czy jak ? Bardzo bym prosił o odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dziwnego, że wcześniej nie spotkałeś się z kuponem IRC, bo rzadko się ich używa. Kupujesz na poczcie karteczkę i wrzucasz ją do koperty razem z listem, zdjęciem i całą resztą, którą wysyłasz. Na kopertę normalnie znaczki do USA i w drogę. Kupon można wymienić na każdej poczcie na znaczki, więc dzięki niemu ten kto dostanie twój list nie będzie musiał nic wydać, żeby przysłać ci odpowiedź. Powiedz na poczcie, że potrzebujesz kupon IRC, czyli "kupon na odpowiedź", nie ważne gdzie będzie realizowany. Kupony są takie same, powinny działać w każdym w miarę cywilizowanym kraju.

   Usuń
 47. Może to będzie głupie pytanie, ale jestem strasznie ciekawa. W październiku 2017 roku napisałam list do Luke'a Perry'ego na adres vv, po mimo mojego adresu zwrotnego koperta nie wróciła ani z odpowiedzą ani RTS. Wczoraj z telewizji mówi, że ów aktor nie żyje. Czy istnieje jeszcze szansa na odzyskanie kuponu? A może warto mieć jeszcze nadzieję, że przyjdzie z podpisem?!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że ten komentarz rozwalił mnie kompletnie. Gdybym lubił danego aktora na tyle, że wysyłałbym do niego listy z prośbą o autograf, bardziej bym się przejmował jego śmiercią, niż durnym kawałkiem papieru, który można sobie za parę groszy kupić na dowolnej poczcie w dowolnym kraju... ale jak widać każdy ma swoje priorytety :)

   Usuń
  2. Źle mnie zrozumiałaś Alex. Oczywiście jest bardzo przykro z powodu śmierci mojego idola, tylko szkoda, że nie mogę mieć przy sobie małej jego cząstki. A dla kogoś takiego jak ja co mieszka w małej wiosce, której nawet nie ma na mapie i budżetem mniejszym niż 1000 zł na jedną osobę nie mogę jak ty to napisałaś "można sobie za parę groszy kupić na dowolnej poczcie w dowolnym kraju...", to nie jest kwestia priorytetów, tylko bardzo ograniczonych środków finansowych.

   Usuń
  3. Hej, bardzo ważna sprawa - odpowiedź na Twój komentarz napisał inny czytelnik - nie jest to moja wypowiedź. :)

   Usuń
 48. W takim razie najmocniej przepraszam Cię za pomyłkę, ale czy w takim razie mogłabyś odpowiedzieć na moje pytanie, które chyba przez moje niedopatrzenie napisałam na "Poradnik: Pisanie na adres VV - Jak zdobyć autograf gwiazdy?", są tam dwa moje posty, ale mnie bardziej interesuje odpowiedź na ten drugi.

  OdpowiedzUsuń
 49. Co sądzisz na temat kolorowych kopert i ich ozdabiania? Mogą być czy lepiej postawić na białe?

  OdpowiedzUsuń
 50. To już pewne na 100%. KUPONÓW NIE MA I NIE BĘDZIE!!! I wydaje mi się, że nie tylko ja będę mieć ten problem, bo skoro nie ma ich w województwie świętokrzyskim, to co dopiero mówić o reszcie Polski, a po piśmie do poczty głównej w Warszawie przyszedł mi co z grubsza wyżej wymieniony komunikat. Jestem bardzo rozczarowana, po za tym jest mi też strasznie smutno. Moje przygoda ze zbieraniem autografów trwała tylko trzy lata, co prawda jeszcze dużo mi listów nie poprzychodziło, ale jest mi ogromnie przykro, że listy, które zrobiłam będą leżeć na półce i nie będę mogła ich na bieżąco wysyłać, a adresy fajnych aktorów będą mi przepadać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupony są jeszcze dostępne w sprzedaży, u mnie na Poczcie Głównej były.

   Usuń
  2. Hej, wciąż istnieje możliwość korzystania ze znaczków z kraju, do którego piszemy (pytanie 10 w powyższym poście). Trzeba też dodać, że od paru lat w Wielkiej Brytanii kupony nie są respektowane.

   Usuń
 51. Alex mam do Ciebie dwa nietypowe pytania. Po pierwsze: Jak komuś wytłumaczyć, że moje hobby: "Skoro nie przychodzi dzień w dzień to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto?" Bo argument, że to inwestycja zupełnie te osoby nie przekonuje. Po drugie: "Czy można się uzależnić od wysyłania "takich" kopert?" Bo według mnie takie przekonanie osób w wieku 55-60 lat jest to po prostu śmieszne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, nigdy nie mamy pewności czy otrzymamy odpowiedź. I na pewno przydarzą nam się listy, które pozostaną bez odpowiedzi. Trzeba o tym pamiętać i liczyć się z takim ryzykiem. Trudno nazwać to inwestycją, bo otrzymany autograf można sprzedać, ale zdecydowanie nie tędy droga. Trudno więc powiedzieć, że przyniesie to kiedyś finansowe profity, raczej robimy to dla siebie. I skupiłabym się na tym, ktoś coś kolekcjonuje, ktoś lubi kupować płyty, uwielbia modę itd. Proponowałabym spokojną rozmowę i wytłumaczenie dlaczego chcesz wysyłać listy i opisać dokładnie cały proces, rozłożyć go na kawałki i wytłumaczyć po kolei. Pokazać, że naprawdę zaznajomiłaś się z tematem i naprawdę Ci na to zależy.
   Można zaproponować także małą ugodę - mogę wysłać X listów (np. 3,5 ile uda się wynegocjować :P) i dopiero kiedy otrzymamy odpowiedź na któryś z nich można wysłać kolejny. Aby ta pula listów bez odpowiedzi była wciąż taka sama. Bo raz jeszcze muszę pokreślić - listy bez odpowiedzi się zdarzają i trudno coś na to poradzić, nawet gdy piszemy do osób, które z reguły odpowiadają. Spokojna rozmowa, bez dużych emocji, one w niczym niestety nie pomogą. :)

   Usuń
 52. Świetny blog, włożyłaś w jego prowadzenie wiele wysiłku, z pewnością dla wielu osób będzie bardzo pomocny! :) Podziwiam Twoją determinację w zdobywaniu autografów. Odniosłaś sukces, który będzie tylko Twój i nikt Ci go nie odbierze. :) Wielkie wrażenie zrobiły na mnie Twoje pięknie ozdobione koperty, gratuluję pomysłów i kreatywności.
  Nigdy nie wysyłałam próśb o autograf, ale teraz, zachęcona Twoimi sukcesami i innych osób, waham się nad wysłaniem takiej prośby. Szkopuł w tym, że celem jest Wielka Brytania. Skoro, jak mówisz i piszesz, kupony IRC nie są już akceptowane przez Royal Mail, a nie mam możliwości zdobycia brytyjskich znaczków, jaka jest inna alternatywa? Czy dopuszczalne jest włożenie kilku (?) funtów do koperty z adnotacją, że jest to kwota na opłatę pocztową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Być może istnieje możliwość zakupu takich znaczków przez Internet. Włożenie odpowiedniej sumy jest jakąś alternatywą, ale cześć agencji zaznacza, że nie należy dołączać gotówki. Jeśli chodzi o monety mogą pojawić się problemy ze względów bezpieczeństwa. Najlepiej sprawdzić stanowisko konkretnej agencji, do której będziemy kierować nasz list. :)

   Usuń
 53. A jeśli nie mam dostępu do znaczków ani kuponów IRC to mogę po prostu wysłać funty?

  OdpowiedzUsuń
 54. Witam
  Mam pytanie- czy na kopercie zwrotnej należy wskazywać adres nadawcy? Np. tego aktora który będzie nam odsyłał zdjęcie? Jeżeli tak to w którym miejscu koperty ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, jeśli chcesz, to oczywiście możesz to zrobić, w tym samym miejscu, w którym zawsze się to robi, ale pojawia się pytanie czy w czymś to pomoże. Jeśli przesyłka nie będzie mogła do Ciebie dotrzeć i wróci np. do agencji, to co będą mogli zrobić w tej sprawie? Niestety w takim przypadku raczej trzeba liczyć się z możliwością utraty przesyłki.

   Usuń
 55. Alex mówisz, że ważne jest ozdabiane kopert. Ja nie wiem jak robią to inni, ale za każdym razem jak ja czegoś nowego bym nie wymyśliła i tak na poczcie nie chcą tego przyjąć. Mówią, że może być jedynie tylko i wyłącznie niebieski długopis.
  Staram się jak najbardziej i najlepiej z mojej strony pisać jak najprościej list po angielsku, one i tak idą tylko w jedną stronę, a odzewu praktycznie żadnego.
  Czy to, że jestem zdana tylko i wyłącznie kupony IRC może mieć z tym jakiś związek, (choć są bardzo aktualnie!!!), a choćbym nie wiem jak bardzo, ale to bardzo pragnęła nakleić znaczek z USA czy Wielkiej Brytanii z Księżyca mi on nie spadnie. Alex pomocy!!! Bo ja nie mam już kompletnie żadnego pomysłu.

  OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

Poradnik - Jak zdobyć autograf zagranicznej gwiazdy?

Harry Potter - pierwsze polskie wydanie