Poradnik - Jak zdobyć autograf zagranicznej gwiazdy?

Dostaję od Was coraz więcej wiadomości z pytaniami, jak zdobywać autografy. Wpadłam więc na pomysł opisania wszystkiego tak, aby każdy kto tylko zapragnie wysłać list do gwiazdy, od razu mógł dowiedzieć się co i jak. 

Długo zastanawiałam się nad tym pomysłem, w końcu są dużo bardziej doświadczeni kolekcjonerzy i przy nich jestem autografowym niemowlakiem, ale być może komuś ten poradnik się przyda. 
 
                                                             
AKTUALIZACJA: Wciąż pojawiają się kolejne pytania, dlatego chciałabym opowiedzieć o tym wszystkim jeszcze raz -  w postaci filmiku! Tutaj krok po kroku pokażę Wam proces tworzenia listu z prośbą o autograf. Mam nadzieję, że taka forma okaże się dla was wygodniejsza. Zapraszam! :)

                                                   

Adresy 

Gdzie można wysłać swój list z prośbą o autograf? Mamy kilka możliwości. Pierwsza to adres agencji, która przekazuje aktorom nasze przesyłki. Druga, bardziej ryzykowna opcja, to wysłanie listu na adres produkcji (VV), w której dany aktor/aktorka właśnie gra. Czasami zdarza się, że aktorzy odpisują na listy ze swojego adresu domowego, ale są to wyjątki.

Najlepszym źródłem aktualnych adresów jest strona fanmail.biz, jednak trzeba umiejętnie z niej korzystać. Znajdują się tam adresy właściwie wszystkich sławnych osobistości. Przedstawię Wam skróconą instrukcję obsługi tej strony, ze wskazaniem najważniejszych dla mnie funkcji.

Autograf zagranicznej gwiazdy Co pisać w liście, Gdzie znaleźć adres, Poradnik, porady, krok po kroku, fanmail.biz
1. W wyszukiwarce wpisujemy nazwisko interesującej nas osoby.

Aby znaleźć adres, który potrzebujemy, wpisujemy imię i nazwisko aktora w wyszukiwarkę na stronie. Na stronie głównej, co 15 minut aktualizowane są ostatnie odpowiedzi, którymi pochwalili się użytkownicy. Warto je śledzić, ponieważ odpowiedzi z agencji rozsyłane są zwykle raz na jakiś czas. Kiedy dostrzeżemy kilka odpowiedzi od jednego aktora w przeciągu kilku dni, możemy domyślić się, że mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Wnikliwa obserwacja częstotliwości rozsyłania odpowiedzi, może dać nam wiele przydatnych informacji.

Gdy w wyszukiwarce wpiszemy interesujące nas nazwisko, zostaniemy przeniesieni na następującą stronę. Gdy szukamy adresu, wchodzimy w pierwszy link, gdzie widnieje imię i nazwisko aktora i napis "Address" 

Porady pisanie listu, szukanie adresu,
2. Wchodzimy w pierwszy link, gdzie znajdziemy adres gwiazdy.

Pod linkiem, który przeniesie nas do strony danej gwiazdy, pokazują się ostatnie wątki z forum dotyczące szukanej przez nas postaci.  Są to również bardzo ważne dla nas informacje. Klikając w poszczególne wątki, możemy dowiedzieć się czy gwiazda odpisuje na korespondencję fanowską, jak często to robi, a także jak długo trzeba czekać na odpowiedź. Warto zwrócić uwagę również na adres, na który kolekcjoner napisał. Dodatkowe informacje, które możemy wywnioskować, przeglądając sukcesy innych, to sposób odpowiadania - gwiazda rozsyła podpisane wcześniej zdjęcia, podpisuje te nadesłane od fanów, często dedykuje autografy, czy czasem dodatkowo załącza krótkie liściki.

Po kliknięciu pierwszego linku, przechodzimy na stronę danej gwiazdy, gdzie podany jest adres, na który możemy wysłać swój list.  Widzimy kilka adresów, który wybrać?

Jak szukać adresów, fanmail.biz Jak zdobyć autograf korespondencyjnie
A - Adres, który znajduje się w tym miejscu, najczęściej jest tym,  na który należy wysłać list.
B - Strona ze spisem ostatnio otrzymanych  odpowiedzi
C - Ostatnie odpowiedzi


Na samym dole widzimy ostatnie odpowiedzi (C). Tutaj również warto zaglądnąć. Ważne jest, aby sprawdzić na jakie adresy pisały osoby, które odniosły sukces. Należy również zwrócić uwagę na daty odpowiedzi. Jeśli opublikowano je już kilka lat temu, podany wyżej adres może nie być już aktualny.

Klikając w napis "Last feedback received" (B) przejdziemy do kolejnych odpowiedzi, które otrzymano od gwiazdy, jeśli oczywiście interesująca nas postać odpisuje na listy fanów.

Jeśli w wątkach o sukcesach innych osób nie znajdziemy informacji o użyciu innego adresu, niż ten podany na stronie, śmiało możemy z niego skorzystać (A). Zazwyczaj dobry adres, to ten pierwszy, znajdujący się po lewej stronie. Jeśli na forum powtarza się inny adres, a sukcesy są stosunkowo nowe, warto napisać na polecany przez użytkowników adres.   


Adresy VV

Warto pamiętać, że nie wszyscy znani i lubiani odpisują na listy swoich wielbicieli. Niektórzy nigdy tego nie robią, a inni rozsyłają autografy tylko z adresów VV. Jeśli aktor nie odpowiada na listy ze swojej agencji, a takie adresy przeważają na fanmail.biz, jedyną szansą jest wysłanie listu na adres VV (via venue). Są to adresy aktualnych produkcji: studia filmowego, teatru, gdzie aktualnie pracuje się dany aktor.

Znalezienie takiego adresu jest dużo trudniejsze i może być bardzo czasochłonne. Jest również dużo bardziej ryzykowne. Pierwszym pytaniem, które się pojawia jest: czy adres jest w ogóle poprawny, czy studio przekazuje listy aktorom?  Kolejnym problem jest czas. Taki adres jest aktualny przez kilka dni/tygodni/miesięcy.

Pisanie listów na adres VV to bardzo szerokie zagadnienie. Dlatego powstał osobny poradnik, aby dokładnie wyjaśnić Wam całą tę procedurę: Poradnik - pisanie listów na adres produkcji.

Koperta

http://aleeexsmile.blogspot.com/2014/03/ozdabianie-kopert-poradnik.html

Do agencji aktorów codziennie przychodzą dziesiątki, a może i setki listów. Warto sprawić, aby nasz list czymś się wyróżnił spośród setek podobnych przesyłek. Najprostszym sposobem jest zadbanie o oryginalny wygląd koperty. To ona wpada w ręce osób, które odpowiedzialne są za to, czy otrzymamy autograf. Ładnie zaadresowana koperta zwiększa nasze szanse na odpowiedź, ale także może ją przyspieszyć. Ozdobiona koperta może sprawić, że aktor zainteresuje się naszym listem i poza schematycznym podpisem, odniesie się do naszego listu.

Jak się wyróżnić? Adresując kopertę imię i nazwisko aktora zapiszmy większymi literami, ozdóbmy je, zapiszmy ciekawą czcionką.

Więcej wskazówek znajdziecie w specjalnym poście: Poradnik - ozdabianie kopert


Co włożyć do koperty? 

Poradnik List z prośbą o autograf, jak zdobyć autograf gwiazdy
LIST – najważniejsza część naszej przesyłki to LOR – List z prośbą o autograf. Treść listu jest sprawą bardzo indywidualną, według własnego uznania piszemy, za co lubimy daną gwiazdę, jakie są nasze ulubione filmy z jej udziałem i dlaczego zależy nam na jej autografie. Musimy pamiętać o wyznacznikach formalnych listu. Pamiętajmy, że piszemy do osoby, której nie znamy więc powinnyśmy zwracać się do niej z odpowiednim szacunkiem. Nie używamy także skrótów: I’m You’re itp. Zawsze piszmy pełną formę, czyli I am, You are.  Wyrażamy  w ten sposób szacunek do drugiej osoby. List warto napisać na technicznym, kolorowym papierze, szczególną czcionką. Moje listy zajmują zazwyczaj jedną/dwie strony A4 rękopisu.
 
KUPON IRC - Kupon Międzynarodowy na Odpowiedź – kosztuje 4,50zł. Gdy za granicą ktoś otrzyma taki kupon, na poczcie bezpłatnie wymienia go na znaczki, dzięki czemu może wysłać nam odpowiedź. Kupon możemy dostać w większych pocztach. Alternatywą dla kuponu są znaczki z kraju, do którego piszemy. Ich zdobycie jest dużo trudniejsze, ale jeśli macie rodzinę/znajomych za granicą jest to wygodniejszy sposób. Bardzo ważne jest, aby do listu dołączyć kupon lub znaczki, gdyż dzięki temu gwiazda może odesłać nasz list nie ponosząc kosztów przesyłki. Nie wysyłajcie jednak pieniędzy, taka przesyłka może w ogóle nie zostać dostarczona.

KOPERTA ZWROTNA –  to koperta, w której wróci wysłane przez nas zdjęcie, musimy napisać na niej nasz adres, koniecznie dopisując"Poland". Koperta powinna być mniejsza, od tej, w której wysyłamy jej list, powinna być wielkości zdjęcia, aby zapewnić mu możliwie bezpieczny transport.
 
Autograf zagranicznej gwiazdy, jak pisać list, podpisy obsady Harry'ego Pottera, Harry Potter cast autohraphs, kolekcjonowanie autografów
ZDJĘCIE – nie możemy także zapomnieć o zdjęciu, powinno być ono być dość jasne, aby podpis był dobrze widoczny.  Gwiazdy zazwyczaj podpisują zdjęcia czarnym lub srebrnym markerem. Jednakże te drugie często się ścierają i efekt nie jest zadowalający. Proponuję wysyłać zdjęcia o rozmiarze A5 czyli 15x21, na papierze błyszczącym lub półbłyszczącym – na takim mniej widać odciski palców.  Zazwyczaj wysyłam jedno zdjęcie, gdyż aktorzy często obawiają się, że ich podpisy mogą zostać sprzedane na aukcjach, lub po prostu pomyślą, że jesteśmy łowcami autografów i wcale nie zależy nam na ich podpisie. 

DODATKI -  do koperty  zwrotnej warto dodać tekturkę, aby  zdjęcie nie pogięło się i dotarło do nas w możliwie jak najlepszym stanie. Na kopertach warto napisać „Proszę nie zginać” i „Please do not bend” wyraźnymi i dużymi literami. Do listu możecie dodać rysunek, czy swoje zdjęcie. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy wysyłać ważnych dla siebie, osobistych przedmiotów, gdyż mogą nigdy do nas nie wrócić.

Jeszcze więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz tutaj: FAQ - Najczęściej zadawane  pytania o autografach.


Nadawanie przesyłki

Przesyłkę najlepiej nadać niepoleconym priorytetem, czas jej dostarczenia znacznie się skraca, a pewność, że nasz list dotrze we wskazane miejsce, znacznie rośnie. Ważne jest, aby nie wybrać opcji "polecony". Przy takim sposobie dostarczenia przesyłki adresat musi potwierdzić odbiór, co oczywiście nie jest możliwe.


Ile czeka się na odpowiedź?

Czas oczekiwania jest bardzo różny, najkrócej na odpowiedź czekałam 9 dni – tak szybko odpisał Andy Linden, najdłużej na przesyłkę od Michaela Gambona - 8 miesięcy. Choć zdarzają się jeszcze dłuższe terminy. Na autograf od Heleny Bonham Carter można czekać nawet kilka lat.

Przed wysłaniem listu warto upewnić się, że osoba, do której chcemy wysłać list, odpisuje na listy fanów i sprawdzić jak długo średnio trzeba czekać na odpowiedź.

Warto również także prowadzić notatki, gdzie  będziemy pisać, kiedy i jakie listy wysłaliśmy i kiedy otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jak przechowywać autografy?

Poradnik - jak zdobyć autograf zagranicznej gwiazdy?

Najprostszym sposobem jest album na zdjęcia. Tam właśnie znajduje się większość mojej kolekcji. Jednakże najważniejsze i najcenniejsze dla mnie podpisy znajdują się w antyramach na ścianie w moim pokoju. Jeśli trzymamy autografy w ramkach, ważne jest, aby były to ramki z szybką czy tworzywem, aby nie były wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż zdjęcie i sam autograf może wyblaknąć.

 Do kogo pisać na początek?

Jeśli chodzi o  obsadę filmów  z serii "Harry Potter" warto zacząć od kogoś,  kto regularnie odpisuje na lisy swoich fanów. Odpowiedź jest pewna i stosunkowo szybka. Początkującym kolekcjonerom proponuję zacząć od Jęczącej Marty – Shirley Henderson lub Neville’a Longbottoma - Matthewa Lewisa.  Obydwoje często do autografów dodają także krótkie liściki, które sprawiają kolekcjonerom jeszcze więcej radości. 

 Autograf Emmy, Daniela, Ruperta i Toma

Chyba każdy fan Pottera chciałby mieć podpis odtwórców głównych ról. Jednakże zdobycie autografów tych aktorów jest niezwykle trudne - bardzo rzadko odpisują na listy fanów. Jeśli marzymy o podpisach wielkiej trójki, warto zaczekać, nabrać trochę ogłady w pisaniu listów, oswoić się z językiem angielskim w takiej formie.  Jedyną szansą na zdobycie autografów tej czwórki jest pisanie na adresy VV. 

Nadruk a oryginalny podpis

Kiedy dostaniemy już wymarzoną odpowiedź  i mamy wątpliwości, co do jej autentyczności, warto poszukać innych odpowiedzi od danego aktora i porównać z naszym podpisem. Oczywiście taki problem rodzi się tylko wtedy, gdy autograf przysłany zostanie do nas tylko na innym zdjęciu, niż to które sami wysłaliśmy. Zazwyczaj nadrukowany autograf (PP) łatwo rozpoznać, patrząc na zdjęcie pod światło, jeśli podpis stanowi jedność ze zdjęciem, niestety otrzymaliśmy PP, a jeśli wyraźnie odcina się od zdjęcia, widać smugi markera czy małe rowki pozostałe po przyciśnięciu cienkopisu - jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oryginału!

Wyjątki

Zwykłe zasady nie obejmują listów np. do Alana Rickmana, do którego nie radzę do podpisu wysyłać zdjęcia Snape’a, a w liście także lepiej unikać tego tematu.  Żadna z zasad opisanych powyżej nie obejmuje J.K. Rowling 
Inne poradniki dotyczące pisania listów z prośbą o autograf do gwiazd:Drodzy czytelnicy! 

Bardzo chętnie Wam pomagam i odpowiadam na Wasze pytania, ale nie udostępniam swoich listów. Nie piszę listów innym osobom, nie tłumaczę ich na język angielski, ani nie sprawdzam błędów.

W związku z bardzo dużą ilością komentarzy pod tym postem i trudnościami z ich wyświetlaniem, dodawanie nowych komentarzy zostało wyłączone. Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je proszę pod innymi poradnikowymi postami. Znajdziecie je >>tutaj<<.