Poradnik - Jak zdobyć autograf zagranicznej gwiazdy?

Dostaję od Was coraz więcej wiadomości z pytaniami, jak zdobywać autografy. Wpadłam więc na pomysł opisania wszystkiego tak, aby każdy kto tylko zapragnie wysłać list do gwiazdy, od razu mógł dowiedzieć się co i jak. 

Długo zastanawiałam się nad tym pomysłem, w końcu są dużo bardziej doświadczeni kolekcjonerzy i przy nich jestem autografowym niemowlakiem, ale być może komuś ten poradnik się przyda. 
 
                                                             
AKTUALIZACJA: Wciąż pojawiają się kolejne pytania, dlatego chciałabym opowiedzieć o tym wszystkim jeszcze raz -  w postaci filmiku! Tutaj krok po kroku pokażę Wam proces tworzenia listu z prośbą o autograf. Mam nadzieję, że taka forma okaże się dla was wygodniejsza. Zapraszam! :)

                                                   

Adresy 

Gdzie można wysłać swój list z prośbą o autograf? Mamy kilka możliwości. Pierwsza to adres agencji, która przekazuje aktorom nasze przesyłki. Druga, bardziej ryzykowna opcja, to wysłanie listu na adres produkcji (VV), w której dany aktor/aktorka właśnie gra. Czasami zdarza się, że aktorzy odpisują na listy ze swojego adresu domowego, ale są to wyjątki.

Najlepszym źródłem aktualnych adresów jest strona fanmail.biz, jednak trzeba umiejętnie z niej korzystać. Znajdują się tam adresy właściwie wszystkich sławnych osobistości. Przedstawię Wam skróconą instrukcję obsługi tej strony, ze wskazaniem najważniejszych dla mnie funkcji.

Autograf zagranicznej gwiazdy Co pisać w liście, Gdzie znaleźć adres, Poradnik, porady, krok po kroku, fanmail.biz
1. W wyszukiwarce wpisujemy nazwisko interesującej nas osoby.

Aby znaleźć adres, który potrzebujemy, wpisujemy imię i nazwisko aktora w wyszukiwarkę na stronie. Na stronie głównej, co 15 minut aktualizowane są ostatnie odpowiedzi, którymi pochwalili się użytkownicy. Warto je śledzić, ponieważ odpowiedzi z agencji rozsyłane są zwykle raz na jakiś czas. Kiedy dostrzeżemy kilka odpowiedzi od jednego aktora w przeciągu kilku dni, możemy domyślić się, że mamy do czynienia właśnie z taką sytuacją. Wnikliwa obserwacja częstotliwości rozsyłania odpowiedzi, może dać nam wiele przydatnych informacji.

Gdy w wyszukiwarce wpiszemy interesujące nas nazwisko, zostaniemy przeniesieni na następującą stronę. Gdy szukamy adresu, wchodzimy w pierwszy link, gdzie widnieje imię i nazwisko aktora i napis "Address" 

Porady pisanie listu, szukanie adresu,
2. Wchodzimy w pierwszy link, gdzie znajdziemy adres gwiazdy.

Pod linkiem, który przeniesie nas do strony danej gwiazdy, pokazują się ostatnie wątki z forum dotyczące szukanej przez nas postaci.  Są to również bardzo ważne dla nas informacje. Klikając w poszczególne wątki, możemy dowiedzieć się czy gwiazda odpisuje na korespondencję fanowską, jak często to robi, a także jak długo trzeba czekać na odpowiedź. Warto zwrócić uwagę również na adres, na który kolekcjoner napisał. Dodatkowe informacje, które możemy wywnioskować, przeglądając sukcesy innych, to sposób odpowiadania - gwiazda rozsyła podpisane wcześniej zdjęcia, podpisuje te nadesłane od fanów, często dedykuje autografy, czy czasem dodatkowo załącza krótkie liściki.

Po kliknięciu pierwszego linku, przechodzimy na stronę danej gwiazdy, gdzie podany jest adres, na który możemy wysłać swój list.  Widzimy kilka adresów, który wybrać?

Jak szukać adresów, fanmail.biz Jak zdobyć autograf korespondencyjnie
A - Adres, który znajduje się w tym miejscu, najczęściej jest tym,  na który należy wysłać list.
B - Strona ze spisem ostatnio otrzymanych  odpowiedzi
C - Ostatnie odpowiedzi


Na samym dole widzimy ostatnie odpowiedzi (C). Tutaj również warto zaglądnąć. Ważne jest, aby sprawdzić na jakie adresy pisały osoby, które odniosły sukces. Należy również zwrócić uwagę na daty odpowiedzi. Jeśli opublikowano je już kilka lat temu, podany wyżej adres może nie być już aktualny.

Klikając w napis "Last feedback received" (B) przejdziemy do kolejnych odpowiedzi, które otrzymano od gwiazdy, jeśli oczywiście interesująca nas postać odpisuje na listy fanów.

Jeśli w wątkach o sukcesach innych osób nie znajdziemy informacji o użyciu innego adresu, niż ten podany na stronie, śmiało możemy z niego skorzystać (A). Zazwyczaj dobry adres, to ten pierwszy, znajdujący się po lewej stronie. Jeśli na forum powtarza się inny adres, a sukcesy są stosunkowo nowe, warto napisać na polecany przez użytkowników adres.   


Adresy VV

Warto pamiętać, że nie wszyscy znani i lubiani odpisują na listy swoich wielbicieli. Niektórzy nigdy tego nie robią, a inni rozsyłają autografy tylko z adresów VV. Jeśli aktor nie odpowiada na listy ze swojej agencji, a takie adresy przeważają na fanmail.biz, jedyną szansą jest wysłanie listu na adres VV (via venue). Są to adresy aktualnych produkcji: studia filmowego, teatru, gdzie aktualnie pracuje się dany aktor.

Znalezienie takiego adresu jest dużo trudniejsze i może być bardzo czasochłonne. Jest również dużo bardziej ryzykowne. Pierwszym pytaniem, które się pojawia jest: czy adres jest w ogóle poprawny, czy studio przekazuje listy aktorom?  Kolejnym problem jest czas. Taki adres jest aktualny przez kilka dni/tygodni/miesięcy.

Pisanie listów na adres VV to bardzo szerokie zagadnienie. Dlatego powstał osobny poradnik, aby dokładnie wyjaśnić Wam całą tę procedurę: Poradnik - pisanie listów na adres produkcji.

Koperta

http://aleeexsmile.blogspot.com/2014/03/ozdabianie-kopert-poradnik.html

Do agencji aktorów codziennie przychodzą dziesiątki, a może i setki listów. Warto sprawić, aby nasz list czymś się wyróżnił spośród setek podobnych przesyłek. Najprostszym sposobem jest zadbanie o oryginalny wygląd koperty. To ona wpada w ręce osób, które odpowiedzialne są za to, czy otrzymamy autograf. Ładnie zaadresowana koperta zwiększa nasze szanse na odpowiedź, ale także może ją przyspieszyć. Ozdobiona koperta może sprawić, że aktor zainteresuje się naszym listem i poza schematycznym podpisem, odniesie się do naszego listu.

Jak się wyróżnić? Adresując kopertę imię i nazwisko aktora zapiszmy większymi literami, ozdóbmy je, zapiszmy ciekawą czcionką.

Więcej wskazówek znajdziecie w specjalnym poście: Poradnik - ozdabianie kopert


Co włożyć do koperty? 

Poradnik List z prośbą o autograf, jak zdobyć autograf gwiazdy
LIST – najważniejsza część naszej przesyłki to LOR – List z prośbą o autograf. Treść listu jest sprawą bardzo indywidualną, według własnego uznania piszemy, za co lubimy daną gwiazdę, jakie są nasze ulubione filmy z jej udziałem i dlaczego zależy nam na jej autografie. Musimy pamiętać o wyznacznikach formalnych listu. Pamiętajmy, że piszemy do osoby, której nie znamy więc powinnyśmy zwracać się do niej z odpowiednim szacunkiem. Nie używamy także skrótów: I’m You’re itp. Zawsze piszmy pełną formę, czyli I am, You are.  Wyrażamy  w ten sposób szacunek do drugiej osoby. List warto napisać na technicznym, kolorowym papierze, szczególną czcionką. Moje listy zajmują zazwyczaj jedną/dwie strony A4 rękopisu.
 
KUPON IRC - Kupon Międzynarodowy na Odpowiedź – kosztuje 4,50zł. Gdy za granicą ktoś otrzyma taki kupon, na poczcie bezpłatnie wymienia go na znaczki, dzięki czemu może wysłać nam odpowiedź. Kupon możemy dostać w większych pocztach. Alternatywą dla kuponu są znaczki z kraju, do którego piszemy. Ich zdobycie jest dużo trudniejsze, ale jeśli macie rodzinę/znajomych za granicą jest to wygodniejszy sposób. Bardzo ważne jest, aby do listu dołączyć kupon lub znaczki, gdyż dzięki temu gwiazda może odesłać nasz list nie ponosząc kosztów przesyłki. Nie wysyłajcie jednak pieniędzy, taka przesyłka może w ogóle nie zostać dostarczona.

KOPERTA ZWROTNA –  to koperta, w której wróci wysłane przez nas zdjęcie, musimy napisać na niej nasz adres, koniecznie dopisując"Poland". Koperta powinna być mniejsza, od tej, w której wysyłamy jej list, powinna być wielkości zdjęcia, aby zapewnić mu możliwie bezpieczny transport.
 
Autograf zagranicznej gwiazdy, jak pisać list, podpisy obsady Harry'ego Pottera, Harry Potter cast autohraphs, kolekcjonowanie autografów
ZDJĘCIE – nie możemy także zapomnieć o zdjęciu, powinno być ono być dość jasne, aby podpis był dobrze widoczny.  Gwiazdy zazwyczaj podpisują zdjęcia czarnym lub srebrnym markerem. Jednakże te drugie często się ścierają i efekt nie jest zadowalający. Proponuję wysyłać zdjęcia o rozmiarze A5 czyli 15x21, na papierze błyszczącym lub półbłyszczącym – na takim mniej widać odciski palców.  Zazwyczaj wysyłam jedno zdjęcie, gdyż aktorzy często obawiają się, że ich podpisy mogą zostać sprzedane na aukcjach, lub po prostu pomyślą, że jesteśmy łowcami autografów i wcale nie zależy nam na ich podpisie. 

DODATKI -  do koperty  zwrotnej warto dodać tekturkę, aby  zdjęcie nie pogięło się i dotarło do nas w możliwie jak najlepszym stanie. Na kopertach warto napisać „Proszę nie zginać” i „Please do not bend” wyraźnymi i dużymi literami. Do listu możecie dodać rysunek, czy swoje zdjęcie. Należy jednak pamiętać, że nie powinniśmy wysyłać ważnych dla siebie, osobistych przedmiotów, gdyż mogą nigdy do nas nie wrócić.

Jeszcze więcej szczegółowych informacji na ten temat znajdziesz tutaj: FAQ - Najczęściej zadawane  pytania o autografach.


Nadawanie przesyłki

Przesyłkę najlepiej nadać niepoleconym priorytetem, czas jej dostarczenia znacznie się skraca, a pewność, że nasz list dotrze we wskazane miejsce, znacznie rośnie. Ważne jest, aby nie wybrać opcji "polecony". Przy takim sposobie dostarczenia przesyłki adresat musi potwierdzić odbiór, co oczywiście nie jest możliwe.


Ile czeka się na odpowiedź?

Czas oczekiwania jest bardzo różny, najkrócej na odpowiedź czekałam 9 dni – tak szybko odpisał Andy Linden, najdłużej na przesyłkę od Michaela Gambona - 8 miesięcy. Choć zdarzają się jeszcze dłuższe terminy. Na autograf od Heleny Bonham Carter można czekać nawet kilka lat.

Przed wysłaniem listu warto upewnić się, że osoba, do której chcemy wysłać list, odpisuje na listy fanów i sprawdzić jak długo średnio trzeba czekać na odpowiedź.

Warto również także prowadzić notatki, gdzie  będziemy pisać, kiedy i jakie listy wysłaliśmy i kiedy otrzymaliśmy odpowiedzi.

Jak przechowywać autografy?

Poradnik - jak zdobyć autograf zagranicznej gwiazdy?

Najprostszym sposobem jest album na zdjęcia. Tam właśnie znajduje się większość mojej kolekcji. Jednakże najważniejsze i najcenniejsze dla mnie podpisy znajdują się w antyramach na ścianie w moim pokoju. Jeśli trzymamy autografy w ramkach, ważne jest, aby były to ramki z szybką czy tworzywem, aby nie były wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż zdjęcie i sam autograf może wyblaknąć.

 Do kogo pisać na początek?

Jeśli chodzi o  obsadę filmów  z serii "Harry Potter" warto zacząć od kogoś,  kto regularnie odpisuje na lisy swoich fanów. Odpowiedź jest pewna i stosunkowo szybka. Początkującym kolekcjonerom proponuję zacząć od Jęczącej Marty – Shirley Henderson lub Neville’a Longbottoma - Matthewa Lewisa.  Obydwoje często do autografów dodają także krótkie liściki, które sprawiają kolekcjonerom jeszcze więcej radości. 

 Autograf Emmy, Daniela, Ruperta i Toma

Chyba każdy fan Pottera chciałby mieć podpis odtwórców głównych ról. Jednakże zdobycie autografów tych aktorów jest niezwykle trudne - bardzo rzadko odpisują na listy fanów. Jeśli marzymy o podpisach wielkiej trójki, warto zaczekać, nabrać trochę ogłady w pisaniu listów, oswoić się z językiem angielskim w takiej formie.  Jedyną szansą na zdobycie autografów tej czwórki jest pisanie na adresy VV. 

Nadruk a oryginalny podpis

Kiedy dostaniemy już wymarzoną odpowiedź  i mamy wątpliwości, co do jej autentyczności, warto poszukać innych odpowiedzi od danego aktora i porównać z naszym podpisem. Oczywiście taki problem rodzi się tylko wtedy, gdy autograf przysłany zostanie do nas tylko na innym zdjęciu, niż to które sami wysłaliśmy. Zazwyczaj nadrukowany autograf (PP) łatwo rozpoznać, patrząc na zdjęcie pod światło, jeśli podpis stanowi jedność ze zdjęciem, niestety otrzymaliśmy PP, a jeśli wyraźnie odcina się od zdjęcia, widać smugi markera czy małe rowki pozostałe po przyciśnięciu cienkopisu - jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami oryginału!

Wyjątki

Zwykłe zasady nie obejmują listów np. do Alana Rickmana, do którego nie radzę do podpisu wysyłać zdjęcia Snape’a, a w liście także lepiej unikać tego tematu.  Żadna z zasad opisanych powyżej nie obejmuje J.K. Rowling 
Inne poradniki dotyczące pisania listów z prośbą o autograf do gwiazd:Drodzy czytelnicy! 

Bardzo chętnie Wam pomagam i odpowiadam na Wasze pytania, ale nie udostępniam swoich listów. Nie piszę listów innym osobom, nie tłumaczę ich na język angielski, ani nie sprawdzam błędów.

W związku z bardzo dużą ilością komentarzy pod tym postem i trudnościami z ich wyświetlaniem, dodawanie nowych komentarzy zostało wyłączone. Jeśli macie jakieś pytania, zadawajcie je proszę pod innymi poradnikowymi postami. Znajdziecie je >>tutaj<<. 

Komentarze

 1. Alex, jestem Ci bardzo wdzięczna za ten poradnik. Na pewno mi pomoże, przynajmniej w końcu się zmobilizuję, bo cały czas odkładałam tę próbę na później.
  Tylko jak to jest z tą kopertą, bo skoro na niej muszą być dwa adresy, napis "please do not bend" i jeszcze coś ozdobnego? Czy to wygląda dobrze?
  I jak Ty załatwiasz zdjęcia? Sama je drukujesz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwa adresy? Jako drugi masz na myśli swój adres? Ten piszę się zawsze z tyłu. A co do tego czy wygląda to dobrze u góry zamieściłam zdjęcie zestawu gotowego do wysłania razem z gotową kopertą, sama możesz ocenić czy wygląda to źle ;)
   Co do zdjęć mam specjalną drukarkę.

   Usuń
  2. Oczywiście nadawcę można pisać z przodu w lewym górnym roku. Jeśli jednak zdobi się tak pięknie i z rozmachem to może brakować miejsca :)

   Usuń
 2. Super poradnik. Teraz to na pewno zabiorę się za pisanie. Tylko martwi mnie długość listów, które piszesz. Niestety nie wiem co pisać gwiazdom (i ty już to wiesz), a ty piszesz czasem nawet 1,5 strony! Chciałabym się zapytać jeszcze o kopertę, ponieważ dużo o niej nie wspominałaś. Czy koperta może być z tzw. bąbelkami? I gdzie rysujesz te swoje rysunki (nazwiska i imiona gwiazd) na kopertach? Z tyłu? No i wielka szkoda, że nie przeszłaś dalej ...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na początku sama dokładnie nie wiedziałam co pisać, ale czym dłużej się w to bawię tym łatwiej mi to przychodzi. Z Tobą na pewno będzie tak samo ;)
   Ja wysyłam zawsze koperty zwykłe, nie bąbelkowe, te są droższe, a nie potrzebujemy dodatkowego zabezpieczenia wkładając tekturkę.

   Imię i Nazwisko to cześć adresu więc piszę je ozdobnym pismem z przodu koperty, małą galerię moich "dzieł" możesz podziwiać u góry ;p

   Usuń
  2. Czy jak wysyłasz do kogoś list to adresata piszesz z tyłu?

   Usuń
 3. Teraz na pewno popróbuję z autografami, dzięki za poradnik. Po raz pierwszy ktoś mi to wyjaśnił tak przejrzyście!

  http://harrymione-diary.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. jak robisz takie wspaniałe koperty? również chciałabym zrobić (ozdobić) żeby zauważyli mój list, ale nie jestem zbyt utalentowana plastycznie :( masz jakieś rady?

  autografy-qaliny.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem Ci bardzo wdzięczna! Od dawna próbowałam znaleźć coś w rodzaju Twojego poradnika. Może wreszcie spróbuję...

  OdpowiedzUsuń
 6. Niedawno wysłałam swój pierwszy list, liczył niecałe dwie strony a4, czekam na odpowiedź, mam nadzieję, że otrzymam :) I dziękuję za rady <3

  OdpowiedzUsuń
 7. próbowałaś kiedykolwiek napisać list z prosbą o autograf do polskiej gwiazdy? ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja piszę od jakiegoś czasu. Dużo prościej -bo po polsku:P

   Usuń
  2. Pisałam jedynie do trzech polskich piłkarzy, jednak niedługo pewnie napiszę parę słów do pewnej aktorki. Prościej na pewno, ale czy proste rozwiązania są najlepsze? Osobiście lubię wyzwania. ;)

   Usuń
  3. :) Nie napisałam, że najlepsze. Mój angielski jest dość słaby. Już dawno zakończyłam edukację i sporo zapomniałam. Muszę się napocić, żeby ktoś nie pomyślał, że go nie szanuję. Po prostu są to moje BRAKI (jak to się stało skoro byłam tak dobra z ang!?). ;)))

   Usuń
 8. W pisaniu listu do Alana Rickmana również nie ma reguły. Ja napisałam o roli Severusa Snape'a i załączyłam dwa zdjęcia i otrzymałam ładnie podpisane oba zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja również pisałam, ale nie wysłałam zdjęć Snape'a. I dostałam odpowiedź :)

   Usuń
  2. W takim razie gratuluję sukcesu, masz może zdjęcie autografu i zechcesz się pochwalić? :)

   Nigdy nie jest tak, że wszystkie zasady sprawdzają się w 100%, pisząc taki poradnik starałam się dobrać ogólne zasady, aby pomóc początkującym kolekcjonerom, a nie wystawiać ich działania na bardzo prawdopodobne niepowodzenie ;)

   Usuń
  3. Oto moje zdjęcie. Wysyłałam inne, ale może się podarło (to był mój 1 list. Pisałam kompletnie bez wprawy) bo wydrukowałam dość cienkie. W odp dostałam piękne zdjęcie z THE SEMINAR http://imageshack.us/a/img545/650/52994210150731156493534.jpg

   Usuń
  4. Wszędzie szukam tego zdjęcia w dobrym formacie, ale nie mogę znaleźć ;_;

   Usuń
  5. Zrób nowe :)

   Usuń
 9. Co do ilości zdjęć. Też nie chcę wyjść na natręta lub łowcę autografów. Często wysyłam 1 zdjęcie, choć bywa i tak, że nie umiem się zdecydować, które zdjęcie bardziej mi się podoba i ślę dwa. Zawsze jednak zaznaczam to w liście. Np. do Dame Smith nie ma co wysyłać większej ilości zdjęć, bo odeśle 1 z podpisem. Choć zdarzało się, że ludzie wysyłali 5 i dostali podpisane dwa.

  OdpowiedzUsuń
 10. Wielkie dzięki! Świetny poradnik! Mam nadzieję, że teraz, gdy już wiem co robić, wezmę się w garść i coś w końcu wyślę.. Jeszcze raz dzięki!

  OdpowiedzUsuń
 11. Wow świetny poradnik :)
  Mogłabyś dodać w kolejnym wpisie może adresiki tych aktorów? ułatwiłoby mi odnalezienie prawidłowego adresu :)
  Co Ty na to? :)

  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wystarczy wpisać w google i wszystko możesz znaleźć. Dwa, Alex dała Ci namiar do strony, gdzie są wszystkie adresy. Pokolenie internetu nie wie jak korzystać z wyszukiwarki.

   Usuń
 12. Jej, jestem pod wrażeniem! Kiedyś (byłam wtedy w trzeciej klasie podstawówki, teraz jestem w trzeciej gimnazjum) pisałam listy do aktorów z HP. Nie wiedziałam tego, o czym napisałaś powyżej (nie rysowałam nic na kopercie, nie wysłałam zdjęcia, na którym aktor mógłby się podpisać, totalnie nic), ale dostałam dwa listy :D Jeden ze zdjęciem i autografem Emmy Watson (cóż, z żalem przyznaję, że nie jest on raczej oryginalny) i drugi Radciffe'a (myślę, że ten bardziej zasługuje na miano autentycznego). Wraz z tym pierwszym dostałam adres do studia Leavesden, gdzie aktualnie były nagrywane sceny do HPiZF. Oczywiście skorzystałam, ale nic nie dostałam.
  Jej, rozpisałam się.
  Dzięki Tobie dalej będę próbować zdobywać te jakże cenne autografy :D
  Kłaniam się w pas i lecę szukać adresów :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O, i jeszcze jedno pytanie mam. Mianowicie, jaki znaczek? Jakiś między krajowy, czy co?

   Usuń
  2. strona poczty polskiej jest ogólnie dostępna. Na poczcie także Pani wszystko Ci powie.

   Usuń
 13. Ooo, dziękuję za ten poradnik. Swoim blogiem zachęciłaś mnie do kolekcjonowania autografów, ale nie wiedziałam, jak się za to zabrać. Jeszcze raz dziękuję za rady ;))

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo się cieszę, że znalazłam w sieci Twojego bloga! W ciągu niecałej godziny przeczytałam go całego i stwierdzam, że na tym się nie skończy. Często chciałam rozpocząć kolekcjonowanie autografów, ale jak to często bywa - miałam słomiany zapał. Zupełnie zielona, niewiedząca co napisać, zobaczyłam adres e-mail do Pana Barcisia na jakiejś stronie internetowej. Teraz się z tego śmieję, ale wtedy wysyłałam to jak najbardziej na poważnie! :D (w wieku około 11 lat, teraz mam 15) Mam nadzieję, że niedługo się na poważnie za to wezmę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I ja cieszę się, że tu trafiłaś i mam nadzieję, że nie będzie to Twoja ostatnia wizyta. Mam nadzieję, że uda Ci się zdobyć autograf Pana Barcisia, trzymam kciuki ;)

   Usuń
 15. Kurcze!:) Od tak daaawna czytam twojego bloga, a dopiero teraz zaobserwowałam. UWIELBIAM!!!:) Jestem nowa na bloggerze, gdybyś mogła/chciała to poleciłabyś mojego bloga? Jak Farnoholiczka Farnoholiczce? :)
  W każdym razie ZAPRASZAM: figh-for-your-dreams.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 16. Dziękuje Ci bardzo, za te wszystkie porady. Ten blog pomógł mi spełnić swoje marzenia, czuj się na prawdę doceniona :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Może dałabyś nam jakiś twój stary list? Na wzór? Prosimyyy!! : 3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety nie jest to możliwe. Według mnie każdy powinien pisać z głębi serca, to mają być nasze refleksje, nasza opinia na temat danego aktora. Każdy list jest i powinien być inny. Czy Ty chciałbyś czytać dziennie dziesiątki takich samych listów?

   Usuń
 18. Bardzo przydatny poradnik ;)
  Mam jedno pytanie: co jeśli dany aktor nie ma swojego adresu fanmail? Trzeba wtedy ryzykować i wysyłać list do studio, w którym obecnie pracuje?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wtedy możemy pisać na adresy VV, czyli adresy produkcji w jakich bierze udział aktor. Ale ta procedura również jest opisana w poradniku ;)

   Usuń
 19. ten znaczek "by air mail" się kuopuje, czy jak ? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten znaczek nakleja się na poczcie, gdy ktoś wysyła do nas odpowiedź ;)

   Usuń
 20. a koperta (główna) jakich ma być rozmiarów ? ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Jakie rozmiary powinna miec kopertka główna? prosze bardzo bym byla wdzieczna

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko zależy jakiego rozmiaru wysyłasz zdjęcie i list, ja osobiście piszę listy na kartach troszkę większych od A4 i właśnie takie koperty wysyłam.

   Usuń
 22. Świetny poradnik :) dzięki wielkie za rady ale jedna rzecz mi nie daje spać-otóż czy ten kupon jest konieczny?Nie mieszkam w zbyt dużej miejscowości i mam pecha bo raczej w Opolu też nie będzie ;( trzeba to wysłać czy można bez tego się obejść?I jeszcze jedno-pisałaś coś o sobie w tych listach?O swoich pasjach,blogu itp. ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kupon jest potrzebny, w Opolu znajdziesz go na pewno, ewentualnie możesz poprosić na swojej poczcie o sprowadzenie go dla Ciebie. Ewentualnie możesz nakleić znaczki, jednak jest to dość skomplikowane. Musi być to dana ilość znaczków, aby pokryły koszty przesyłki (bierzemy pod uwagę wagę listu) no i jak napisała użytkowniczka powyżej, musi być to znaczek kraju z którego przesyłka będzie nadana.
   Tak piszę o sobie, ale niezbyt długo, bo najważniejsza w liście jest osoba do której piszę.

   Usuń
 23. Jak nie mam kuponu IRC to moge przykleic zwykly znaczek ?

  wika

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Możesz, pod warunkiem, że znaczek będzie z tego kraju, do którego wysyłasz list.

   Usuń
 24. Dziękuję za świetne porady, planuję teraz wysłać swój pierwszy list.
  Mam jeszcze pytanie.Czy mogę wysłać zdjęcie z drukarki?
  A jeśli nie, to jak skombinować błyszczące lub półbłyszczące zdjęcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wybacz, że tak długo czekasz na odpowiedź, gdyż komentarz przy dawnym poście łatwo przegapić dlatego zawsze proszę o wysyłanie do mnie maili jeśli ktoś ma jakieś pytanie ;)

   Jeśli masz odpowiednia drukarkę i papier to jak najbardziej możesz je wydrukować ;)
   A jeśli nie posiadasz, to po prostu musisz iść do fotografa i wywołać zdjęcia zaznaczając na jakim papierze chcesz wywołać fotografie.

   Usuń
 25. Dziękuję za świetne porady, planuję teraz wysłać swój pierwszy list.
  Mam jeszcze pytanie.Czy mogę wysłać zdjęcie z drukarki?
  A jeśli nie, to jak skombinować błyszczące lub półbłyszczące zdjęcie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, zdjęcie z drukarki się nadaje, jeśli masz papier dobry papier fotograficzny i dobrą drukarkę.
   Jeśli nie chcesz jednak drukować w domu to u fotografa musisz powiedzieć, na jakim papierze chcesz wywołać zdjęcie.

   Usuń
 26. Dobre porady, może w wakacje się do tego zabiorę :) Podziwiam twoją cierpliwość i wytrwałość!

  OdpowiedzUsuń
 27. Świetny poradnik! :D

  Jedno pytanko: listy piszesz ręcznie, czy na komputerze?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Listy zawsze piszę ręcznie, mam wrażenie, że wyrażam w ten sposób szacunek do osoby, do której piszę. Aktor może dostrzec, że w mój list włożyłam dużo pracy i naprawdę zależy mi na jego podpisie, a nie tylko wkleiłam kilka zdań i wydrukowałam. Jednak musimy bardzo postarać się podczas pisania, aby każdy mógł się rozczytać. :)

   Usuń
 28. Mam takie dwie uwagi:
  Otóż w języku angielskim nie ma czegoś takiego jak 'You' czy 'Your', takie zwroty piszemy z małej litery normalnie:'you',' your'. Oni po prostu tego nie uznają. Żeby nie napisać nieprawdy, zapytałam moją nauczycielkę od j. angielskiego i ona potwierdziła moją teorię, aby być, jeszcze bardziej wiarygodną dodam, że moja przyjaciółka pytała pewną panią, która w Anglii spędziła większość życia, a ona powiedziała, że nigdy w Anglii nie spotkała się z czymś takim jak 'you' pisane z dużej litery. Jednakże, gdy napiszemy już ten zwrot z dużej litery w takim liście to nie będzie nic przeszkadzało.
  Moja druga uwaga dotyczy zdjęcia: nie wywołamy zdjęcia na papierze 'półbłyszczącym', jest tylko mat lub błysk

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Co do You z wielkiej litery - zgadzam się, w żadnym podręczniku nikt nie powie nam, że jest to poprawna forma, moja anglistka też mówiła mi, że w Anglii takiej formy się nie stosuję. Jednak nie wyobrażam sobie pisać do osoby, często dużo starszej ode mnie jakby nie patrzeć "na Ty" i nie używać choćby tej wielkiej litery. Zatem zgadzam się z Tobą, można to także uznać jako błąd, dlatego nie polecam pisać tak na żadnych testach i sprawdzianach ;)

   Natomiast, co do drugiej części Twojego komentarza, nie mogę się zgodzić. Na rynku mamy papier błyszczący, matowy i półbłyszczący. Dla potwierdzenia moich słów polecam choćby - Test tego rodzaju papieru fotograficznego: http://www.123drukuj.pl/pdf/test_zijdeglans.pdf
   I zapraszam też do sklepów w których można nabyć także papier półbłyszczący.
   http://www.agawa.pl/papier-fotograficzny-polblyszczacy-190g-a4-20-arkuszy-83194-183-51355.html
   i
   http://www.123drukuj.pl/Papiery-i-folie/Papier-fotograficzny/Papier-fotograficzny-123drukuj/10-x-15-cm-p12463.html

   Usuń
  2. Z tym zdjęciem to dziwne, bo gdy wywoływałam zdjęcie u fotografa i powiedziałam pani tam pracującej, że chce zdjęcie na papierze półbłyszczącym to tak trochę dziwnie na mnie popatrzyła i powiedziała,że jest tylko mat i błysk...

   Mam jeszcze pytanie:Jak myślisz, czy błedy w angielskim mogą w czymś przeszkadzać?

   Usuń
  3. "Ja mocno lubić twoja występ w Harry Potter" - myślę, że zrozumiałaś co chciałam napisać, jednak to zdanie jest całkowicie niepoprawne. Wydaje mi się, że jeśli ktoś będzie chciał, to przebrnie nawet przez list z błędami, ale jeśli ktoś nie ma ochoty czytać listów od fanów, to nawet perfekcyjny list tego nie zmieni ;)

   Oczywiście lepiej jest pisać bezbłędnie, ale błędy każdemu się zdarzają i jest to normalne. Jeśli nie znasz angielskiego zbyt dobrze, może na początek lepiej poproś kogoś znajomego, aby przeczytał Twój list.

   Usuń
  4. Jestem tego samego zdania:) Jesli ktos szanuje swoich fanow i lubi dostawac takie listy nie bedzie mial pretensji. Nie bylam pewna mojej teorii, ale teraz jestem spokojniejsza:D Dzieki;)

   Usuń
 29. bałam się wysłać listy do moich idoli ale teraz mi się wszystko rozjaśniło i dziękuje za ten poradnik :)

  OdpowiedzUsuń
 30. hejka :)
  mam pytanie : jak myślisz jeżeliby wysłać list i umieścić w nim pytanie to ta osoba do której piszemy dałaby na nie odpowiedź w liście zwrotnym ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Raczej jest to trudne. Najważniejsze, kogo masz na myśli. Przykładowo Matthew Lewis i Shirley Henderson bardzo cenią swoich fanów, czytają ich listy, często odsyłają też krótkie liściki z odpowiedzią. Myślę, że gdybyś napisał/a do nich odpowiedni list, nie byłoby to niemożliwe.
   Jeśli chodzi o inne gwiazdy nie umiem Ci odpowiedzieć. Jest to raczej mało prawdopodobne. Nie wiemy czy dana gwiazda czyta listy swoich właścicieli czy tylko podpisuje się, ewentualnie nanosi dedykację patrząc na podpis.
   W każdym razie spróbować nie zaszkodzi ;)

   Usuń
 31. Właśnie wysłałam list do Matthewa Lewisa. Ile mogę oczekiwać na odpowiedź?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja dostałam odpowiedź bardzo szybko po niecałym miesiącu, słyszałam o odpowiedziach po 10 dniach, ale zdarza się, że fani czekają nawet kilka miesięcy, choć w przypadku tego aktora to prawdziwa rzadkość ;)

   Usuń
 32. takie głupie pytanie- gdzie napisać mój, a gdzie adres idola? (wstyd pytać ale nie wiem)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać, że nie wpadłam nawet na pomysł, aby to wyjaśnić i nie jestem pewna czy dobrze zrozumiałam Twoje pytanie.

   Adres gwiazdy piszemy z przodu dużej koperty. Dokładnie gdzie? Przedstawia to zdjęcie z całym zestawem do wysłania, gdzie na kopercie napisane jest "John Hurt".

   Swój adres piszemy w tym samym miejscu na małej kopercie, którą wkładamy do środa dużej koperty.

   Mam nadzieję, że dobrze zinterpretowałam Twoje pytanie i pomogłam ;)

   Usuń
  2. Czyli adres gwiazdy na głównej kopercie , a swój adres na kopercie zwrotnej ? :)

   Usuń
  3. Tak.
   Jeśli chcesz możesz umieścić też swój adres na odwrocie głównej, dużej koperty. :)

   Usuń
 33. Alex , bardzo fajny poradnik . Dziękuję Ci za taki :D
  A jeżeli chodzi o adres to trzeba swój adres pisać na głównej kopercie czy można swój adres napisać tylko na kopercie zwrotnej ? :>

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Twój adres na kopercie zwrotnej musi być, a jeśli chodzi o dużą kopertę nie jest to konieczne. Ale ja zawsze piszę swój adres na odwrocie koperty - nigdy nie wiadomo co może się z listem stać i jeśli nie może zostać dostarczony wolę, aby wrócił do mnie aniżeli został wyrzucony na śmietnik ;)

   Usuń
 34. Alex, ten poradnik jest naprawdę bardzo przydatny. Nigdy nie wpadłam na pomysł wysłania listu, ale teraz zamierzam wysłać go do Matthewa Lewisa i chcę zapytać ile znaczków trzeba nakleić na list, jestem początkująca a nikt mi nie umie odpowiedzieć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, w takim razie życzę dużo sukcesów i mam nadzieję, że gdy otrzymasz już wymarzane podpisy dasz znać ;)
   Jeśli chodzi o znaczki zależy ile waży Twoje przesyłka, ale nie musisz się tym martwić. Wysyłając list pani na poczcie powie Ci co i jak ;)

   Usuń
 35. Dziękuje za Poradnik. Dzięki tobie wysłałem list 15 kwietnia do Hazel Douglas i otrzymałem dzisiaj Odpowiedź(10 maja). Zamierzam wysyłać teraz listy dwa razy w miesiącu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie gratuluję i życzę kolejnych sukcesów!
   Mam nadzieję, że zechcesz pochwalić się kolejnymi sukcesami! ;)

   Usuń
 36. Hej. Twój poradnik jest naprawdę świetny i podziwiam Cię za taki pomysł. Uwielbiam całą sagę HP i zawsze chiałam się z nimi spotakć co jest bardzo nie możliwe ale Twój poradnik dał mi chociaż cień szansy na to, iż chociaż w jakiejś małej części będę mogła podzielić się z moimi idolami tym co o nich myśle i jak bardzo ich podziwiam. Jednakże nie wiem dokońca jak tą kopertę zaadresować nie chodzi o samo gdzie co napisać ale adresy jest w nich dużo cyfr, nawaisów itp więc mam pytanie czy mogłabyś zrobić zbliżenie jakiejś zaadresowanej koperty bo chiałabym aby mój lis wyglądał estetycznie albo może jakiś zaadresowny wzór. Byłabym bardzo wdzięczna i zgóry bardzo dziękuje :)

  OdpowiedzUsuń
 37. Alex, ile zwykle płacisz na poczcie za wysyłkę? Interesuje mnie, czy całość waży mniej, czy więcej niż 50g, bo jest spora różnica w cenie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po podwyższcie cen, która nastąpiła 1.01.2013 roku ciągle płacę 11,50zł. Oznacza to, że przekraczam magiczną granicę 50g. Jest to dla mnie dość dziwne, bo w ubiegłym roku moje listy ważyły mniej niż owe 50g. Ostatnio udałam się na inną pocztę i zapłaciłam 5 zł :)
   Od tego czasu, zawsze przed wycieczką na pocztę zaglądam do zaprzyjaźnionego sklepu i ważę moje listy. :)

   Usuń
 38. Jaką tekturkę miałaś na myśli? Taką jak np.: bloki mają z tyłu? XD

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może być to tekturka z tyłu bloku lub tekturka z np. bąbonierki.
   Ważne jest to żeby tektura była nie za ciężka. ;-)

   Usuń
  2. Widzę, że ktoś zdążył mnie wyręczyć :)
   Zgadza się, tektura z tyłu bloku jest zdecydowanie najlepsza :)

   Usuń
 39. Alex czy oczekujesz w tej chwili na jakąś odpowiedź od aktorów z Harrego Pottera?
  I do kogo w najbliższym czasie zamierzasz napisać?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio złapał mnie brak wiary we własne siły, jak tylko się pozbieram znów zacznę pisać listy. Nie mam konkretnych planów, patrząc bardzo daleko w przyszłość chciałabym zgromadzić podpisy odtwórców wszystkich najważniejszych ról,co niestety jest bardzo trudne, albo nawet niemożliwe. Ale trzeba wierzyć w swoje marzenia :)

   Bardzo chciałabym otrzymać podpis Natalii Teny (Tonks, Davida Bradley'a (woźny), Davida Tennant'a (Bartemiusz Crouch Jr ) i Roberta Hardy'ego (Korneliusz Knot). Mam nadzieję, że w wakacje uda mi się naskrobać do nich parę ciepłych słów.

   Co do pierwszej części Twojego pytania, tak. Jest parę listów, które już nigdy do mnie nie wróci np. wysłany do Gary'ego Oldmana, który nie odpisuje na listy fanów, ale nie byłabym sobą gdybym nie spróbowała, kiedy dowiedziałam się, że gra w nowym filmie. Jest też parę listów, które wysłałam i mam nadzieję, że w końcu doczekam się odpowiedzi :)

   Usuń
  2. Z tego co wiem to Natalia Tena odpisuje już po miesiącu tak jak i David Bradley A i Robert Hardy Odpisuję już po dwóch miesiącach :-)

   Usuń
 40. Nie dawno dowiedziałem się że pierwszego lipca mają wejść nowe IRC i będą one ważne do końca 2017 roku. A te obecne są ważne do końca tego roku. Wiesz coś o tym ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, informacje, które zdobyłeś są prawdziwe. Kupony, które obecnie można kupić na poczcie, przestaną być ważne 31 grudnia bieżącego roku. Jeśli masz czas i dobrze znasz angielski polecam tę stronę - http://www.upu.int/en.html

   Jako ciekawostkę mogę dodać jeszcze, że nowy kupon zawiera grafikę stworzoną przez czeskiego artystę - Michaiła Sindelara. I będzie wyglądał tak: http://spff.eham.pl/images/news/thumbs/irc_t1.jpg Motywem przewodnim kuponu jest woda jako źródło życia na Ziemi. Nowe kupony będą ważne do 31 grudnia 2017 roku.

   Usuń
 41. Już jest nowy adres VV Daniela Radcliffego na fanmail.biz , może uda mi sie go ,,złapać" ^_^

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

   Usuń
  3. Uwaga: istnieje mały błąd w adresie, to nie jest WC2N 4AH ale WC2N 4AU ^^

   Usuń
  4. A skąd wiesz że WC2N 4AH jest źle ? na fanmail.biz jest właśnie tak.

   Usuń
  5. Alex co się może stać jeśli się wysłało list na WC2N 4AH ?

   Usuń
  6. Kod pocztowy to bardzo ważna sprawa, jedna z najważniejszych informacji podawanych w adresie. Listy kierowane były jednak na adres bardzo dobrze znanej instytucji - Noel Coward Theatre. Myślę, że nie powinno być problemu, aby list trafił w odpowiednie miejsce.

   Sama raz z nieuwagi źle napisałam mój adres (przekręcona nazwa kraju), nie mam pojęcia jak mogłam tego nie zauważyć, ale autograf wrócił do mnie cały i zdrowy :)

   Usuń
  7. Dyrektor teatru odpowiedział na mój e-mail i powiedział, że możemy napisać do Daniela pod tym adresem bez problemu (adres teatru jest w jego e-mail, to jest dokładnie wskazane WC2N 4AU ^ ^)

   Usuń
  8. wiec dlaczego na fanmail.biz jest blad ? na pewno wiele osob wysyla listy na adres podany na fanmail.biz. mysle ze osoby ktore wyslaly listy na WC2N 4AH powinny otrzymac odpowiedz bez problemu no bo gdyby cos bylo zle to odeslali by list do nadawcy. Ja wyslalem list do Dana nastepnego dnia po ukazaniu sie adresu VV czyli ponad 2 tygodnie temu i nie otrzymalel swojego listu z powrotem to znaczy ze moj list raczej dotarl do Dana i musze czekac okolo miesiaca.

   Usuń
 42. ozdobny napis traktujesz jako część adresu, czy umieszczasz np. z tyłu koperty?

  OdpowiedzUsuń
 43. a co do ozdobnego imienia i nazwiska: traktujesz to jako część adresu, czy osobny napis np. z tyłu koperty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Imię i nazwisko to część adresu. Nie trzeba pisać go w tak wymyślny sposób. :)

   Usuń
 44. Alex czy masz juz wiesci od kogos kto dostal autograf Dana po wyslaniu listu na jego nowy adres VV ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, nie widziałam jeszcze żadnej odpowiedzi z tego adresu. Ostatnio jednak często zdarza się, że aktorzy wysyłają odpowiedzi pod koniec trwania produkcji. Pisząc na adres VV nigdy nie ma pewności, że otrzymamy odpowiedź i że nasz list dotrze do naszego idola.
   Kiedy ja pisałam na adres produkcji "The Horns" wiele osób otrzymało nadruki, a mi udało się dostać autentyczny podpis. Najważniejsze to nie poddawać się :)

   Usuń
 45. To przykre ze niektorzy nie odpisuja na lisy np. Gary Oldman,David Thewlis i Devon Murray. Robbie Coltrane rozdaje PP. Evanna Lynch prawdopodobnie odpisuje ale adres na fanmail.biz jest bledny poniewaz jest na USA Evanna napisala na twitterze inny adres na UK
  to ten adres .

  Evanna Lynch
  ARG
  4 Great Portland Street
  London W1W 8PA
  UK

  OdpowiedzUsuń
 46. Hej !
  Nie wiem czy jesteś w stanie mi pomóc, ale byłabym niewyobrażalnie wdzięczna. Chodzi mi o autograf Toma Feltona. Jestem niezwykła fanką, ale mimo twojego szczegółowego opisu, nie wiem za co się zabrać. Wiem, że powinnam znaleźć zdjęcie, pójść do jakiegoś studa fotograficznego, wywolać zdjęcie i o, na tym się kończy. ale co dalej ? ;) ?? ALEKSANDRA

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Tom Felton to jeden z najbardziej nieuchwytnych kąsków, jednak zdarzają się odpowiedzi od Twojego, i mojego zresztą też, ulubieńca. Jedynym sposobem na zdobycie jego autografu jest napisanie listu na adres produkcji - VV. Trzeba więc czekać, aż pojawi się okazja :)

   Usuń
  2. Hmmm.. no nie wiem, jakoś może się uda. A co do zdjecia to mam pojsć do jakiegoś studna i wywolas je w formacie A4? czy materał będzie trochę za ślizki??? ALEKSANDRA

   Usuń
 47. Chciałam się spytać czy np jest możliwość abym starała się o te autografy razem z koleżanką jakby w jednym liście, napisałybyśmy razem list na 1 kartce i poprostu dodały 2 zdjęcia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie, musisz tylko dokładnie wyjaśnić, że chcesz dedykacje dla dwóch osób :)

   Usuń
 48. co wiesz na temat zdobycia autografu Brendona Gleesona [Szalonooki] ? Wczesniej pisalas ze IRC nie jest wazne w Irlandii wiec w jaki sposob mozna starac sie o jego autograf ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed bardzo długi czas Pan Gleeson nie odpisywał na listy fanów, ostatnio jednak pojawiły się odpowiedzi od tego aktora. Jeśli masz kogoś znajomego możesz poprosić o kupno znaczka i nakleić go na kopertę zwrotną. :)

   Usuń
 49. Hi !! when you wrote at the production "horns", after how long have you received the answer, alex ???

  OdpowiedzUsuń
 50. Hi !! when you wrote at the production "horns", after how long have you received the answer, alex ???

  OdpowiedzUsuń
 51. Hej:) Super post! na pewno mi się przyda! Mam dwa pytanka: czy ten kupon wkładamy do środka? i czy wystarczy jak kupimy na poczcie zwykłe znaczki i je przykleimy na kopertę? Pozdrawiam i przepraszam za kłopot :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, wkładamy go do środka. A co innego chciałabyś zrobić z tym kuponem? :D


   A co do wysyłania listu - idziesz na pocztę, dajesz Pani w okienku list, a ona wszystkim się zajmie :)

   Usuń
 52. siemka:)Mam pytanko: jakie masz to urządzenie do drukowania zdjęć? Mogłabyś podać nazwę czy coś? :) Pozdrawiam!

  PS. SUPER BLOG! <3

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzadko spotykane, unikatowe urządzenie nazywane drukarką :)

   Usuń
 53. Poradnik jest bardzo dobry, ale mam pewien problem w kwestii znalezienia adresu. Proszę o pomoc.
  Kinga, wysłałam maila ;)


  Pozdrawiam ! <3

  OdpowiedzUsuń
 54. Co wiesz na temat zdobycia autograf od aktorow ktorzy wcielili sie w postac:

  - Petunia Dursley
  -Dudley Dursley
  -Artura Weasleya
  -Molly Weasley
  -Voldemort
  -Dumbledore
  -Lucjusz Malfoy
  -Gilderoy Lockhart
  -Dean Thomas
  -Cho Chang
  Bede bardzo wdzieczny jesli podasz krotkie informacje do kazdej postaci.

  OdpowiedzUsuń
 55. matko, jakie to pracochłonne i kosztowne! ja tam od swoich idoli autograf zdobyłam osobiście. I tego nie przebiją żadne listy czy odpowiedzi poprzez pocztę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Super , gdzie je zdobyłaś ?

   Usuń
  2. pojechałam na spotkanie z nimi. ;)

   Usuń
 56. Mam pytanie - jakiego formatu powinna być koperta w której wysyłamy naszą prośbę etc? Rozumiem, że ma być "duża", ale czy może być np A4? Czy są jakieś konkretne procedury?

  Z góry dzięki,
  Paprotka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że może być normalnie koperta A4 albo większa ;) Ale nie jestem pewna. Sama obecnie pracuję nad wysłaniem listu.

   Zdrówko,
   Kamila

   Usuń
  2. Wszystko zależy od Ciebie i wielkości Twojego listu, po prostu musi zmieścić się do koperty.
   Standardowy rozmiar koperty, w której ja wysyłam listy to B4 czyli troszkę większa niż zwykła karta papieru. :)

   Usuń
 57. Naprawdę świetny poradnik, bardzo pomocny, ale chciałbym zapytać, gdzie mozna wydrukować takie zdjęcie, czy myślisz, że można wydrukować w różnych maszynach takich w sklepach fotograficznych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sama wywoływałam w takiej maszynie - więc jasne, można. Trzeba tylko ustalić jaki rozmiar etc. A jak nie chce tak sama to możesz np u fotografa.

   Usuń
  2. Właśnie do tego służą te maszyny :D
   Ale jeśli zależny Ci na lepszej jakości zdjęć, możesz iść do fotografa, aby wywołał je tradycyjnie. Niestety jest to troszkę droższe i trzeba czekać. :)

   Usuń
 58. Z góry zaznaczam, iż moja wypowiedź nie jest złośliwa ani wredna. Po pierwsze: Twój blog to bardzo, bardzo ciekawa inicjatywa. Przejrzysta strona ułatwia znalezienie naprawdę istotnych informacji. Odczuwam czasem tylko, iż jesteś zniechęcona gdy odpisujesz na niektóre komentarze. Muszę przyznać - nie dziwię się, bo skoro pisałaś już o czymś setki razy, a myślenie nie boli... Staram się też zrozumieć, że niektórzy są trochę pogubieni w "internetach". To jedyne moje zastrzeżenie, którego w sumie "zastrzeżeniem" nazwać nie można. Życzę Ci jedynie powodzenia i wytrwałości. Gdzieś wcześniej wyczytałam, że masz 17 lat - muszę stwierdzić, że to naprawdę świetne, że młodzież w tym wieku ma zainteresowania. Podziwiam również Twoją determinację. Wydaje mi się, że łatwo nie jest napisać list po angielsku. Poza tym ozdabianie kopert też jest czasochłonne. Ja już wprawdzie jestem "za stara" na pisanie podobnych rzeczy. Może i wiek nie ma tu nic do znaczenia, ale z czasem jakoś doszłam do wniosku, że ulubieni aktorzy pozostaną na tyle odlegli, że nic tego nie zmieni. Co nie zmienia faktu, że Twoja inicjatywa jest interesująca. Uprzedzając pytanie - łatwiej czasem napisać z anonima - tym bardziej, że mam nadzieję, że Cię nie uraziłam, a wyraziłam swoje zdanie. Dużo dobrego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Muszę przyznać, że masz rację. Kiedy piszę dokładnie co i jak należy zrobić, a potem widzę dziesiątki pytań o to samo, jestem trochę zniechęcona. Czasami nie mogę wręcz uwierzyć, że ktoś naprawdę zadał pytanie, które właśnie czytam: "W jakim języku pisać? Jak wysyła się list? Jak wywołuje się zdjęcie?" Muszę przyznać, że nawet nie myślałam, że wyjaśnianie takich rzeczy jest potrzebne. :)

   Odnośnie kolekcjonowania autografów - wydaje mi się, że wiek nie ma tu wielkiego znaczenia, po prostu kogoś może to bawić, a innych w ogóle nie interesować.

   Chciałabym podziękować Ci za Twój komentarz, bo to naprawdę jeden z niewielu głosów, gdzie ktoś konkretnie odnosi się do mojej "pracy" i jednocześnie nic ode mnie nie chce. :)

   Usuń
 59. Alex bardzo chciałam ci podziękować za te wskazówki i chciałam się dowiedzieć czy tą kopertę włożyć w kopertę z listem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie elementy przesyłki wkładamy do dużej koperty. :)

   Usuń
 60. Hej, świetny poradnik! Mogłabyś zrobić zdjecie koperty i adresu? nie wiem czy napisać imię i nazwisko tymi wymyślnymi literami jako część adresu, czy napisać tak jak ty + dodatkowo napisać imię i nazwisko tak jak na normalnym liście do kogokolwiek? xd

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam dla Ciebie wzór zaadresowanej koperty, mam nadzieję, że pomoże: http://www.kursy.portalmed.pl/res/app/img/help/u/priorytetowyz.gif

   Usuń
 61. Mogłabyś zrobić zdjęcie całej koperty? Bardzo bym prosiła.. boje się że źle zaadresuje, pomylę strony albo zapomnę czegoś napisać.. jak klikam na zdjęcie z gotowym listem to mi nie powiększa.. wiec nie mogę się przyjrzeć.. Bardzo proszę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale przecież takie zdjęcie jest w poradniku! Tutaj mam dla Ciebie wzór adresowania koperty: http://www.kursy.portalmed.pl/res/app/img/help/u/priorytetowyz.gif Ale adres nadawcy (Twój) może znaleźć się także z tyłu koperty.

   Usuń
 62. Hej,
  A może wiesz coś na temat Toma Feltona? Wysyłałaś do niego list?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba czekać, aż Tom będzie grał w jakimś filmie i wtedy szukać adresu VV. :)

   Usuń
 63. Witaj, mam parę pytań :)
  Czy piszesz swoje listy ręcznie, czy drukujesz?
  Ozdabiając kopertę, np. imieniem i nazwiskiem danego aktora obok adresu, można tak? xD
  Czy jak wysyłasz list to wysyłasz kilka czy tylko jeden?

  Dzięki za odpowiedź,
  jeżeli owa będzie :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej!
   1. Odręcznie.
   2. Dlaczego nie? :D
   3. Różnie, raz jeden, raz kilka. :)

   Usuń
 64. Hmmmm myślisz ze adres na który wysyłałaś list do Shirley Henderson jest aktualny? czy on już się raczej zmienił? Bardzo proszę o odpowiedz :( :D

  OdpowiedzUsuń
 65. Dzięki Twojemu blogowi postanowiłam, że warto wreszcie się zebrać i napisać pierwszy list z prośbą o autograf, bo tak samo jak ty uwielbiam Harrego <33 Oczywiście największe marzenia wiążące sie ze zdobyciem autografów od obsady Harrego to Trio czyli główni bohaterowie, Helena Bonham Carter, Gary Oldam, Alan Rickman i Tom Felton, choć nie pogardzę Mattem Lewisem i na razie tylko od niego mogę liczyć na autograf, bo pozostałe jak mniemam są trudne do zdobycia.
  Czy ręcznie ozdabiasz kopertę główną? Widziałam piękne napisy na każdej, nie jestem dobrze uzdolniona plastycznie, więc to mój największy problem. Czy na początku też miałaś z tym problem ?
  I czy na kopercie zwrotnej też mam napisać " Proszę nie zaginać " ?

  OdpowiedzUsuń
 66. Dzięki Twojemu blogowi postanowiłam, że warto wreszcie się zebrać i napisać pierwszy list z prośbą o autograf, bo tak samo jak ty uwielbiam Harrego <33 Oczywiście największe marzenia wiążące sie ze zdobyciem autografów od obsady Harrego to Trio czyli główni bohaterowie, Helena Bonham Carter, Gary Oldam, Alan Rickman i Tom Felton, choć nie pogardzę Mattem Lewisem i na razie tylko od niego mogę liczyć na autograf, bo pozostałe jak mniemam są trudne do zdobycia.
  Czy ręcznie ozdabiasz kopertę główną? Widziałam piękne napisy na każdej, nie jestem dobrze uzdolniona plastycznie, więc to mój największy problem. Czy na początku też miałaś z tym problem ?
  I czy na kopercie zwrotnej też mam napisać " Proszę nie zaginać " ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Koperty ozdabiam ręcznie i nie jest to kwestia talentu czy uzdolnień, bo takowych nie posiadam, najważniejsza jest wprawa. Z każdą kolejną kopertą idzie coraz łatwiej i efekty są zdecydowanie lepsze.

   Ja od jakiegoś czasu piszę "Proszę nie zginać" również na kopercie zwrotnej, ale nie jest to w żaden sposób konieczne. :)

   Usuń
 67. Jedno pytanko. Adres idola mam napisać tak po prostu jak ty piszesz adresy na swoim blogu, np:

  Evanna Lynch
  ARG
  4 Great Portland Street
  London W1W 8PA
  UK

  wspomniany już adres tutaj do Evanny mam zaadresować na kopercie dokładnie tak samo ? Byłabym bardzo wdzięczna za odpowiedź . Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, dokładnie tak samo. Jednak Evanna nie odpisuje z tego adresu od lat... :(

   Usuń
 68. Mam pytanie : z jakiej strony bierzesz zdjęcia do wydrukowania? List i koperte mam gotowe, ale jeszcze nie mam zdjęcia, pomożesz?

  OdpowiedzUsuń
 69. Wiesz ile kosztuje wysyłka za granicę? (Priorytetem poleconym)

  OdpowiedzUsuń
 70. Kurde.. jesteś godna podziwu.. pomagasz każdemu prowadzisz świetnie blog.. nie no myślę ze właśnie tacy ludzie powinni powadzić blogi. Masz cierpliwość chcesz pomoc i chyba sama masz z tego radość pisania jak myślę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, bardzo dziękuję za tak miły komentarz.
   Oczywiście, masz racje: uśmiecham się do monitora kiedy widzę kolejny komentarz, informację o kolejnym obserwatorze... To niesamowicie napędza do "pracy". :)

   Usuń
 71. Mam dla was dwie wiadomosci jedna dobra druga zla : dobra:Dzisiaj kazdy kto pisal do Daniela na adres VV powinien otrzymac odpowiedz . a zla: Daniel wysylal PP.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też widziałam kilka odpowiedzi z tego adresu i niestety same PP. Ale pisząc na taki adres trzeba się z tym liczyć. Kiedy ja pisałam, wszyscy, którzy poinformowali o swoim sukcesie w internecie dostali nadruki, tylko mi udało otrzymać się autentyk. Był to mój trzeci list do tego aktora, więc opłaca się być cierpliwym. :)

   Usuń
  2. ja jeszcze nie dostalem PP wiec moze dostane orginal ? Musze czekac :D

   Usuń
 72. Świetny poradnik z którego 100% skorzystam :) I świetny blog, oby tak dalej :)

  OdpowiedzUsuń
 73. Witam! Artykuł generalnie ciekawy i pomocny, jednak mam drobną uwagę. Po angielsku nawet w formalnych listach nie pisze się zaimków osobowych z wielkiej litery. Jest to traktowane jako błąd. Wyjątkiem jest oczywiście "I", które zawsze występuje w takiej formie.
  Innymi sposobami okazuje się szacunek odbiorcy - np. wspomnianym przez Ciebie brakiem skrótów lub odpowiednimi formami czasowników itd.

  OdpowiedzUsuń
 74. Mam jedno pytanie: a propos tych adresów VV. Czy oprócz strony fanmail.com jest jakaś inna, z której można skorzystać, by dowiedzieć się jaki jest adres produkcji danego filmu? Od jakiegoś czasu zależy mi na podpisie Liv Tyler, ale na stronie fanmail.com widoczny jest tylko i wyłącznie adres normalny, na który wiadomo powszechnie, że nie odpisuje. Wiem, że aktorka zamierza grać w najbliższym czasie w paru filmach. Czy jeżeli istnieje jakiś inny sposób, czy może po prostu lepsza, inna strona internetowa, czy mogłabyś mi ją napisać? Bardzo zależy mi na tym podpisie, a przeszukałam już internet wzdłuż i wszerz, ale wszędzie za rejestrację trzeba było płacić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli na fanmail.biz nie ma adresu VV, a wiemy gdzie dana aktorka/aktor będzie grać, trzeba po prostu szukać. A jeśli nie wiemy jakie ma plany ma dana gwiazda, warto zajrzeć na jej stronę internetową lub na imdb.com :)

   Usuń
  2. Tylko jeszcze jedno: ja już sprawdzałam na imdb.com, ale tam za dodatkowe informacje, np. adresy trzeba również płacić. Nie znasz może stron z adresami produkcji?

   Usuń
  3. Tam trzeba tylko sprawdzić w czym gra dany aktor i adresu szukać na własną rękę. :)

   Usuń
  4. A wiesz gdzie szukać adresu? Na niektórych stronach czytałam, że piszą do agentów tych aktorów z prośbą o adres, ale nigdzie też nie widziałam ich adresów e-mailowych.

   Usuń
  5. Proszę, odpowiedz mi. Wiem, że jestem może za bardzo nachalna, ale od niedawna zdobycie jej autografu stało się moim marzeniem. Jesteś jedyną osobą, która mogłaby mi w jakiś sposób polecić gdzie szukać. Pisałam już na emaile rzekomych agentów, ale nie odpisali (może to kwestia mojej niecierpliwości, że powinnam poczekać, albo po prostu tego, że to nie te adresy emailowe...). Jeżeli wiesz, gdzie szukać, na jakich stronach internetowych, bądź na jakich forach, byłabym wdzięczna, gdybyś mi powiedziała.

   Usuń
  6. Nie jestem w stanie Ci pomóc, w komentarzu wyżej napisałam już wszystkie, znane mi sposoby odnajdywania informacji o adresach VV :)

   Usuń
  7. Ok. Dzięki. Wybacz, że Cię męczyłam :)
   Świetny pomysł z tym blogiem.

   Usuń
 75. Hej, super blog, mogłabyś powiedzieć jak mam sie przywitać w liście - to będzie mój pierwszy list. Dear sie pisze do kolegi, koleżanki itp; a ja do osoby starszej ( list oficjalny ) Jak mam się pozegnać ( pozdrowiania ) itp ? I mam sie podpisać imieniem i nazwiskiem czy tylko imieniem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Witamy się tak samo: Dear Mr./Mrs. Smith
   A zakończyć list możemy np. takim zwrotem grzecznościowym: Your sincerely co jest odpowiednikiem polskiego: z wyrazami szacunku. Po czym podpisujemy się imieniem i nazwiskiem :)

   Oczywiście nazwisko nie jest konieczne, ale stanowi część adresu, podanie go na końcu listu może ułatwić prace agentom gwiazd, a Twój list wydaje się od razu bardziej "poważny" :)

   Usuń
  2. Dzięki Alex, bardzo mi pomogłaś, niedługo wyślę list. :)

   Usuń
 76. Niesamowite! Marzyłam o autografach gwiazd z HP, ale nigdy się do tego nie zabierałam. Teraz naszła mnie taka euforia, że już w tej chwili leciałabym na pocztę.
  Mam tylko parę pytań:
  1. Czy mam pisać w liście co aktor ma napisać na zdjęciu? Chodzi mi, że mam mu podyktować co ma napisać, np. "Dla obliviate" i takie tam?
  2. Trochę niepokoi mnie ta koperta. Samo ozdobienie to pestka, lubię takie rzeczy. Ale czy babki z poczty to przyjmą? Nigdy nie wysyłałam takich ozdobionych kopert, może się to wydawać trochę dziwne. Pewnie muszą być czytelne, ale czy to wystarczy, aby była przyjęta i odpowiednio dostarczona?

  Z góry dziękuję za odpowiedź, czekam niecierpliwie.
  A tak na marginesie, czy mogłabyś mi podać adres Matthew Lewisa? Podobno on odpisuje. Tyle że ja jakoś nie potrafię nic znaleźć na tej stronie...

  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aha, i czy jeszcze mam zaadresować kopertę zwrotną na swój adres i mam przyklejać znaczek? Czy tylko zaadresować i dołączyć w liście kupon IRC?
   Na stronie Hamilton Hodell piszą, że nie przyjmują znaczków z innych państw niż Wielka Brytania...

   Usuń
  2. Hej!
   Mam nadzieję, że na odpowiedź nie jest za późno, bo przegapiłam Twój komentarz, za co muszę przeprosić. :(

   1. Jeśli chciałabyś otrzymać dedykację, warto o tym wspomnieć, ale delikatnie i kulturalnie.

   2. "Babki z poczty" muszą to przyjąć. To Twoja koperta i możesz na niej narysować/ napisać co chcesz (w granicach zdrowego rozsądku oczywiście) jeśli tylko zachowasz odpowiednie puste pole przy prawej i dolnej krawędzi.

   3. Adres do Matta znajdziesz w notce z jego autografem.

   4. Musisz zaadresować kopertę na swój adres i dołączyć kupon IRC, który zostanie później wymieniony na znaczki, za pomocą których list zostanie dostarczony do Polski. :)

   Kupon i znaczek to co innego. Co do znaczków innych państw, to dość oczywiste. Gdyby ktoś wysłał Ci do polski hiszpański znaczek, raczej też na wiele by Ci się nie przydał. :)

   Usuń
  3. Przepraszam, że się wtrącę, ale jeśli martwisz się reakcją "babek z poczty", zawsze możesz przecież już w pełni gotowy list wrzucić do skrzynki przed pocztą :). Wystarczy, że masz już naklejone odpowiednie znaczki i naklejkę "priorytet" ;).

   Usuń
 77. A wiesz może czy Logan Lerman i Jennifer Lawrence będą hmm... zbyt trudni do złapania do podpisu? I pisałaś żeby szukanie na fanmail to na dole można zobaczyć czy ktoś odpisuje ale ja nie wiem gdzie to nie widzę tego :( Gdzie to? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile mi wiadomo, to Jennifer rozsyła fałszywki, tzn. jej sekretarka się chyba podpisuje, co do Logana, nie wiem.
   Na fanmailu zaraz jak wpisujesz imię i nazwisko aktora, jak pojawiają się te strony, które wyglądają jak w google'u, to pod tym wynikiem np. "Logan Lerman address" są też inne wyniki, typu "Fanmail.biz - View topic - Logan Lerman success!" lub coś w tym stylu. Tam są wiadomości tych, którzy dostali autografy, czy też PP.
   Są też dodatkowe informacje na dole strony z adresem, ale one zazwyczaj tylko informują o tym, w jaki sposób należy zaadresować kopertę itp.

   Usuń
  2. Napiszę do Ariany Grande, bo czytałam że pisze a nie drukuje autografy a może ktoś pisał do niej i mi napisze szczegóły?

   Usuń
  3. I jeszcze ostatnie czy mam wysłać zdjęcie cze gwiada. Mi przyśle?

   Usuń
  4. Najlepiej jest wysłać zdjęcie :)
   Można dwa, byle nie za dużo, bo odbiorca może pomyśleć, że zależy nam tylko i wyłącznie na autografie.
   Tak swoją drogą, to to tam pisze na górze :)

   Usuń
 78. Ktoś pisał moze do Ariany Grande lub Victorii Justice? Jak tak to czy odposują i po jakim czasie, czy piszą fałszywki?

  OdpowiedzUsuń
 79. przejrzałam komentarze, ale wydaje mi się, że nikt o to nie spytał.
  dlaczego właściwie niepolecony priorytet? co jest złego w biednym poleconym (wciąż priorytecie, ale przynajmniej znajdywalnym)? :<
  Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ponieważ gdyby był polecony to aktor musiałby podpisać pokwitowanie. A tak to dostaje listy prosto na biurko i czyta je ;)

   Usuń
  2. Muszę przyznać, że bardzo cieszy mnie Twoje pytanie, przyznam, że od dawna miałam nadzieję, że się pojawi. :)

   Czym jest list polecony? Chodzi o to, że ma trafić do rąk własnych odbiorcy. A czy wyobrażasz sobie Emmę Watson biegnącą na pocztę odebrać list od fana?

   Listami w agencji zajmują się menadżerowie/agenci gwiazd, być może je czytają, może tylko segregują, ale to oni przekazują nasze listy bezpośrednio do rąk gwiazd. :)

   Usuń
 80. Hej :)
  Przepraszam za beznadziejne pytanie, ale jestem całkowicie niedoświadczona w wysyłaniu jakichkolwiek listów, nie mówiąc już o prośbie o autograf nadawanej za granicę.
  Kiedy pójdę na pocztę z zaadresowaną dużą kopertą, w której znajdować się będzie list, zdjęcie, tekturka, kupon i koperta zwrotna, co mam powiedzieć pani w okienku? :D ''Dzień dobry, chciałabym nadać list'', podać jej go i ona się wszystkim zajmie, wyjaśni wszystko co i jak?
  Z góry dziękuję za odpowiedź (:

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej,
   Wystarczy, że powiesz Pani, jaką przesyłkę chcesz nadać (np. priorytet).

   Jeśli nie wiesz co i jak, możesz poczytać o wszystkich ważnych sprawach na stronie poczty polskiej lub zapytać Pani w okienku. :)

   Usuń
 81. Hej, a trzeba wkładać ten kupon IRC, czy niekoniecznie?
  Czy bez tego kuponu aktor nie odpisze?

  OdpowiedzUsuń
 82. To chyba najciekawszy blog jaki kiedykolwiek widziałam. To aż nieprawdopodobne ile pracy wymaga zdobycie jednego autografu. Niesamowite, że masz tyle chęci i cierpliwości, by nie tylko zdobywać autografy, ale także pomagać innym. Możliwe, że dzięki Tobie spełnią się marzenia setek osób. :) Sprawiłaś, że sama mam ochotę zawalczyć o wymarzone podpisy. Dziękuję Ci serdecznie za pomoc i motywację. Jesteś wspaniała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ci serdecznie i mam nadzieję, że zawalczysz o wymarzone podpisy, a Twoje starania zakończą się spektakularnymi sukcesami. Trzymam kciuki! :)

   Usuń
 83. Hej. Nie masz notki o autografie Emmy, więc napiszę tu.
  Czy wiesz coś o odpisywaniu na listy do Emmy? - ile się czeka na odpowiedź, czy trzeba "ścigać ją" razem z jej filmami, czy wystarczy adres z Czy wysyła oryginalny podpis czy nadruk?
  I najważniejsze- mój angielski jest potworny, a z tego, co wiem, Emma jest Francuzką. Myślisz, że odpisałaby mi, gdybym napisała list po francusku?
  Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Emma nie jest francuską, a Brytyjką, która urodziła się w Paryżu. Nie mówi po francusku, mimo że bardzo chciałaby się nauczyć tego języka, co często podkreśla w wywiadach.

   Aktorka niestety nie odpisuje na listy fanów z agencji. Otrzymanie jej autografu właściwie graniczy z cudem, jedyną szansą są adresy teatrów, studia filmowego lub innego tego typu obiektów.

   Usuń
 84. Wow, dzięki za tak szybką odpowiedź.
  Szkoda, że to tak trudne, bo to moja ulubiona aktorka i jej autograf byłby jak wyjazd do parku rozrywki Harry'ego Pottera na Florydzie. No cóż, będę próbować, może dopisze mi szczęście. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Autograf Emmy to moje największe marzenie, wyjazd do parku Harry'ego na Florydzie absolutnie się do niego nie umywa. :D

   Życzę powodzenia. :)

   Usuń
 85. Hej,
  Planuję wysłać list do Francji ,ale nie wiem czy działa tam IRC ?

  OdpowiedzUsuń
 86. Cześć, mam dość... dziwne pytanie. Jest możliwość, że pomagasz w inny sposób ludziom, którzy chcą wysłać taki list? Chciałam taki jeden autograf, dla swojej siostry, ale nie bardzo potrafię pisać listy po angielsku. Czy mogłabyś napisać dla mnie taki? Byłabym bardzo wdzięczna.

  mistyczne.siedzisko@gmail.com

  OdpowiedzUsuń
 87. Witaj :)
  Naprawdę chcę Ci bardzo ale to bardzo podziękować za ten poradnik i ogólnie za cały ten wspaniały blog! Mimo, że jestem na nim nowa to już mam dużo notek za sobą i jestem nimi zafascynowana. Kiedyś się już zastanawiałam nad wysłaniem do kogoś listu ale jakoś potem doszłam do wniosku, że i tak pewnie mi się nie uda...
  Lecz teraz po przeczytaniu tego poradnika znowu nabrałam ochoty, żeby się za to zabrać i mam zamiar w najbliższym czasie to zrobić. Jako, że jesteś już w tym temacie doświadczona nie obrazisz się jeśli zadam Ci kilka pytań (niektóre z nich mogą się wydawać banalne ale jestem "nowa" w sprawie pisania listów z prośbą o autografy)?
  1. Czy swój list piszesz ręcznie czy na komputerze i potem go drukujesz?
  2. Jakimi słowami zaczynasz swój list? Tzn. co piszesz po zwrocie grzecznościowym? Na początku się przedstawiasz i piszesz o sobie?
  3. Czy w swoim liście wspominasz coś o prośbie o autograf lub autograf z dedykacją?
  4. Gdzie oprócz drukarki można wydrukować lub wywołać zdjęcie?
  5. Czy jako tekturka może posłużyć ta która znajduje się na tyle bloku?
  6. Czy na kopercie zwrotnej ma znajdować się znaczek? Jak tak to jaki?
  7. Czy oprócz ozdobnego imienia i nazwiska na kopercie głównej piszesz jeszcze przy adresie imię i nazwsko?
  I jeszcze jedno... Mogłabyś mi napisać co wchodzi w cały skład gotowego do wysłania listu? (tzn. tekturki, kupon itd?)
  To już wszystkie pytania. Z góry przepraszam, że jest ich aż tak dużo... Ale jak już wspomniałam jestem w tym temacie nowicjuszem...

  Jeszcze raz dziękuję Ci za ten poradnik i za odpowiedź na moje pytania :)

  PS Czy adres Matthew Lewis'a o którym pisałaś w notce o nim jest nadal aktualny?

  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, bardzo cieszę się, że odkryłaś mojego bloga i mam cichą nadzieję, ze będziesz tu wpadać. :)

   Co do Twoich pytań, pozwolę zacząć sobie od ostatniego. Tak, adres Matta podany w notce jest aktualny.


   1. Zawsze piszę ręcznie.
   2. Przedstawiam się, piszę skąd jestem i ile mam lat, potem zazwyczaj zaczynam już nowy akapit - rozwiniecie.
   3. Tak, zawsze w przedostatnim akapicie (przed pożganiem, podziękowaniami itp.) proszę o autograf i wspominam o dedykacji.
   4. U fotografa. :D Wywoływanie zdjęć jest też możliwe w Rossmanach, gdzie jakoś nie jest powalająca, ale także np. w sklepach Fotojoker - http://www.fotojoker.pl/lista-salonow
   5. Tak, taka tekturka świetnie się nadaje! :)
   6. Jeśli wysyłasz kupon IRC znaczek nie jest potrzebny.
   7. Nie, te ozdobne literki wystarczają.

   Cały gotowy do wysłania zestaw jest na zdjęciu powyżej, ale jest to: Duża koperta, mniejsza koperta zwrotna, tekturka, kupon IRC, list i oczywiście zdjęcie. :)


   Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłam. Jeśli będziesz miała jeszcze jakieś wątpliwości, pisz śmiało. :)

   Usuń
  2. A co jeśli nie ma się kuponu i nie ma możliwości, od kogoś mieć ten znaczek, bo widzę.. to wszyscy mają x znajomych z USA i chust wie skąd, a ja nie mam i co...? Albo ludzie nie są chętni by coś takiego dla mnie zrobić i co..? Kupony w ogóle jeszcze istnieją, bo babka na poczcie powiedziała, że wyszły z obiegu.. co to ma być.... jak mam teraz komuś wysłać to by mi to zwrócił...?

   Usuń
 88. Dziękuję Ci serdecznie za odpowiedź, bo tak szczerze to obawiałam się, że nie potraktujesz moich pytań poważnie, bo są takie banalne...
  Oczywiście, że będę wpadać. Nawet dodałam się już do obserwowanych!

  Miałabym jeszcze jedno małe pytanko :) Czy jest konieczność pisania swojego adresu na kopercie głównej? Czy wystarczy tylko na zwrotnej? I czy dla pewności można dopisać jeszcze imię i nazwisko oprócz ozdobnego?

  Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź, i wyczekuję już kolejnej notki :)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A przy prośbie o autograf lub dedykację wspominasz o tym wprost czy jak?

   Usuń
 89. Hej, a ja mam pytanie, teraz rzekomo nie ma kuponów międzynarodowych na pocztach, rzekomo je wycofali.. tak.. no i co mam zrobić, skoro nie mam NIKOGO kto by mi pomógł załatwić znaczek amerykański... to nie można wysłać, polskiego za 5 zł...? Nie wróci to, jak to jest, bo nie wiem co mam robić.. a jak a każdemu tutaj... tak mnie zależy na autografie Johnny'ego Depp'a.

  OdpowiedzUsuń

Popularne posty z tego bloga

Harry Potter - pierwsze polskie wydanie

Autografy – najczęściej zadawane pytania